Tradicionalno srečanje sindikatov z obeh strani meje: “Težave čezmejnih delavcev bi morale biti preteklost”

Na Trgu Evrope je danes potekalo tradicionalno srečanje sindikatov članov, ki sestavljajo Medregijski sindikalni svet Furlanije-Julijske krajine in Slovenije (MSS FJK–SLO). Na njem so ob bližajočem se mednarodnem prazniku dela znova opozorili na zapostavljenost čezmejnih delavcev ter pomembnost reševanja njihovega socialnega, delavskega in pravnega vprašanja.

Na Trgu Evrope je danes potekalo tradicionalno srečanje sindikatov članov, ki sestavljajo Medregijski sindikalni svet Furlanije-Julijske krajine in Slovenije (MSS FJK–SLO). Foto: Matija Štrukelj
Na Trgu Evrope je danes potekalo tradicionalno srečanje sindikatov članov, ki sestavljajo Medregijski sindikalni svet Furlanije-Julijske krajine in Slovenije (MSS FJK–SLO). Foto: Matija Štrukelj

NOVA GORICA > “Govorimo o več tisoč delavcih iz Slovenije, ki odhajajo na delo v Italijo, in o nekaj sto italijanskih delavcih, ki delajo v Sloveniji,” pove generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije - KS 90 Damjan Volf. Ob tem opozarja, da bi skupni prostor Evropske unije delavcem moral nuditi enotno davčno, socialno in delovno-pravno zakonodajo.

Prav slednja namreč predstavlja veliko težavo pri usklajevanju med Slovenijo in Italijo, saj je med njima velik sistemski razkorak. “Zaenkrat še ni bilo izrazite in iskrene politične volje, da bi rešili to težavo. Odgovornost politik obeh držav pa je, da prisluhnejo svojim državljanom ter področje ustrezno uredijo,” je še dejal Volf.

Podobno opaža tudi Michele Berti iz sindikata UIL za Furlanijo-Julijsko krajino, ki je opozoril na težave univerzalnega enotnega dodatka. Tega v Italiji namreč ne izplačujejo: “Zaradi tega obmejni delavci ne prejemajo družinskih dodatkov. Poleg tega pa imamo težavo z dvojnim obdavčevanjem, saj dvostranska konvencija med Italijo in Slovenijo ne priznava položaja obmejnega delavca.”

Da bi vprašanja glede obdavčevanja med državama lahko rešili z dvostranskimi sporazumi, pa meni predstavnik sindikata CGIL v MSS FJK–SLO Roberto Treu: “Za razliko od ostalih italijanskih meja na tem območju še vedno nismo prepoznali specifike obmejnega dela, obenem pa manjka predvsem ustrezno izvajanje pravil in predpisov Evropske unije.”

Čezmejni delavci se zaradi neustreznih zakonodajnih predpisov namreč pogosto srečujejo z administrativnimi ovirami, dvojno obdavčitvijo, pomanjkanjem socialne zaščite in neenakopravno obravnavo. “To ni le vprašanje pravne neskladnosti, temveč tudi vprašanje človekovih pravic in dostojanstva delavcev,” je povedala predstavnica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Irena Valenti in dodala, da so “čezmejni delavci pomemben del našega gospodarstva in pomembno prispevajo k blagostanju družbe.”

Kot je še povedal Volf, si v bodoče želijo najti skupne odgovore na težave, ki se na obeh straneh meje pojavljajo že dalj časa. “Poleg zapostavljenega položaja čezmejnih delavcev v zadnjem času opažamo tudi porast primerov sive ekonomije. Na tem področju bi si morali obe državi prizadevati za skupno rešitev problema,” še doda.


Najbolj brano