Cerkljanske smučine na ulici
Goriška
15. 04. 2025, 05.00
, posodobljeno: 15. 04. 2025, 15.12
Okrepljena spominjanja ob 80. obletnici prvih in edinih smučarskih tekem v okupirani Evropi so minuli teden zaokrožili z otvoritvijo premične razstave in spominske poti. Cerkljanski Muzej bo razstavo selil po Sloveniji. Po spominski poti, ki je delno urejena po trasi patruljnega teka v januarju leta 1945, so se v nedeljo prvič odpravili organizirano.
V Cerknem so bile januarja 1945 edini smučarske tekme v
okupirani Evropi.
CERKNO
> Vodja Cerkljanskega muzeja Milojka Magajne je na deset panojev strnila bistvo najbolj optimističnega medvojnega dogodka - dvodnevnih tekem v patruljnem teku, veleslalomu in skokih. Januarja leta 1945 so tekme potekale v tedaj osvobojenem Cerknem. Minuli teden so slovesno odprli razstavo in spominsko pot partizanskih smučin - Cerkno '45 V nedeljo so se po slednji prvič odpravili organizirano. V seriji “Mir” bo partizansko olimpijado počastila še spominska znamka. Letos okrepljeno spominjanje na edinstven medvojni dogodek pod vodstvom Marijana Platiše bo zaključeno s prikazom filma o smučinah iz leta 1981.
Do “smuških” tekem zgolj v nekaj dneh
“Glavni štab slovenske partizanske vojske je konec oktobra 1944 izdal ukaz, da morajo partizanske delavnice poskrbeti za izdelovanje smuči za potrebe operativne vojske. V Cerknem so smučarske delavnico ustanovili sredi novembra 1944. Nalogo so poverili Rudiju Finžgarju iz Krope ...” je Milojka Magajne uvedla strnjeno predstavitev partizanske olimpijade. Pravzaprav prvi od desetih panojev prikazuje nepozabno doživetje, ko so med skoki in glasbo godbe 31. divizije zavezniška letala na prizorišče s padali spustila darove - od hrane do orožja.
Aleš Guček
zgodovinar smučanja
“Če bi imela katera koli država v Evropi takšne tekme, bi jih poznal ves svet.”
Pobudnik “smuških” tekem Finžgar s sodelavci, tudi Tonetom Ažmanom (ta je prej glavni štab prepričal, da partizani potrebujejo gibljive smučarske enote), jih je pripravil v nekaj dneh. “Od četrtka do sobote,” kot je imel navado reči na spominskih tekmah.
Finžgar je septembra leta 1945 v Zgoši pri Begunjah iz delavnice razvil zadrugo Elan, iz katere je zrasla istoimenska družba.
Dolgo premalo cenjena olimpijada
Spominske prireditve so letos prvič segle širše, vse do Nato centra odličnosti v bližini Begunj. Po vojni so na pomen edinega tovrstnega športnega dogodka med NOB pozabili celo v Cerknem. Spominske tekme so spodbudili Finžgar in nekdanji udeleženci sami. Pozneje so se razmahnile, saj je dolgoletni predsednik organizacijskega odbora (že 28 let!), upokojeni polkovnik Miha Butara, nanje pritegnil vse veteranske organizacije in slovensko vojsko. “Če bi imela katera koli država v Evropi takšne tekme, bi jih poznal ves svet,” je na muzejskem večeru posvečenem partizanski olimpijadi arhitekt, poznavalec zgodovine smučanja Aleš Guček, dal vedeti, da tekme nimajo primernega mesta.
Muzejska razstava, ki se bo iz Cerknega selila po Sloveniji, bo medvojni optimizem nekoliko približala Slovencem. Domači Zavod za turizem, ki je spominsko pot opremil s pričevanji udeležencev olimpijade, pa bo z njo seznanjal v okolju Cerknega.