Odprta vrata na Prešernov rojstni dan

Pred 213 leti se je rodil France Prešeren; na rojstni dan največjega slovenskega pesnika pa se bodo že trinajstič po vrsti odprla vrata muzejev, galerij, gledališč, kulturnih domov ... Ta veseli dan kulture bo ponudil več kot 300 brezplačnih kulturnih dogodkov v več kot 60 slovenskih krajih - veliko jih bo tudi na Primorskem.

Rojstni dan Franceta Prešerna je letos že trinajstič Ta veseli dan kulture  Foto: STA
Rojstni dan Franceta Prešerna je letos že trinajstič Ta veseli dan kulture  Foto: STA

PRIMORSKA > V Mestni galeriji Piran bodo v sklopu razstave Zmago Posega (1959-2009) Z risbo razmišljam o kiparstvu pripravili pripoved o umetnikovem življenju. Na večeru, ki se bo začel ob 17. uri in so ga naslovili Kako je Zmago zmagal v Pulju in druge zgodbe, se bodo umetnika spominjali Dragan Abram, Vlado Stjepić, Otmar Širec, Nataša Benčič, Aleksander Bassin in Majda Božeglav Japelj. V Mestnem muzeju Idrija in njegovi izpostavi v Cerknem bodo pripravili javna vodstva po stalnih in občasnih razstavah, ob 18. uri pa bo v Mestnem muzeju večer, posvečen etnološkemu filmu, predstavili bodo dokumentarec Z Nitjo povezane, ki so ga pripravili v muzeju, govori pa o klekjaricah z Idrijskega in Cerkljanskega. Oblačilni kulturi in tradiciji se bodo posvetili tudi v koprskem Pokrajinskem muzeju. V prostorih etnološke zbirke na Gramscijevem trgu bodo ob 11. uri odprli didaktično razstavo Obleci (svojo) nošo, ki sta jo pripravili ilustratorka Irena Gubanc in etnologinja Tina Novak Pucer, zasnovana pa je tako, da najmlajšim približa istrski oblačilni videz s prehoda iz 19. v 20. stoletje. V Pokrajinskem arhivu Koper so pripravili pedagoški delavnici Jaz, koprski notar in Kaligrafija, v Pokrajinskem muzeju pa bosta arheologa Teja Gerbec in Miha Mlinar ob 18. uri v sklopu gostujoče razstave Keltskih konj topot predavala o arheologiji v Posočju in prihodu Keltov v Kobarid.

Po razstavah in zbirkah bodo s strokovnim vodstvom obiskovalce popeljali tudi v Goriškem muzeju, na gradu Kromberk pa bodo ob 20. uri pripravili predavanje o spomeniškovarstveni službi v Sloveniji; letos namreč mineva 100 let od organiziranega spomeniškega varstva pri nas. Vodeni ogledi bodo tudi v Notranjskem muzeju Postojna, v Lipici, kjer si bo mogoče ogledati kobilarno, muzej Lipikum ter stalno zbirko Avgusta Černigoja, v frančiškanskem samostanu na Kostanjevici pa bodo pokazali Škrabčevo knjižnico, kjer med drugim hranijo izvod prve slovnice slovenskega jezika (Adam Bohorič, Zimske urice) in trideset inkunabul.

V Goriški knjižnici Franceta Bevka bodo ob 17. uri predstavili Društvo starejših bratov, mladinski roman Nataše Konc Lorenzutti, v postojnski knjižnici Bena Zupančiča bodo bralcem brezplačno ponudili odpisane knjige ter tiste knjige, ki so jih v knjižnico prinesli bralci, ob 18. uri pa bo Jože Debevec predstavil svoje delo Ljubezen je prišla z zamudo.

Ljubitelji gledališča si bodo v SNG Nova Gorica lahko ob 20. uri brezplačno ogledali predstavo Srečanje, poslednjo režijsko stvaritev pred dnevi preminulega Primoža Beblerja, v Kosovelovem domu pa bodo ob 18. uri ponudili otroško predstavo Janko in Metka, s katero pri jih gostuje Lutkovno gledališče Kranj. MI


Najbolj brano