Poklon ženski literarni dediščini

V spreminjajoči se kulturni krajini, kjer se izobraževanje, dediščina in turizem vse bolj prepletajo, Univerza v Novi Gorici prispeva k novim opredelitvam vloge akademskega prostora na Goriškem. V povezavi s kulturno potjo Sveta Evrope - Pot pisateljic - je Fakulteta za humanistiko skupaj z Raziskovalnim centrom za humanistiko postala živahen “laboratorij idej”, ki obuja življenja in dela literarnih ustvarjalk ter hkrati soustvarja trajnostno prihodnost kulturnega turizma.



Literarni sprehod po Gorici v okviru poletne šole mreže CEEPUS 
leta 2023 (Arhiv mreže CEEPUS WWIH)
Literarni sprehod po Gorici v okviru poletne šole mreže CEEPUS leta 2023 (Arhiv mreže CEEPUS WWIH) 

Ta inovativna zamisel o akademskem prostoru kot laboratoriju ne temelji na epruvetah in mikroskopih, temveč na intelektualnem eksperimentiranju, sodelovalnem učenju in ustvarjalnem udejstvovanju. Navdih črpa iz eseja Virginie Woolf Lastna soba (1929), v katerem izmišljen lik Mary Carmichael zapiše stavek: “Chloe je bila všeč Olivia. Skupaj sta delali v laboratoriju ...”

V tem kratkem, a simboličnem prizoru Virginia Woolf predstavi ženski v znanstvenem okolju, kjer opravljata delo, a hkrati uresničujeta še številne druge ženske vloge. Ravno tak duh inovativnosti, spoštovanja preteklosti in sodelovanja poganja akademsko predanost, katere cilj je narediti žensko literarno dediščino bolj vidno, dostopno in relevantno sodobnemu občinstvu.

Pot pisateljic z vključenostjo akademske sfere ni le turistična pot, temveč živa platforma sodelovanja, raziskovanja in ustvarjalnosti.

Preplet pedagogike in prakse

V središču pobude je projektno učenje. Študenti ne študirajo le kulturne zgodovine in literature, temveč dejavno prispevajo k njunemu soustvarjanju. S pomočjo raziskav, arhivskega dela in digitalnih vsebin sooblikujejo pripoved Poti pisateljic.

Naj najprej omenim projekt Biciklistinja, edinstveno sodelovanje med Fakulteto za humanistiko ter Poslovno tehniško fakulteto. Študenti so oblikovali zasnovo kolesarske poti v Loškem Potoku, posvečene pisateljici Zofki Kveder, ki je tam preživela del mladosti in je veliko svojih del posvetila tem krajem. Biciklistinja je povezala kulturno dediščino z načeli trajnostnega turizma. Študentke in študenti so delovali pri načrtovanju, raziskavah in oblikovanju vsebin. Ustvarili so idejne zasnove za mobilno aplikacijo, promocijske materiale, informacijske table in celoten operativni načrt za pot, ki povezuje lokalne skupnosti in oživlja ženske zgodbe.

Projekt je bil postal izhodišče za nadaljnje oblikovanje poti, v katero je vključena občina Loški Potok in v novi zasnovi poteka pod okriljem Poti pisateljic ter Raziskovalnega centra za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Pomemben vir za pripravo gradiv je tudi elektronska zbirka PISMA (www.pisma.org), ki vključuje tudi številna pisma Zofke Kveder, ki osvetljujejo njeno navezanost na Loški Potok.

Sprehod skozi zgodovino

Drugi pomemben primer sodelovanja akademske in širše skupnosti je bil literarni sprehod Čezmejno-drzne po Gorici, ki je potekal 8. marca 2023. Osredotočil se je na pisateljice, ki so živele in ustvarjale v mestu, ter delovale kot kulturne posrednice - med njimi je bilo posebno mesto namenjeno Ljubki Šorli. Sprehod je povezal prostor, spomin in literaturo in na simbolni ravni pomenil dejanje vračanja ženskih glasov v javni prostor. Sprehajalno pot je zasnovala prof. dr. Katja Mihurko, vodenje po njej pa je izvedla mag. Jasmina Jerant. Projekt je bil nagrajen kot primer dobre prakse na Forumu Kulturnih poti Sveta Evrope v Budimpešti, kar dodatno potrjuje pomen lokalne pobude in interdisciplinarnega pristopa.

