Z gibanjem tudi nad povišan krvni tlak
Ob svetovnem dnevu gibanja, ki smo ga zaznamovali minulo soboto, so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poudarili pomen zadostne telesne dejavnosti. Ker ima telesna dejavnost velik vpliv na zdravje, tudi srčno-žilnega sistema, so letos izpostavili pomen telesne dejavnosti pri hipertenziji.
Gibanje lahko ugodno vpliva tudi na duševno zdravje. Foto: Profimedia
Telesna dejavnost prinaša številne koristi za zdravje in dobro počutje, poudarjajo na NIJZ. Redna telesna dejavnost pomaga pri obvladovanju debelosti, bolezni srca in ožilja, kroničnih obstruktivnih pljučnih bolezni, številnih kostno-mišičnih obolenjih, preprečuje nekatere vrste raka ter uravnava in nadzira arterijsko hipertenzijo in sladkorno bolezen tipa 2.
Poleg tega lahko ugodno vpliva na duševno zdravje, saj zmanjšuje simptome tesnobe in depresije ter izboljšuje miselne procese in spanec.
Odrasli in starejši odrasli s povišanim krvnim tlakom naj omejijo čas, ki ga preživijo sede, in ga nadomestijo s telesno dejavnostjo.
Svetovna zdravstvena organizacija za zdravje (SZO) priporoča najmanj 150-300 minut zmerno intenzivne aerobne telesne dejavnosti tedensko (denimo hitre hoje) ali 75-150 minut visoko intenzivne aerobne telesne dejavnosti tedensko (denimo hoje v hrib) oziroma ustrezno kombinacijo obeh intenzivnosti. Odrasli naj poleg aerobne telesne dejavnosti dva ali večkrat tedensko izvajajo tudi vaje za krepitev mišic, kot so počepi, sklece in trebušnjaki.
Za starejše od 65 let je poleg navedenega priporočeno še izvajanje raznolike, večkomponentne telesne dejavnosti, ki poudarja funkcionalno ravnotežje in krepitev mišic, z namenom izboljšanja funkcionalnih sposobnosti in preprečevanja padcev, in sicer pilates, joga ali ples, navajajo na NIJZ.
Čim manj sedenja
V soboto, 17. maja, zaznamujemo tudi svetovni dan hipertenzije. Pri odraslih s povišanim krvnim tlakom so večje količine sedečega vedenja povezane s povečano splošno umrljivostjo, umrljivostjo zaradi bolezni srca in žilja ter raka, povečano incidenco bolezni srca in žilja, raka ter sladkorne bolezni tipa 2. SZO priporoča, da odrasli in starejši odrasli s povišanim krvnim tlakom omejijo čas, ki ga preživijo sede, in ga nadomestijo s telesno dejavnostjo.
“Če imate povišan krvni tlak in ste bili prej telesno nedejavni, je prvi korak k aktivnemu življenjskemu slogu posvet z osebnim zdravnikom ali obisk centra za krepitev zdravja ali zdravstveno-vzgojnega centra,” svetujejo na NIJZ.