Pas bi lani rešil 15 ljudi
Kronika
27. 03. 2019, 06.00
, posodobljeno: 03. 04. 2019, 20.18
Po ugotovitvah strokovnjakov bi varnostni pas zmanjšal število žrtev na naših cestah za 40 odstotkov, kar bi ob lanskih številkah pomenilo 37 ljudi. Med 93 lanskimi žrtvami prometnih nesreč jih 15 ni bilo pripetih. Čeprav je vsakomur jasen pomen pasov, so policisti v dveh tednih poostrenega nadzora odkrili 3158 nepripetih voznikov ali potnikov.
Na hitri cesti med Ajdovščino in Vipavo je lani oktobra umrl
sopotnik v vozilu, edini, ki v vozilu ni bil pripet. Foto: GRC Ajdovščina
Tudi najmočnejši ljudje lahko ob trku z avtom z močjo rok in nog zadržijo težo svojega telesa le do hitrosti sedem kilometrov na uro. Pri trku s hitrostjo 30 kilometrov na uro je udarec na človeško telo enak padcu z višine treh metrov, pri trku s hitrostjo 50 kilometrov na uro pa padcu z višine desetih metrov. Trk s hitrostjo 100 kilometrov na uro pa na človeško telo učinkuje enako, kot če bi padli z višine 40 metrov.
Če bi 3158 voznikov in potnikov, ki so jih v minulih dveh tednih policisti zasačili med vožnjo brez uporabe varnostnega pasu, prebralo te številke, bi se verjetno vsi pripeli z varnostnim pasom. Policisti so voznike in sopotnike poostreno nadzirali med 4. in 17. marcem, njihov glavni namen je bil spodbuditi uporabo varnostnih pasov, še posebej na zadnjih sedežih, v tovornjakih in avtobusih.
Mahali bodo klepetuljam
Promotorji prometne varnosti bodo od jutri do prihodnjega torka na pomembnejših križiščih v petih mestih s posebnimi tablami opozarjali voznike, da je uporaba pasov ključna za njihovo varnost in da mobilni telefoni ne sodijo za volan. Akcijo organizira agencija za varnost prometa, trajala pa bo vsak delovnik med sedmo in deveto dopoldne ter med tretjo in peto uro popoldne. Med akcijo se bodo posvetili kršiteljem, njen namen pa je takoj vplivati na njihovo vedenje. Kot ugotavljajo, se reakcijski čas zaradi uporabe telefona podaljša za kar 50 odstotkov. Če voznik med vožnjo telefonira, reagira enako, kot če bi imel v organizmu 0,8 promila alkohola, če piše sporočilo, pa za reakcijo porabi štirikrat več časa kot običajno. Na Primorskem bodo opozarjali kršitelje le v Kopru, in sicer v krožiščih pri Oly burgerju, Planetu Tuš, študentskem domu, Mercator centru in v križanju Ceste na Markovec z Ljubljansko cesto.
Prometni strokovnjaki so ugotovili, da bi bilo na naših cestah kar 40 odstotkov manj žrtev, če bi se vsi vozniki in potniki dosledno pripenjali z varnostnim pasom. Pri višjih hitrostih pas rešuje življenje, pri nižjih pa preprečuje neželene in nepotrebne poškodbe. Med lanskimi 33 umrlimi vozniki jih deset ni uporabljalo pasov, med dvanajstimi umrlimi potniki pa je bilo nepripetih pet.
Uporaba varnostnih pasov je zakonsko obvezna na vseh sedežih v vozilih. Kljub temu se potniki na zadnjih sedežih manj pripenjajo kot vozniki in sopotniki na prednjih. Zakon še posebno strogo obravnava otroke, ki morajo, če so nižji od 150 centimetrov, sedeti v otroških sedežih ali jahačih. Policisti so med akcijo celo pri prevažanju otrok odkrili 109 kršiteljev.