Kako izdelati spletno stran - Vodič za začetnike in profesionalce
Odkrijte korake za izdelavo spletne strani v WordPress-u ali HTML, vključno s SEO optimizacijo, domeno in strežnikom. Naučite se, kaj vključuje postopek.
Verjetno ste se kdaj že poigravali z idejo, da bi si spletno stran naredili kar sami in za njeno izdelavo ne bi bilo potrebno plačati izvajalcu. Morda ste celo že kdaj pričeli z izdelavo spletne strani, pa ste tekom dela ugotovili, da postopek izdelave spletne strani le ni tako enostaven, kot ste sprva mislili ali o tem brali. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali se vam splača na tečaj izdelave spletne strani, se najprej vprašajte sledeča vprašanja:
- Se želite poslovno ukvarjati z izdelavo spletnih strani?
- Si iščete nov hobi?
- Želite prihraniti pri izdelavi svoje prve in enostavne spletne strani?
Potrebujete vrhunsko spletno stran ali SEO optimizacijo? Na https://www.4web.si/ vam pomagamo povečati vidnost, pritegniti več strank in izboljšati vašo spletno prisotnost. Izkoristite naše strokovno znanje in dosezite vrh iskalnikov že danes!
Postopek izdelave spletne strani je kompleksna zadeva
Če ste vsaj na katerega od teh vprašanj odgovorili pozitivno, se tečaja vsekakor udeležite. Znanje, ki ga boste pridobili na tečaju, vam bo zagotovo koristilo, četudi se z izdelavo spletnih strani ne boste ukvarjali profesionalno. Nujno pa pri ponudniku preverite, kaj vas nameravajo naučiti oziroma kaj tečaj izdelave spletne strani vse zajema. Razlikovati morate tudi med tečaji, kjer vas bodo naučili namestiti, izdelati in optimizirati stran v Wordpress-u in tistimi tečaji, kjer vas bodo naučili osnov kodiranja v HTML in CSS. Gre za dva, povsem različna pristopa k izdelavi spletne strani. Strani, ki so izdelane v WordPress-u, večinoma izhajajo iz predlog in že imajo definirano uporabniško izkušnjo. Obstajajo različne teme WordPress-ovih strani, ki so namenjene različnim dejavnostim ali sektorjem v industriji. Določena je že njihova grafična podoba in struktura. Vaša naloga bo v tem primeru nekoliko lažja, saj boste morali le izbrati najbolj primerno predlogo (template) in jo prilagoditi vašim potrebam. V drugem primeru, ko se boste učili HTML in CSS, pa boste morali uporabniško izkušnjo v celoti predvideti sami. Seveda obstajajo tudi HTML predloge, vendar čar programiranja je prav v tem, da izdelate spletno stran čisto po svojih željah in potrebah.
Da bo vaša spletna stran vidna tudi drugim, ne glede na to, ali bo stran narejena v WordPress-u ali v HTML, potrebujete svojo domeno in strežnik, kjer bo stran gostovala.
Kakšen je postopek izdelave spletne strani v Wordpress-u?
Prvi korak je namestitev WordPress-a na strežnik. Večinoma ponudniki gostovanja ponujajo preprosto namestitev WordPress-a . V tem primeru lahko WordPress namestite z enim klikom preko nadzorne plošče. V kolikor ponudnik tega ne ponuja, boste morali WordPress namestiti ročno, s prenosom datoteke iz uradne WordPress strani in jo naložiti na strežnik prek FTP (File Transfer Protocol).
Postopek izdelave spletne strani v naslednjem koraku zahteva prijavo v nadzorno ploščo WordPress-a. Vnesti boste morali vaše uporabniško ime in geslo, ki ste ju nastavili med namestitvijo.
Tretji korak je zelo pomemben. Izbrati boste morali temo, ki bo sovpadala z vašo strukturo spletne strani. Na voljo boste imeli veliko brezplačnih kot tudi plačljivih tem. Temo si boste namestili preko nadzorne plošče.
V četrtem koraku boste z orodjem za prilagajanje lahko temo prilagodili svojim potrebam; spremenili boste lahko barve, pisavo, postavitev strani, glavo, nogo in drugo.
V kolikor boste želeli razširiti funkcionalnost spletne strani, boste morali namestiti in prilagoditi vtičnike. Tako lahko namestite vtičnike za varnost, SEO optimizacijo, kontaktni obrazec in drugo. Vtičnike boste po namestitvi morali konfigurirati glede na vaše potrebe.
