V “Borilnici” bodo raziskovali vpliv Beneške republike

Slovensko-italijansko čezmejno območje je skozi stoletja predstavljalo prostor stika in prepletanja kultur in ljudi. Bogata in raznolika kulturna dediščina ter zgodovinska pričevanja na območju današnje Republike Slovenije in sosednje Italije potrjujejo obstoj pomembnih skupnih kulturnih potez in skupnega kulturnega prostora in ustvarjanja.

V stavbi, ki je med domačini znana kot “Borilnica”, bo našel prostor Center za beneško zgodovino in kulturno dediščino ZRS Koper. Foto: ZRS
V stavbi, ki je med domačini znana kot “Borilnica”, bo našel prostor Center za beneško zgodovino in kulturno dediščino ZRS Koper. Foto: ZRS

Z možnostjo valorizacije in obnove palače bodo vzpostavljeni ustrezni mehanizmi prenosa znanj ter uporabe tehničnih izboljšav pri proučevanju in restavriranju kulturne dediščine. Koprska palača Baseggio (ali za domačine “Borilnica”) na Kreljevi 6 bo, po dokončani obnovi, služila kot sedež Centru za beneško zgodovino in kulturno dediščino ZRS Koper (CBZKD), ki je skupni meddržavni projekt slovenskih raziskovalnih zavodov in italijanskih univerz, arhivov in občin.

Skupna kulturna dediščina čezmejnega prostora

Center bo služil raziskovanju vpliva Beneške republike na tem območju in omogočal raziskovalcem poglabljanje znanj o njej. V Centru bodo organizirane mednarodne konference in simpoziji, predavanja na temo arheologije, zgodovine in kulturne dediščine Beneške republike. V Centru bodo obiskovalcem na ogled postavljeni razni zgodovinski, arhivski in kulturni artefakti v digitalni obliki o Beneški republiki na tem področju.

Namen je zagotoviti dostopnost kulturno-zgodovinskih pričevanj, podatkov in predmetov slovensko-italijanskega čezmejnega prostora in se soočati s problematiko slabega poznavanja skupne zgodovine in dediščine ter na njene slabe dostopnosti za širšo javnost, in sicer posebej na primeru beneške kulturne dediščine.

Z umestitvijo CBZKD v palačo Baseggio, bo omogočena vloga poglavitne lokalne, regionalne in širše državne (kot edinstvene) ustanove za koordiniranje in promoviranje raziskav in izobraževanja, za predstavitve kulturne dediščine ter ozaveščanje strokovnih in zainteresiranih javnosti o skupni kulturni dediščini čezmejnega prostora.

Sodobni pristopi na področju varovanja, ohranjanja in valorizacije dediščine, ki bodo uporabljeni v CBZKD, predvidevajo dosledno uporabo informacijske tehnologije, sodobne evropske smernice pa podpirajo informacijsko pismenost in digitalizacijo znanja, načela odprtega in enostavnega dostopa do informacij in ohranjanja kulturne dediščine ter kulturne raznolikosti. Namen je zagotoviti dostopnost kulturno-zgodovinskih pričevanj, podatkov in predmetov slovensko-italijanskega čezmejnega prostora in se soočati s problematiko slabega poznavanja skupne zgodovine in dediščine ter na njene slabe dostopnosti za širšo javnost, in sicer posebej na primeru beneške kulturne dediščine.

Inovativne rešitve za prihodnje generacije

Ponovna valorizacija kulturnih spomenikov in dostopnost kulturne dediščine ne povečuje samo privlačnost prostora in celotne regije, ampak tudi krepi zavest o zgodovinski večkulturnosti območja. Ena od strateških usmeritev obnove palače Baseggio in njenega centra CBZKD je najti inovativne rešitve za ponovno uporabo kulturne dediščine za prihodnje generacije. S tem bomo dolgoročno spreminjali načine, s katerimi lahko uživamo, varujemo in promoviramo kulturno dediščino. Rezultati projekta bodo z ustrezno implementacijo, ki jo zagotavlja del projektnih partnerjev CBZKD, ključnih na tem področju (npr. Venetian Cluster), dosegli trajnostno uporabo, zlasti preko znanj, ki se bodo še naprej reproducirala in dopolnjevala preko partnerjev iz izobraževalnega in raziskovalnega sektorja (univerza Ca'Foscari v Benetkah in ZRS Koper).

V sklopu CBZKD bodo vzpostavljene in nadgrajene baze virov, dokumentov in gradiva v elektronski obliki, ki bodo vsebinska osnovna dokumentacijska zbirka za delovanje Centra in njegovega digitalnega arhiva. Raziskovalno in dokumentacijsko delo raziskovalcev ZRS Koper in kolegov iz Benetk, vključenih v projekt, bo posebej usmerjeno v pridobivanje in proučevanje virov in dokumentov za sledeča področja: zgodovina slovenske Istre v dobi Beneške republike iz arhivov in knjižnic v deželah Veneto in FJK, zgodovina Beneške republike iz slovenskih arhivov in knjižnic, razmerja in odnosi center-periferija (Benetke-Istra) in mesto-podeželje na beneškem območju, primerjalna zgodovina kulturne krajine (Veneto, Furlanija, Istra), likovna umetnost (posebna pozornost bo v projektu posvečena tistim stavbenikom, kiparjem in slikarjem 15., 16., 17. in 18. stoletja, katerih dela lahko v celoti razumemo le ob upoštevanju izbranega umetnostnega okusa njihovih vidnejših naročnikov), jezikovni in narečni vplivi.

Za vsako temo je predvideno oblikovanje odprte in javno dostopne baze podatkov, ki bo vključena v e-katalog ter izobraževalne dejavnosti. Raziskovanje predvideva transkripcijo in kritično historično objavo pridobljene dokumentacije, ki jo bodo izvedli sodelavci in raziskovalci, ki bodo raziskovali v državnem arhivu v Benetkah.

Drugi cilj pa je vzpostavitev virtualne podatkovne baze, v katero bo vnesen obširen izbor dokumentov. Nadalje se bo digitaliziralo del pridobljenega historičnega gradiva. Na tak način bo Center za beneško zgodovino in kulturno dediščino v Kopru razpolagal s prvo pomembno dokumentirano zgodovinsko vsebino.


Najbolj brano