London v tujini načrtuje centre za repatriacijo migrantov
Britanski premier Keir Starmer je danes v Tirani sporočil, da je britanska vlada z več državami začela pogovore o vzpostavitvi centrov za vračanje prosilcev za azil, ki so jih na Otoku zavrnili. Za katere države gre, ni želel povedati. Albanski premier Edi Rama je medtem dal jasno vedeti, da Albanija britanskih centrov ne namerava gostiti.
TIRANA
> Albanija od lani gosti dva italijanska sprejemna centra za migrante. Italija je z namenom zmanjšanja migracijskega pritiska želela tam nastaniti prosilce za azil, ki so jih prestregli v Sredozemskem morju na poti v Evropo, da bi obravnavali njihove prošnje. Ker so italijanski sodniki to prakso preprečili, vlada v Rimu zdaj razmišlja, da bi ju začeli uporabljati za repatriacijo v Italiji zavrnjenih prosilcev za azil.
Starmer: Centri namenjeni zavrnjenim prosilcem za azil
Keir Starmer je na svojem prvem uradnem obisku v Albaniji na skupni novinarski konferenci z Edijem Ramo danes sporočil, da je njegova vlada začela pogovore "z določenim številom držav" o vzpostavitvi britanskih centrov za repatriacijo zavrnjenih prosilcev za azil v tujini. S katerimi državami se pogovarjajo in kam bi izgnali zavrnjene prosilce, ni želel pojasniti. Dejal je samo še, da želijo doseči bolj učinkovit izgon in da gre za pomembno novost.
Njegov tiskovni predstavnik je pojasnil, da bi bili centri namenjeni zavrnjenim prosilcem za azil, ki se na različne načine izogibajo izgonu iz Velike Britanije.
Rama: Albanija ne namerava gostiti britanskih centrov
Rama je medtem na novinarski konferenci povedal, da Albanija ne namerava gostiti teh britanskih centrov. Izpostavil je, da gre za model, ki potrebuje čas, medtem ko sta italijanska centra prazna. Če bi deloval, pa bi centre po njegovi oceni lahko odprli tudi v drugih državah v regiji.
Tudi Evropska unija je pred kratkim odprla pot takšnim centrom za vračanje zunaj svojih meja. Nevladne organizacije so do njih kritične, saj se bojijo, da bi lahko postali območja brez zakona.
Starmer se je ob nastopu svoje laburistične vlade julija lani zavezal, da bo zmanjšal priseljevanje. V ponedeljek je pod pritiskom vzpona skrajno desne stranke Reform UK napovedal načrt za zmanjšanje zakonitega priseljevanja, zlasti z omejitvijo pogojev za dostop do državljanstva in preprečevanjem zaposlovanja iz tujine pri oskrbi starejših.
Pri nezakonitem priseljevanju pa se je zavezal boju proti mrežam tihotapcev ljudi. Vendar se število migrantov, ki prečkajo Rokavski preliv v čolnih, še naprej povečuje. Lani je britanske obale doseglo 36.800 prebežnikov, od začetka letošnjega leta pa že skoraj 13.000. Število prosilcev za azil se je v zadnjih letih potrojilo. Po uradnih podatkih jih je lani za azil zaprosilo 84.200.