Kdo je kriv za poplave?

Slovensko tvitosfero so te dni, pričakovano, preplavili tviti, v katerih se brezsramno išče krivca za poplave, ki so prizadele velik del Slovenije. Status dežurne krivke za vse grozote širom države je tudi tokrat upravičila Nika Kovač, ki je, bojda, zaradi predlanskega referenduma o vodah kriva tudi za lanskoletne požare. O teh manipulacijah nima smisla izgubljati besed, a vendar - referendum ni bil “Nikin”, prav tako se ni dotikal urejanja vodotokov. Pobudniki referenduma so takrat opozarjali zgolj na morebitno ogroženost kakovosti in dostopa do pitne vode.

Splet so preplavile tudi številne teorije o uporabi domnevnih skrivnih orožij, prek katerih se umetno ustvarja neurja, da bi prek njih prišli do nove ureditve sveta, pa nebuloze “osveščene” Štajerke o zaigranih reševanjih otrok iz mengeškega vrtca in še mnoge, mnoge druge. A o tem kdaj drugič.

Tako Golobova vlada kot celoten državni zbor sta zdaj na ključni preizkušnji. Vsem volilcem bodo morali dokazati, da so zmožni premostiti ideološke razlike in sodelovati pri reševanju krize in sanaciji nastale škode.

Za zdaj je videti, da je največja naravna katastrofa novejše zgodovine naše države navidezno združila levi in desni politični pol. Marsikatero oko je trznilo, ko je uzrlo fotografijo dveh nekdanjih predsednikov vlade, ki sta skupaj poprijela za lopato in pomagala čistiti razdejanje v enem od prizadetih mest. Prav tako je presenetil Požarjev tvit, v katerem prav nič sarkastično hvali odziv obrambnega ministra na tragedijo. Toda do vseh izjav, tvitov in televizijskih nastopov je treba pristopiti z dobršno mero zadržanosti in kritičnosti. Anno covidi nas je vendarle nečesa naučilo. Ali pač?

Tako Golobova vlada kot celoten državni zbor sta zdaj na ključni preizkušnji. Vsem volilcem bodo morali dokazati, da so zmožni premostiti ideološke razlike in sodelovati pri reševanju krize in sanaciji nastale škode. Piarovske geste in natolcevanja o sodelovanju zdaj niso več dovolj. Pri tem pa jim moramo pomagati tudi državljani sami. Z opazkami, vezanimi na čevlje, v katerih predsednik vlade in prvak opozicije čistita blato z ulic mest, so daleč od konstruktivnih. Prav tako je nekonstruktivno iskanje krivca. Čas je, da se pokaže solidarnost, s katero se Slovenci tako radi hvalisamo v tujini.

Golobova vlada je sedaj primorana umakniti vse nenujne investicije, prisluhniti tudi predlogom opozicije, jim ne a priori nasprotovati in delovati samo v eni smeri - čim prej rešiti nastalo “štalo”. Vprašanje je le, če je tega zmožna. Glede na to, da tega še niso uspeli udejanjiti, imajo sedaj odlično priložnost, da dokažejo zmožnost delovanja v smeri, kot od nje pričakujejo volilci desne, leve, zgornje in spodnje politične opcije. P0plave so prizadele vse izmed njih.


Preberite še


Najbolj brano