V naslednjem, petem koraku, boste pričeli ustvarjati vsebino. Dodali boste strani, kot so "Domov", "O nas", "Storitve", "Kontakt", itd. Lahko dodate tudi objave. Ne pozabite urediti navigacijskega menija ter vključiti pomembne strani.
Zelo pomembna je SEO optimizacija. Vpišite meta naslove in meta opise. Pri pisanju vsebin uporabljajte ključne besede, po katerih vas uporabniki iščejo. Ustvarite tudi »sitemap« (zemljevid strani). Vtičniki za SEO običajno samodejno ustvarijo zemljevid strani, ki pomaga iskalnikom indeksirati vašo stran.
Tudi testiranje je obvezen del postopka izdelave spletne strani. Preden stran objavite, jo testirajte na različnih napravah in brskalnikih. Preverite vse povezave in če se vsebine pravilno prikazujejo. V kolikor najdete napake, jih boste morali odpraviti. Včasih se zgodi, da ima že sama predloga napako, ki je sami, brez računalniškega znanja, ne boste mogli odpraviti. V tem primeru lahko kontaktirate tudi izdelovalca predloge, ki bo napako odpravil in posodobil predlogo na novo verzijo. Zato je pomembno, da preden predlogo prenesete, preverite tudi kdaj je bila njena zadnja posodobitev in kako dobro je predloga ocenjena.
Ko boste z rezultatom zadovoljni, spletno stran objavite.
Ko je enkrat stran objavljena, to za vas ni konec dela in skrbi. Redno posodabljanje teme in vtičnikov je ključno za varnost in stabilnost spletne strani. Prav tako izdelava varnostnih kopij. Zato priporočamo, da preverite, če tečaj izdelave spletne strani zajema tudi tovrstno znanje in če vas bodo naučili tudi uporabe Google Analytics-a, povezovanja strani z družbenimi omrežji in dodajanja vtičnika WooCommerce.
Zanima vas tudi Oblikovanje spletne strani cena?
Z razliko WordPress-ovih strani, ki so izdelane na predlogi, je postopek izdelave spletne strani v HTML precej drugačen. Najprej je potrebno predvideti strukturo spletne strani oziroma uporabniško izkušnjo. Ko je le ta dorečena, se začne oblikovanje spletne strani. Pri našem podjetju 4WEB imamo z oblikovanjem spletnih strani bogate izkušnje in vedno poskrbimo, da so nekaj posebnega in so naše stranke na trgu lahko bolj konkurenčne. Ohlapno lahko rečemo, da oblikovanje spletne strani v HTML obsega tako oblikovanje uporabniške izkušnje kot tudi oblikovanje posameznih delov spletne strani, se pravi oblikovanje grafike. Preden gre stran v programiranje v HTML mora biti popolnoma jasno, kako bo spletna stran strukturirana in kakšna bo njena grafika. Pri oblikovanju spletne strani se upošteva celostna grafična podoba stranke, strankine želje in trendi, naredimo pa tudi raziskavo tržišča. Predvsem nas zanima strankina konkurenca, od katere moramo biti seveda boljši. In kaj vpliva na ceno oblikovanja spletne strani? Postavka Oblikovanje spletne strani cena običajno ne razkriva postopka izdelave spletne strani, saj je postopek natančno razložen v dokumentih, ki so priloženi naši ponudbi. Se pa cena oblikovanja spletne strani dviga s kompleksnostjo spletne strani. Več ko ima stran podstrani, višja je postavka Oblikovanje spletne strani cena. Pri kompleksni strani je po navadi več unikatne grafike, ki da spletni strani piko na i. Pri oblikovanju spletne strani smo še posebej pazljivi na detajle in da pri končnemu uporabniku vzbudimo željo po nakupu izdelka ali storitve. Naš cilj je vedno zadovoljna stranka, zaradi česar veliko delamo na osebnem odnosu in tehnični dovršenosti.
Ali vam priporočamo, da izdelate spletno stran sami?
Izdelava spletne strani zahteva sodelovanje ekipe, katere posamezniki so strokovnjaki vsak na svojem področju. V kolikor gre za izdelavo enostavnejše, predstavitvene spletne strani, ne bo nič narobe, če se v tem preizkusite sami. V kolikor pa potrebujete profesionalno spletno stran, ki jo boste lahko uporabljali vrsto let, pa izdelavo spletne strani raje zaupajte nam, izkušeni ekipi 4WEB.