Diagnostični preboji v šempetrski bolnišnici
Zdravje
27. 03. 2025, 11.19
, posodobljeno: 27. 03. 2025, 19.32
Na gastroenterološkem oddeleku v Splošni bolnišnici Franca Dergana Nova Gorica odslej izvajajo tudi ultrazvok črevesja in holangioskopijo. Bogatejši so torej za nov holangioskop, ki omogoča neposredno vizualizacijo žolčnih poti.
Gastroenterološki oddelek v šempetrski bolnišnici se je okrepil
tudi z novim holangioskopom, ki omogoča neposredno vizualizacijo žolčnih poti.
Foto: SB Franca Derganca Nova Gorica
ŠEMPETER PRI GORICI
> V šempetrski bolnišnici so uvedli dve pomembni diagnostični novosti - peroralno holangioskopijo in ultrazvok črevesja. Pionirka slednjega je Tina Kurent Francky, dr. med., spec. gastroenterologije, ki pojasnjuje, da gre za napredno preiskavo, ki omogoča ocenjevanje aktivnosti vnetja pri bolnikih s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB). “ Ni preiskava, ki lahko v celoti zamenja kolonoskopijo. Te bodo za bolnike s KVČB še vedno potrebne za postavitev diagnoze, nato pa bodo potrebne obdobne kontrolne kolonoskopije za izključevanje displastičnih sprememb,” pojasnjuje Kurent Francky.
Prvi rezultati so obetavni
Druga pomembna pridobitev je novi holangioskop. Začeli so torej izvajati peroralno holangioskopijo (POC). Gre za endoskopski postopek, ki omogoča neposredno vizualizacijo žolčnih poti. “POC postaja vse pomembnejše orodje za vrednotenje bolezni žolčnih vodov, ki jih z drugimi preiskavami ne moremo opredeliti. POC omogoča tudi zdravljenje težavnih žolčnih kamnov v žolčnih vodih. Vse to bomo lahko našim bolnikom sedaj ponudili tudi v naši ustanovi, sicer večina splošnih bolnišnic te možnosti nima,” je povedal vodja oddelka za gastroenterologijo dr. Miha Bartolič.
Obe novosti pomembno izboljšujeta obravnavo pacientov in hitrost postavljanja diagnoz. Prvi rezultati so obetavni, strokovnjaki pa si želijo dodatne opreme, ki bi omogočila še bolj zanesljivo diagnostiko. Na oddelku za gastroenterologijo imajo še veliko načrtov, med drugim uvajanje nazalne gastroskopije, laserskega drobljenja žolčnih kamnov in umetne inteligence za prepoznavo polipov v debelem črevesu. Njihov cilj ostaja enak - sodobna in kakovostna diagnostika, ki pacientom omogoča hitrejšo in učinkovitejšo obravnavo.