Nekdanji notranji minister ima v lasti že tri zazidljive parcele nad Ankaranom, s prodajo utegne lepo zaslužiti
Istra
15. 04. 2025, 05.05
, posodobljeno: 15. 04. 2025, 14.23
Nekdanji notranji minister Aleš Hojs ima na Miljskih hribih v lasti že tri zazidljiva zemljišča, na katerih nikoli ni vpisal nobene hipoteke. Zadnjega je kupil v času, ko se je Janševa vlada tam odločila sofinancirati gradnjo kanalizacije. S tem je tudi vrednost njegovih zemljišč poskočila.
To je zdajšnji pogled na Hojsove parcele na Kolombanu. Foto: Tomaz Primozic/FPA
KOLOMBAN
>Septembra 2020 smo v Primorskih novicah pisali o nepremičninskih poslih na Kolombanu, ko so štiri zazidljiva zemljišča končala v rokah četverice podjetnikov. Eden od teh je tudi Aleš Hojs, nekdanji notranji minister in vidni član SDS. Prav slednji je urbanistično najbolj aktiven na Miljskih hribih, saj je prišlo na dan, da je novembra 2020 kupil še eno od omenjenih parcel.
Koliko je plačal predstojniku enega od oddelkov v UKC Ljubljana Tadeju Petru Dovšaku za sosednje, 728 kvadratnih metrov veliko zemljišče, ni znano. Na vprašanje Primorskih novic, kako je financiral nakup, je Hojs odgovoril, da s posojilom. A kljub temu na nobenem od zemljišč nikoli ni vpisal nobene hipoteke. Če bi bila cena za drugo zemljišče podobna tisti iz leta 2019, kar je sicer malo verjetno, bi moral zanj odšteti nekaj več kot 100.000 evrov, a je zelo verjetno več.
Bi Kolomban res tako hitro dobil kanalizacijo, če Aleš Hojs tam ne bi imel v lasti zemljišč? V vsakem primeru je imel kot minister v Janševi vladi najboljši možen dostop do vseh informacij o projektu kanalizacije.
Rus kupil od MO Koper, Hojs in ostali pa od Rusa
Kot je znano, je koprska občina spomladi 2017 na javni dražbi prodala nekaj manj kot 4000 kvadratnih metrov zazidljivih zemljišč na Kolombanu. Na dražbo je kot edini ponudnik prišel ruski državljan Marat Idrisov, ki je zemljišča kupil prek svojega podjetja Rjeckon za 85 evrov za kvadratni meter (z DDV). Zemljišča sicer niso imela ne dostopa do ceste ne kanalizacije. Prav s tem dejstvom so na občini, ki jo je tedaj vodil Boris Popovič, upravičevali tudi nizko prodajno ceno. Ruski poslovnež je nato naletel na tipične birokratske ovire, kupil je tudi sosednjo parcelo s hišo, urejal dokumente za dostopno pot, a je na koncu vrgel puško v koruzo in odstopil od projekta. Zemljišča je ponujal nepremičninskim agencijam, nato pa mu jih je pomagal prodati Radivoj Andjelković, pri katerem je imel v najemu stanovanje v Ljubljani in je bil takrat pogodbeni sodelavec MO Koper za pridobivanje nepovratnih evropskih sredstev in načrtovanje občinskih projektov.
Ta je našel štiri kupce. Po eno parcelo so tako kupili Andjekovićev sin Peter Kovač, soproga takrat že bivšega koprskega župana Eva Popovič, omenjeni Tadej Peter Dovšak in Aleš Hojs, ki ga je Andjelković medijem opisal kot svojega prijatelja. Ruskemu poslovnežu so odšteli po 105 evrov za kvadratni meter zemljišč. Postopek je seveda takoj vzbudil sume o netransparentnosti in korupciji, saj so se parcele na Kolombanu tedaj prodajale od pod sto evri do več kot 200 evrov. A so se kupci branili, češ da jih čaka še poravnava komunalnega prispevka, kar bi bistveno podražilo investicijo. Prodajo zemljišč je pod lupo vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije, ki pa ni ugotovila obstoja kršitev iz pristojnosti komisije, zato je postopek ustavila.
85
evrov na kvadratni meter je Rus Idrisov plačal MO Koper leta 2017
105 evrov na kvadratni meter so kupci plačali Idrisovu leta 2019
xy evrov je plačal Aleš Hojs Tadeju Petru Tovšaku leta 2020
Glavni očitek se je nanašal na morebitno zlorabo notranjih informacij in nizko ceno za stavbna zemljišča s pogledom na morje. Le osem mesecev po dražbi so na občini zagnali projekt Čisto za Koper in Ankaran, ki je predvideval gradnjo 25 kilometrov kanalizacije, in sicer tudi na zemljiščih, ki jih je občina prodala Idrisovu. Za projekt so nameravali pridobiti tudi evropska sredstva.
