(ZDRAVJE) Zaradi "velike Amerike" dražja zdravila v Evropi?

Sobota
, posodobljeno: 21. 06. 2026, 9:02

Tudi farmacevtsko industrijo – podobno kot vse druge gospodarske panoge – poganjajo dobički, te pa so si farmacevti vedno znali zagotoviti na različne načine, posebno v ZDA tudi na etično sporne.

Pričakovati je, da nas bodo farmacevti kmalu začeli prepričevati, da moramo zaradi ameriške intervencije podražiti tudi zdravila v Evropi.

Pričakovati je, da nas bodo farmacevti kmalu začeli prepričevati, da moramo zaradi ameriške intervencije podražiti tudi zdravila v Evropi.

Foto: Pexels

Trumpova politika ponovnega vzpostavljanja velike Amerike (MAGA) je očitno prestrašila tudi evropske proizvajalce zdravil. Veliki diktator si namreč prizadeva proizvodnjo zdravil ponovno prenesti v ZDA, hkrati pa napoveduje radikalno znižanje cen za zdravila in manj lobiranja farmacevtske industrije v kongresu. Glede na to, da je veliko ameriških farmacevtskih megakorporacij nameščenih zunaj ZDA (na Irskem so proizvodni obrati vseh inovativnih ameriških farmakoloških družb), bi dogajanje lahko evropsko farmacevtsko industrijo še dodatno prizadelo. Ta seveda ne stoji križem rok, ampak mrzlično išče strategije za preseganje morebitnih izgub v ZDA in pri tem pristavlja svoj lonček k Trumpovim manipulativnim rabotam.

Po vzoru uspešne zastraševalne intervencije, ko je evropske voditelje prisilil v radikalno povečanje obrambnih proračunov, skuša nekaj podobnega narediti tudi na področju zdravil. Svet namreč prepričuje, da so Američani z izjemno visokimi cenami zdravil podpirali razvoj novih zdravil in tako pravzaprav skrbeli za inovacije v zdravstvu povsod po svetu. Resnica je seveda drugačna in Evropejci bi se morali pri zdravilih izogniti manipulaciji, katere žrtve smo postali na področju obrambe.

Si želite prebrati celoten članek?

Hiter nakup z mobilnim telefonom - Dnevni dostop 1,99 EUR

Za nakup dnevnega dostopa do vseh spletnih vsebin pošljite SMS s ključno besedo PN1 na številko 4246.

Plačilo z mobilnim telefonom je omogočeno pri operaterjih Telekom, A1, Telemach, T2 in Bob. Po izvedenem plačilu boste prejeli aktivacijsko kodo, ki jo vpišete v polje spodaj ali na prijavni strani. Nakup je enkraten in ga ne bomo samodejno obnavljali.

Powered by 4EGI

Že imate aktivacijsko SMS kodo?

Vpišite SMS kodo, ki ste jo prejeli po izvedenem plačilu. Po uspešnem vpisu, osvežite stran in uživajte v branju.

ALI

Sklenite naročnino na digitalne vsebine Primorskih novic.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Postanite naročnik
  1. Vsakodnevni dostop do zanimivih zgodb iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  2. Podpora visokokakovostnemu novinarstvu.
  3. Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.