Sprehod je postal tudi osnova za Ljubkino pot, novo kolesarsko in pohodniško pot, ki je nastala v Interreg projektu, v katerem kot partnerja sodelujeta Forum slovanskih kultur in Kulturni center Lojze Bratuž, Raziskovalni center za humanistiko Univerze v Novi Gorici pa sodeluje kot akademski partner pri zasnovi poti, pripravi gradiv o pisateljicah in izobraževanju turističnih vodnikov in vodnic.

Evropska mreža znanja

Univerzitetna prizadevanja so dodatno okrepljena s sodelovanjem v mednarodni mreži študentskih in profesorskih mobilnosti CEEPUS Women Writers in History. Mreža, ki jo vodi Univerza v Novi Gorici, povezuje študente, profesorje in raziskovalce s petnajstih univerz iz srednje in vzhodne Evrope, ki raziskujejo življenja in dela ženskih pisateljic prek jezikovnih in nacionalnih meja.

Skozi skupne poletne šole, spletne seminarje, delavnice in terenske raziskave udeleženci in udeleženke pridobijo širši pogled na kulturno dediščino. Na dveh poletnih šolah, posvečenih kulturnemu turizmu, so študenti razvijali tudi predloge za literarne sprehode. Posebej navdušujoč je bil na prvi poletni šoli projekt hrvaškega študenta, ki je zasnoval literarno pot posvečeno pisateljicam po Opatiji, ki je na domiseln način povezala lokalno zgodovino z literaturo.

Moč interdisciplinarnosti

Ključna prednost mreže Pisateljice v zgodovini je njeno interdisciplinarno jedro. Študenti in študentke literature sodelujejo z vrstniki iz turizma, digitalnih humanistike in zgodovine. Ta raznolikost omogoča večplastne interpretacije in pripovedi ter zagotavlja, da Pot pisateljic nagovarja tako strokovno kot širšo javnost.

Akademski angažma se na Univerzi v Novi Gorici ne ustavi pri raziskavah. Z digitalnimi orodji, javnimi dogodki in sodelovanjem z lokalnimi skupnostmi se študentke in študenti s svojimi mentoricami in mentorji povezujejo z resničnim svetom in tako prispevajo k širši prepoznavnosti ženskih literarnih dosežkov.

Od idej do dogodkov in poti

Pot pisateljic ni zgolj zamisel in črta na zemljevidu - je živ projekt, ki se nenehno razvija. Raziskave raziskovalnega ter pedagoškega osebja in študentske akademske skupnosti so prispevale k razvoju novih segmentov poti, organizaciji dogodkov in pripravi izobraževalnih gradiv.

Ti dosežki ne bogatijo zgolj učnega procesa, temveč gradijo dolgoročno trajnost in prepoznavnost projekta. Literarni sprehodi, javna branja, digitalne vsebine - vse to ustvarja živahno kulturno življenje. Študentke in študenti pridobivajo dragocene praktične izkušnje, medtem ko lokalne skupnosti pridobivajo dostop do novih vsebin, dogodkov in ponosa na svojo literarno dediščino.

Model za prihodnost

Univerza v Novi Gorici je s sodelovanjem z združenjem Pot pisateljic pokazala, kako akademsko delo lahko preseže tradicionalne okvire. Če univerze razumemo kot laboratorije idej, lahko postanejo gonilo kulturnih sprememb. Pot pisateljic z vključenostjo akademske sfere ni le turistična pot, temveč živa platforma sodelovanja, raziskovanja in ustvarjalnosti. In prav v tem se skriva njena največja moč - v sposobnosti, da povezuje preteklost z današnjim svetom in akademsko delo spreminja v družbeno vrednost.


Najbolj brano