Hojs je pogodbo o nakupu podpisal julija 2019, ko še ni bil minister. Za 882 kvadratnih metrov veliko zazidljivo parcelo je plačal 93.000 evrov (z DDV), torej 105 evrov na kvadratni meter. Sama cena nakazuje, da je imel Idrisov v poslu zgolj vlogo posrednika, saj pri preprodaji zemljišč ni ustvaril dobička. Že ob samem nakupu je Hojs, tako kot ostali kupci, zagotovo vedel za načrte občine, da v Kolombanu zgradi kanalizacijo. Toda njihova uresničitev je bila odvisna od države. Mestna občina Koper namreč za projekt, vreden 8,5 milijonov evrov, sama ni imela dovolj denarja, zato je računala predvsem na pomoč iz evropskih kohezijskih skladov.
Šef direktorata postal član komisije, ki je prodala zemljišča
Za sklep o financiranju gradnje kanalizacije na tem območju pa je poskrbela vlada Janeza Janše, v kateri je bil Hojs minister. Podpisal ga je minister za kohezijo Zvonko Černač (SDS). Proces je potekal z naslednjimi koraki:
kot so nam pojasnili na sedanjem ministrstvu za naravne vire in prostor, so vlogo za odločitev o podpori na takratno ministrstvo za okolje in prostor prejeli aprila 2019. Torej še preden je Idrisov zemljišča prodal Hojsu in ostalim.
ker je bila vloga nepopolna, sta jo administrativno, tehnično, finančno in vsebinsko usklajevala občina kot upravičenka in ministrstvo kot posredniško telo. Takrat ga je vodil Andrej Vizjak (SDS). Aprila 2020 je za vodenje direktorata za prostor, graditev in stanovanja imenoval Georgija Bangieva, nekdanjo Popovičevo desno roko, ki je bil leta 2017 član komisije za prodajo občinskih zemljišč v Kolombanu.
maja 2020 je občina na službo vlade za razvoj in kohezijsko politiko, ki jo je vodil Černač, oddala novo vlogo za pridobitev nepovratnih evropskih sredstev.
že avgusta 2020, slabe tri mesece pozneje, je Černačeva služba sprejela odločitev o finančni podpori projektu. Iz evropskega kohezijskega sklada je zanj na koncu šlo 3,6 milijona evrov, iz državnega proračuna pa 635.000 evrov. Takoj zatem je šla koprska občina v iskanje izvajalca gradbenih del.
Prav v času, ko je vlada urejala sofinanciranje kanalizacije, se je Hojs odločil, da bo na isti lokaciji kupil še eno zemljišče. Na naše vprašanje, ali je bilo z nakupom druge parcele povezano dejstvo, da je vlada, v kateri je bil minister, odobrila sofinanciranje projekta izgradnje kanalizacije na tistem območju, je Hojs odgovoril kratko: “Ne.”
15 let odplačeval hipoteko, nato našel 200.000 evrov
Hojs je sicer še do novembra 2019 odplačeval 150.000 evrov vredno hipoteko, ki je bila od leta 2004 vpisana na njegovi hiši v Spodnjih Pirničah. Nato je naenkrat našel denar za špekulativne nakupe zemljišč v koprski občini, na katerih do danes ni zgradil ničesar. Tudi ostali lastniki ne vodijo aktivno gradenj na omenjenih parcelah. Neuradno je slišati, da sta tudi ostali dve parceli zamenjali lastnika, a tega iz javno dostopnih evidenc ne moremo potrditi. Ob našem obisku so vsa zemljišča v podobnem stanju kot pred petimi leti.
Je pa Hojs dve zemljišči razkosal na tri zazidljive parcele. Na vprašanje, kaj namerava storiti z zemljišči, je odgovoril le, da Primorske novice niso tiste, katerim bi pojasnjeval svoje namere. Če bi jih uspel prodati, bi ustvaril tudi do sto tisoč evrov dobička - predvsem po zaslugi zgrajene komunalne infrastrukture, ki so jo dokončali lani in je znatno zvišala vrednost parcel.
Po podatkih Gursa so se na območju Kolombana, ki sicer sodi v koprsko občino, a je tik nad Ankaranom, v zadnjem letu dni in pol posli z zemljišči, ki niso komunalno opremljena, sklepali po cenah od 140 do 210 evrov na kvadratni meter.