Pridite mislit umetno inteligenco, preden ona domisli nas

Letošnja izvedba festivala Vilenica bo te dni znova demonstrirala moč jezika in književnosti. Na več prizoriščih po Sloveniji, v Ljubljani in na Krasu, bomo skušali misliti umetno inteligenco, preden ona domisli nas. Omenjena moč je magična v več pomenih - žal tudi v tem, da smo morali uporabiti številne čarovniške trike, da je program festivala, ki bo naslednje leto praznoval svojo štiridesetletnico, ostal neokrnjen in raznovrsten kljub zmanjšanim sredstvom Javne agencije za knjigo.

 Foto: Maja Pertič Gombač
Foto: Maja Pertič Gombač

Storili smo vse, da obiskovalci, ki vas je na naše veselje vsako leto več, tega ne boste opazili oziroma da vam ne bo kakorkoli okrnilo izkušnje. Če namreč festival kaj je, je izkušnja - knjige lahko beremo doma, najraje v samoti, misel in skupnost pa se razvijata le v dialogu.

Vilenico bomo danes začeli, kot je že tradicionalno, v Hrastniku in Kopru - v Hrastniku bo pogovor s slovenskim pesnikom in mislecem mlajše generacije Muanisom Sinanovićem, v Istro pa bomo pripeljali letošnjega slovenskega avtorja v središču, pesnika, pisatelja in fotografa Dušana Šarotarja, poeta prostora, spominjevalca pozabljenih. Festival bomo sicer uradno odprli šele jutri v Cankarjevem domu v Ljubljani, ko bomo podelili pisateljsko nagrado SEP za mlade avtorje in na okrogli mizi prvič zagrizli v dileme, ki jih odpira umetna inteligenca za književnost in poklice, povezane s knjigo: s spletnim interaktivnim umetnikom Vukom Ćosićem, hrvaško pesnico, dramatičarko, feministko in aktivistko Moniko Herceg, z raziskovalcem iz Laboratorija za umetno inteligenco Instituta Jožef Stefan Simonom Krekom, že omenjenim Dušanom Šarotarjem ter pesnikom, pisateljem, prevajalcem in filozofom Jernejem Županičem, ki je eno svojih zadnjih knjig napisal ob uporabi Googlovega prevajalnika.

“Če festival kaj je, je izkušnja - knjige lahko beremo doma, najraje v samoti, misel in skupnost pa se razvijata le v dialogu.”

V sredo nato potujemo najprej v Trst, kjer bo v kavarni San Marco (Antico Caffè San Marco) prvo branje letošnjega nagrajenca. Miljenko Jergović, ki je do vojne živel v domačem Sarajevu, potem pa se preselil v Zagreb, je “multipraktik” - pesnik, pisatelj, kolumnist, publicist, esejist, urednik, novinar, literarni kritik in dokumentarist, predvsem pa “natančen in empatičen kronist burnih, nepojmljivih, groznih in hkrati lepih časov južnoslovanskega prostora, širokopotezen portretist človeških usod”. Pridružila se mu bosta Monika Herceg ter italijanski novinar in pisatelj, strastni popotnik in raziskovalec Paolo Rumiz. Dan bomo sklenili spet tostran meje, z branjem v Sežani, kjer bodo poleg nagrajenca z nami bosanska pisateljica in pesnica za otroke in odrasle Lamija Begagić, malteški avtor, vizualni umetnik in likovni pedagog Ryan Falzon, romunski pesnik in pisatelj, predsednik Mednarodnega festivala literature v Temišvaru (FILTM) Robert Şerban in Muanis Sinanović.

V četrtek se bo v Ljubljani začel tudi letošnji komparativistični kolokvij, ki bo trajal vse do sobote, domači in tuji razpravljavci pa bodo tokrat premišljevali zgodovino primerjalne književnosti v Srednji Evropi. Popoldne bo branje na Vrtu Lili Novy, kjer se bodo poleg Lamije Begagić, Paola Rumiza, Roberta Şerbana in Jerneja Županiča prvič predstavili še mlada grška pesnica, urednica in prevajalka Efstatia Paliodzika ter večjezični pesnik, prevajalec, literarni raziskovalec iz Potoka pri Bilčovsu na avstrijskem Koroškem Dominik Srienc. Zvečer bomo z urednico in pesnico Lenko Kuhar Danhelovo, prevajalcem in pesnikom Petrom Hruško ter pisateljicama Sylvo Fischerovo in Doro Kaprálovo predstavili češko antologijo Minout se přesne, ki prinaša slovenske prevode besedil enaindvajsetih reprezentativnih čeških avtoric in avtorjev, med njimi nekatere prvič.

Najbolj burno bo v petek, ko bo v Ljubljani literarni opoldan (Ryan Falzon, Dora Kaprálová, Efstatia Paliodzika, Dominik Srienc in Dušan Šarotar), srečanje literarnih posrednikov s slovenskimi avtorji in literarni popoldan (Lamija Begagić, Lenka Kuhar Danhelová, Monika Herceg, Petr Hruška in Muanis Sinanović), dogajanje pa bomo sklenili z literarnim večerom z nagrajencem v ljubljanski Švicariji. Najbolj slavnostno in praznično pa bo seveda v soboto ko se v polni zasedbi vračamo na Kras. Začeli bomo s tradicionalnim branjem na Štanjelu (Ryan Falzon, Petr Hruška, Dora Kaprálová, Dominik Srienc in Jernej Županič), kjer bomo podelili tudi nagrado kristal Vilenice za najboljši prispevek, objavljen v zborniku, ki bo na voljo na vseh naših dogodkih. Letos nas bo popoldne na Krasu obiskal tudi 'literarni vlak', ki ga organiziramo v sodelovanju z novogoriškim Mestom knjige, na njem se bosta slovenskemu avtorju v središču pridružila še vsestranska ustvarjalca Ludwig Hartinger iz Avstrije in slovenski moderni klasik Aleš Berger. Festival bomo zaokrožili seveda s slovesno podelitvijo nagrade vilenica v jami Vilenica, kjer bodo ob nagrajencu brali Lenka Kuhar Danhelová, Efstatia Paliodzika in Dušan Šarotar, pozdravil pa nas bo tudi župan Občine Sežana Andrej Sila.

Verjamemo, da se kje srečamo!

Aljoša Harlamov, predsednik žirije za Vilenico


Najbolj brano