Pred vrati je Solinarski praznik, ki diši po soli in tradiciji
Istra
15. 04. 2025, 19.33
, posodobljeno: 17. 04. 2025, 08.37
Piran bo konec aprila znova zaživel v duhu tradicije, kulture in skupnosti. Med 25. in 27. aprilom bo potekal že 21. Solinarski praznik, posvečen zavetniku mesta, svetemu Juriju. Prireditev prinaša kulturo, kulinariko, zgodbe starih solinarjev in celo ples v zvoniku.
Za objektiv Primorskih novic se je nastavila Solinarska družina.
PIRAN
> V Hiši Tartini v Piranu so predstavili 21. Solinarski praznik, ki bo od 25. do 27. aprila ponovno povezal Piran, Portorož ter Sečoveljske in Strunjanske soline v etnološko, kulturno, izobraževalno in kulinarično doživetje.
Prireditev, ki poteka ob prazniku zavetnika mesta sv. Jurija, združuje skoraj 50 društev, zavodov, posameznikov in prostovoljcev iz Slovenije in Hrvaške.
Slobodan Simič Sime
restavrator tradicionalnih plovil
“Piranske soline so za nas, Pirančane, veliko več kot zgolj številke v letnem poročilu ali bilanca pod črto.”
Prireditev se vrača h koreninam
Direktor Avditorija Portorož Borut Bažec je poudaril, da se po dveh desetletjih prireditev vrača h koreninam, ki sledijo tradicionalnemu ciklu življenja solinarjev: pripravam spomladi, žetvi soli poleti in vrnitvi iz solin jeseni. “Običaji so narekovali, da so se za priporočila obračali in zahvaljevali zavetnikom, na pomlad sv. Juriju, konec avgusta pa sv. Jerneju. Drugi del solinarskega praznika bo tako ob prazniku sv. Jerneja, 23. in 24. avgusta,” je pojasnil Bažec.
Ples v zvoniku
Zamisel o Solinarskem prazniku se je pred več kot dvajsetimi leti porodila ob sodelovanju piranskega župnika Zorka Bajca, Fulvie Zudič iz Skupnosti Italijanov Giuseppe Tartini Piran, tedanje županje Vojke Štular in Irene Dolinšek iz Avditorija Portorož. Festival je z leti prerasel lokalne meje in postal pomemben poklon kulturni dediščini solinarstva.
Aleksander Valentin
direktor podjetja Soline, pridelava soli
“Naša sol ni le najboljša na svetu, ampak nosi tudi zgodbo, ki jo želimo deliti.”
Letos bo poleg procesije posvečene sv. Juriju tudi blagoslov prenovljenega zvonika, katerega obnova je trajala kar desetletje. Ob tej priložnosti bo plesalka Lea Bajc v nedeljo v notranjosti zvonika izvedla umetniški nastop na svilenih trakovih. “Ponosno lahko povem, da nam je uspelo v celoti obnoviti edini spomenik te vrste - od vrha do tal, od zunaj in znotraj. Začetek sega v leto 2015, ko smo najprej namestili zvonove, pripeljane iz Berlina, hkrati pa obnovili tudi mestno uro,” je poudaril Zorko Bajc.
Sol - srce praznika
Aleksander Valentin, direktor podjetja Soline, pridelava soli, je izpostavil pomen ohranjanja tradicije in dediščine: “Solinarski praznik je naš poklon preteklosti, obenem pa pomemben del sedanjosti. Naša sol ni le najboljša na svetu, ampak nosi tudi zgodbo, ki jo želimo deliti.”
Poudaril je, da poslanstvo podjetja Soline, pridelava soli temelji na soli in tradicionalnem procesu njene pridelave, ki ga bodo še naprej s ponosom ohranjali in prenašali na nove generacije solinarjev. “Prav zato je naša udeležba na prazniku izraz močne zaveze, da ta dediščina ne zamre. Veselimo se tudi avgustovskega praznika sv. Jerneja, ko se bomo znova zbrali na Seči,” je podčrtal.
Piran v praznični preobleki
Prireditveni utrip se bo začel že v petek s praznikom Krajevne skupnosti Piran. Mesto bodo očistili in okrasili, pripravili bodo tudi ex-tempore, likovno ustvarjanje na temo solin in zavetnika, barvanje elektro omaric ter postavljanje girland iz bršljana, ki so jih ustvarjali osnovnošolci in gimnazijci. Popoldne bo Zelenjavni trg zaživel z družabnim programom, kulinarično ponudbo, tombolo “piranese” in živo glasbo.
V soline z vlakcem in brezplačnim prevozom
Vsa prizorišča bodo obiskovalci lahko obiskali z brezplačnimi avtobusnimi prevozi ter z električnim vlakcem, ki pelje do predela Fontanigge. Ogled solin in vodeni ogledi parka v Sečovljah in Strunjanu, bodo v soboto brezplačni, kot tudi različne vsebine na Tartinijevem trgu in širše. Posebno doživetje bodo še umetniški in ustvarjalni kavedini (gradnja grume iz soli, barvanje lesenih taperinov, pisanje v solinskem fangu, izdelava priložnostnega žiga, šivanje vrečke za sol). Solinarska družina bo prikazala, kako so se nekoč piranske družine preselile v soline in kaj vse so odnesle s seboj. Nastopile bodo folklorne skupine, pevski zbori, glasbena skupina Ne me jugat in posebej za Solinarski praznik z baletno točko Siniša Bukinac in Dana Petretič (Poslednji solinar). Otroci bodo poslušali pravljico o mali beli čaplji, o želvi Emi, si pobliže ogledali maketo solinarskega plovila maone, pa starodobni potop v starem skafandru, obiskali akvarij in druge piranske muzeje in zbirke.
Znova bodo na prostem poljudna predavanja strokovnjakov s področja solinarstva ter varstva naravne in kulturne dediščine, ki se bodo dotaknili tudi vpliva soli v prehrani in vsakdanjem življenju. Sobotni večer bo zaključil intermedijski dogodek, ob elektronski glasbi z didžejem, kratkih filmih, okusiti se bo dalo tudi obložene kruhke in koktejle s piransko soljo.
Solinarska družina se vrača v soline
Nedeljsko dopoldne bo po budnici pihalnega orkestra in zborovski himni posvečen sv. Juriju: njegov kip bodo v procesiji odnesli v stolnico, kjer bo sv. maša, sledil bo ogled prenovljenega zvonika in plesnega nastopa plesalke ob svili ter druženje v župnijskem vrtu. Kot veleva tradicija, bo tudi v nedeljo Solinarska družina z barko odšla v soline, kar bodo lahko od blitu spremljali tudi obiskovalci.
“Piranske soline so za nas, Pirančane, veliko več kot zgolj številke v letnem poročilu ali bilanca pod črto. Zato je ključno, da v sebi začutimo njihov pomen,” pa je v Hiši Tartinija poudaril restavrator tradicionalnih plovil Slobodan Simič Sime. “Prazniki, kot je Solinarski praznik, so tisti, ki krepijo naš ponos in zavedanje o zgodovini tega prostora. Ko bomo dovolj povezani v tem občutku, bomo tudi dovolj močni, da ohranimo to, kar imamo,” je še dodal.