V izolski bolnišnici obeležili 70-letnico delovanja ginekološko-porodniškega oddelka

Letos praznuje izolska bolnišnica (SBI) 70 let dela porodniško-ginekološkega oddelka. 24 let že ima certifikat UNICEF Novorojencem prijazna porodnišnica, njegov moto pa je biti in nadgrajevati ženskam in novorojencem prijazno bolnišnico s pomočjo uvajanja dosežkov medicine in strokovnem izpopolnjevanju. Visoki jubilej so slavnostno obeležili včeraj.

Včeraj so v izolski bolnišnici slavnostno in s temeljito predstavitvijo vseh vrst dejavnosti oddelka obeležili 70 let delovanja 
ginekološko-porodniškega oddelka.  Foto: Tomaž Primožic/FPA
Včeraj so v izolski bolnišnici slavnostno in s temeljito predstavitvijo vseh vrst dejavnosti oddelka obeležili 70 let delovanja ginekološko-porodniškega oddelka.  Foto: Tomaž Primožic/FPA

IZOLA > V sklopu načrtovanih prenov prostorov v SBI čaka tudi ta oddelek prihodnje leto gradnja in selitev dela dejavnosti v sodobnejše prostore, a podrobnosti še niso znane.

Izolska porodnišnica opravi v povprečju 600 porodov na leto, primerno razvejanemu ruralnemu območju južne Primorske in dobri dostopnosti do porodnišnice. To število je dvakrat manjše od tistega v Jugoslaviji, ko so v Izoli rojevale tudi ženske iz hrvaške Istre. Želja Istrank s Hrvaške je spet rojevati v Izoli, ki je veliko krajem najbližja porodnišnica, a o tem med državama pogovori še potekajo.

600

porodov letno opravijo v SBI

1300

porodov letno so v SBI opravili do osamosvojitve Slovenije

10

specialističnih ambulant ima porodniško-ginekološka dejavnost v SBI

V koraku s časom bo nujen tudi robot

Ginekološko-porodniški oddelek SBI izvaja obsežno strokovno skrb za reproduktivno zdravje žensk južne Primorske, spremlja nosečnice, izvaja porode, saj ekipa poudarja, da je porod v porodnišnici veliko varnejši kot porod doma. Ob tem opravljajo tudi redne in preventivne preglede, presejanja za raka, zdravijo neplodnost, skrbijo za rizične nosečnosti, kontracepcijo, zdravijo uroginekološke bolezni, vse bolj tudi rakave na rodilih in dojkah, odkrivajo bolezni dojk, izvajajo mamografije. Med novostmi sta predoperativna ambulanta in ambulanta za babištvo.

Za to skrbi po besedah predstojnice Janje Zver Skomina devet ginekologov porodničarjev, 13 diplomiranih medicinskih sester, 11 diplomiranih babic, dva zdravstvena tehnika in administratorji. “Ekipa sledi razvoju stroke, se nenehno izobražuje in uvaja sodobne metode dela s sodobno opremo.” Meni, da so utemeljitelji dejavnosti s prim. Markom Kolencem že pred 70 leti dejavnost v Kopru dobro zastavili.

10

ginekologov porodničarjev dela v SBI

13

diplomiranih medicinskih sester je del strokovne ekipe

11

diplomiranih babic je tudi del ekipe

2

medicinska tehnika in administratorji so tudi del ekipe

“Eden naših novih ključnih ciljev je - ob preusmerjanju iz klasične kirurgije, ko je to mogoče, v neinvazivno - uvedba robotske kirurgije. Ta postaja nuja.” Res je, pritrjuje strokovni direktor SBI Tomaž Gantar: “Ponosni smo na utemeljitelje, vsak je prispeval kamenček. Imamo pa visoke ambicije - vpeljavo robotske kirurgije.”

Ob porodnišnici in operacijski sobi z oddelkoma za porodnice ter za ginekološke pacientke ima ta dejavnost še deset specialističnih ambulant za pacientke in nosečnice, v vsaki tudi ultrazvok. Ambulante so v pritličju na novo zgrajene in opremljene.

Gostje starega samostana

Od ustanovitve ginekološko-porodniškega oddelka 4. aprila 1954 do leta 1997 je ta dejavnost delovala v zasilnih neustreznih prostorih servitskega samostana sredi Kopra iz leta 1521. Ob oddelku so bili še štacija za novorojenčke, pediatrični oddelek in patocitoanatomska služba.

Nekdanji predstojnici oddelka Zdenki Guzej gre priznanje za selitev oddelka leta 1997 v novogradnjo nad Izolo. Dobili so skrčen obseg prostorov po zaslugi odločitve države, ki je zaradi kronične izgube SBI slednjo zmanjševala tudi na račun predaje dela prostorov šolskemu ministrstvu, in to v stavbi, zgrajeni s samoprispevkom. “Imela sem srečo delati z dobro, požrtvovalno in uigrano ekipo, ki je uspela biti kos dodatnim težavam zaradi starih prostorov, neprimernih za zdravstvo. Ob selitvi smo uspeli z zahtevo po delu nove, nujne sodobnejše opreme. Delo pod skupno streho je postalo lažje, vse potrebne službe so bile le na nekaj metrov razdalje in ne več nekaj kilometrov.”

Ključna vloga babice

Vloga babice v zgodovini porodništva na Slovenskem je ključna. Vse do časa po drugi svetovni vojni je bila najpogosteje edina strokovna pomoč porodnicam ob porodu doma, omenja diplomirana babica Tamara Bači iz SBI: “Tudi zdaj je babica strokovna opora in pomoč zdravi porodnici pri običajnem porodu. Vodi jo in je v oporo tudi očetu. Ti so pogosto živčni, zato jih moramo usmerjati. Dobrodošlo je, da imamo babiško ambulanto za nosečnice že pred porodom. Pri zdravi nosečnosti naj bi babica opravila pet babiških pregledov.”

Kakšno je bilo delo babic v stari stavbi v Kopru? Upokojena babica Nata Kocijan pravi, da so delale marsikaj, kar je po preselitvi v stavbo SBI odpadlo. Med drugim so morale porodnice s popadki pogosto nositi po strmih ozkih stopnicah. “A nič ni bilo pretežko, vse smo delale z veseljem. Je pa bil šok, ko smo se preselili: ni bilo toliko stopnic, ozkih hodnikov, škripanja tal, posedanja, prepihov … Vse je bilo pri roki - laboratorij, transfuzija, ultrazvok … Slednjega v Kopru zelo dolgo ni bilo, zdravnik iz Trsta je prenašal prenosnega.”


Najbolj brano