Med virusnimi okužbami dihal vse več gripe tudi na Primorskem
Gripa se je že sredi decembra zelo razmahnila v osrednji in vzhodni Sloveniji ter ohromila urgence in zaradi zapletov z dihanjem napolnila bolnišnice. V izolski in novogoriški bolnišnici so naval na urgencah doživeli takoj po praznikih in v Izoli v torek prepovedali obiske, v Novi Gorici pa za zdaj še ne. Povsod je več okužb s gripo kot s covidom-19 in sincicijskim virusom, ki napada otroke že od jeseni.
PRIMORSKA
> Po podatkih NIJZ na 3. januarja so v tednu med novoletnimi prazniki na novo potrdili 100 primerov gripe. Od sredine decembra do prvega tedna januarja je zelo poskočil delež okuženih z gripo in presegel število okuženih s covidom-19. Še vedno se širijo tudi okužbe s sincicijskim virusom med otroki.
Nevarni zapleti
Zdravniki poudarjajo, da je gripo treba preboleti v postelji. Neodgovorno je hoditi okrog in okuževati druge, s tem se okrepi tudi tveganje za pojav zapletov. V primeru težav z dihanjem je treba takoj na pregled, saj lahko gre za virusno pljučnico in bakterijsko okužbo pljuč. Pri kroničnih bolnikih gripa poslabša osnovno bolezen.
V Sežani posamični primeri
Bolnišnica Sežana je specialna bolnišnica za zdravljenje in rehabilitacijo kroničnih pljučnih bolnikov in za podaljšano bolnišnično zdravljenje ter geriatrično rehabilitacijo. Po besedah strokovne direktorice Anne Marije Tašev se tudi pri njihovih pacientih zadnje tedne pojavljajo okužbe dihal, saj jih sprejemajo iz drugih bolnišnic. Do 6. januarja so potrdili en primer okužbe z gripo tipa A. Obiskov še niso prepovedali, velja pa omejitev na dve zdravi osebi. Priporočljiva je uporaba mask. “Ker je prošenj za sprejem pri nas po praznikih veliko, pričakujemo prihodnje dni več respiratornih infekcij tudi med hospitaliziranimi bolniki. Smo pa imeli decembra izbruh covida-19, ki pa ga trenutno ni več,” omenja sogovornica.
Že tri tedne so po državi oblegani urgentni centri in zato natlačeni oddelki bolnišnic. V ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru ni več prostih postelj, bolniki ležijo tudi na hodnikih. V Murski Soboti so odprli dodatni oddelek za okužene. “Tudi mi smo pred dnevi sprejeli nekaj bolnikov z zapleti zaradi gripe od drugod, kjer jih niso imeli kam dati,” pravi Tomaž Gantar, strokovni direktor izolske bolnišnice (SBI).
Izola: prepoved obiskov
Naval na urgenco SBI in povečanje hospitaliziranih je po besedah Gantarja že prvi januarski vikend povsem zapolnilo interni oddelek, a so zdaj razmere že malce boljše. “Že več dni narašča število urgentnih ambulantnih obravnav zaradi respiratornih okužb, ki terjajo bolnišnično zdravljenje. Večidel gre za bakterijske pljučnice ali poslabšanja drugih kroničnih obolenj ob gripi.”
Gripa v Evropi
Po podatkih NIJZ je na severni polobli, vključno z Evropo, incidenca gripi podobnih bolezni že zelo visoka. Sredi decembra je o razmahu gripe poročalo 38 držav, med njimi Bosna in Hercegovina, Danska, Severna Irska, Škotska, Poljska, Latvija, Albanija, Bolgarija, Gruzija, Španija, Portugalska, Avstrija, Madžarska, Italija, Romunija. Povečini prevladuje influenca tipa A. V Španiji in na Portugalskem prevladuje influenca tipa B. Španija pričakuje vrhunec prihodnje dni.
Prvi teden leta so zaradi gripe hospitalizirali tri bolnike, 7. januarja še novih devet. Zaradi težje obolelosti s covidom-19 so hospitalizirali dva bolnika. “Veča se tudi število otrok z okužbo dihal, ki potrebujejo krajše bolnišnično zdravljenje. Obiske smo v torek prepovedali. Zaposleni, ki delajo neposredno z bolniki, naj bi uporabljali zaščitne maske, nujna je higiena rok, po potrebi uporaba zaščitne opreme. Maske priporočamo vsem pacientom, naročenim na preglede in diagnostiko, še posebej, ko že imajo znake okužbe dihal,” izpostavlja Gantar.
V Šempetru še ni navala
Kot pravi Erik Sedevčič, strokovni direktor Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, še ni večjega navala zaradi zapletov pri virusnih obolenjih, a primeri naraščajo že tri tedne. “Doslej smo obravnavali več pacientov z virusno pljučnico oziroma paciente, ki so ob gripi imeli še bakterijsko okužbo pljuč, so bili dehidrirani ali z akutno ledvično odpovedjo in poslabšanjem kronične obstruktivne pljučne bolezni,” našteva sogovornik. Med hospitaliziranimi prevladujejo starejši od 65 let s pridruženimi kroničnimi boleznimi.
Nizka precepljenost
V Sloveniji za gripo vsako leto zboli do 200.000 ljudi. Letos prevladuje influenca tipa A, razsaja tudi tip B. Zaradi zapletov je že več sto ljudi hospitaliziranih, precepljenost je slaba. Cepljenje je brezplačno in dostopno, a je precepljenost nizka, med najnižjimi v Evropi. Cepi se manj kot desetina prebivalcev. V sezoni 2023/2024 se je cepilo le 5,6 odstotka ljudi, med starejšimi od 65 let le 17,6 odstotka ljudi.
Do 6. januarja so sprejeli deset pacientov zaradi zapletov z gripo in pet pacientov zaradi zapletov s covidom-19. Obiskov še niso prepovedali, so pa že omejitev za eno osebo skrajšali na 15 minut pri enem odraslem pacientu. Na oddelku za pediatrijo in v Stari Gori na oddelku za invalidno mladino obiski staršev ali skrbnikov niso omejeni, omejena ni niti prisotnost partnerja pri nosečnicah oziroma porodnicah. Na intenzivni terapiji so obiski možni skladno z dogovorom. Vsak si mora temeljito razkužiti roke, biti zdrav in nositi masko. “V primeru simptomov virusnih obolenj vse hospitalizirane in urgentno obravnavane paciente testiramo na respiratorne virusne okužbe, tudi na sars-cov-2 in za kužne paciente odredimo za to veljavne ukrepe,” sklene Sedevčič.