Neprimerne barve kazijo podobo podeželja
Naj gre za območja varstva kulturne dediščine ali ne, barva fasad stanovanjskih, pomožnih in drugih objektov igra zelo pomembno vlogo pri celostni podobi podeželja, tako v strnjenih vaseh in zaselkih kot v primerih razpršenih gradenj.
Ambient ob cerkvi Šmarje, arhiv fototeka ZVKDS OE Piran, 2019
Usklajenost fasadnih barv prispeva k ohranjanju tipologije oblikovanja naselij in posameznih kmetij ter odnosa med posameznimi stavbnimi masami znotraj naselij. Medsebojna skladnost stavb in njihov estetski odnos do celotnega naselja pa vpliva tudi na širšo krajinsko podobo podeželja.
Degradacija in razvrednotenje
Neprimerno izbrane fasadne barve povzročajo degradacije in razvrednotenje tradicionalne podobe podeželja ter s tem izgubo njegove identitete. Te vrednote so pomembne tako znotraj varovanih območij kulturne dediščine kot tudi izven, saj bi nam moralo biti mar za podobo kraja, v katerem živimo, ne glede na varstveni režim. Žal pa smo vse pogosteje priča izstopajočim, kontrastnim in popolnoma neusklajenim ureditvam objektov, ki se ne ozirajo na predhodno stanje in celostno podobo naselja ter krajine, temveč zgolj brezobzirno poudarjajo svojo individualnost in drugačnost ter tako predstavljajo tujek v danem prostoru, ki ni posebnost, temveč v večini primerov zgolj degradacija.
Neprimerno izbrane fasadne barve povzročajo degradacije in razvrednotenje tradicionalne podobe podeželja ter s tem izgubo njegove identitete.
Ob izletu po istrskem zaledju vselej občudujemo ohranjene tradicionalne strukture naselij, njihovo vraščenost v prostor ter značilne elemente gradnje, ki prispevajo k slikovitim vaškim ambientom. Zaradi upoštevanja zakonitosti gradnje z avtohtonimi materiali in premišljeno rabo fasadnih barv v njih vladata red in skladnost. Občudovanja vredni so tudi skladno urejeni in obnovljeni objekti, ki doprinesejo k nadaljnjemu ohranjanju podobe naselja in krajinske slike, nihče pa ne občuduje neprimerno saniranih ali novozgrajenih objektov s pisanimi, izstopajočimi in neusklajenimi fasadami - kljub temu pa je takih objektov vse več.
Danes, ko zaradi vseh modernizacij, hitrega razvoja infrastrukture in cestnih povezav ter s tem tudi celotnega podeželja njegova ohranjenost in idiličnost ni več samoumevna, je zavedanje o širši podobi kraja, v katerem živimo, ter njegovih ohranjanja vrednih vrednot še kako pomembna!
Raje izberimo svetle in nevpadljive barvne odtenke
Znotraj območij varstva kulturne dediščine se zato zavzemamo za ohranjanje obstoječe, tradicionalne strukture naselij ter elementov, ki so tvorci teh struktur, s tem pa ohranjamo tudi naselbinsko in krajinsko podobo. Poleg barvnega odtenka fasade je pomembno tudi ohranjanje ruralne tipologije glede izvedbe zaključnega sloja fasadnega ometa. Znotraj območij varstva kulturne dediščine morajo biti fasade izdelane z apnenim mineralnim ometom, barvane s silikatno barvo v barvnem tonu, ki ga je potrebno določiti z dokumentacijo za pridobitev kulturnovarstvenega soglasja oziroma mnenja. Pri sanacijah obstoječih objektov, ki so del kulturnega spomenika ali dediščine, ZVKDS izvede sondiranje fasade in glede na obstoječe barvne plasti določi primerno barvo.
Pri barvanju objektov v nizu mora biti izbor fasadne barve usklajen z njegovim kontekstom v danem okolju. Pri barvanju fasad je potrebno posebno pozornost nameniti tudi ertam - barvanje kamnitih okenskih in vratnih ert ter barvanje kamnitega cokla ni dovoljeno. V primeru, da so erte izdelane zgolj v ometu, pa morajo biti le-te v odtenkih zamolkle bele barve. Pri večlastniških stavbah barvanje fasad objekta v različnih barvah oziroma barvnih tonih glede na lastništvo objekta ni dovoljeno. Taka izvedba bi pomenila razvrednotenje prepoznavnosti in značaja arhitekturnega in likovnega oblikovanja objekta ter tudi naselja.
Za celostno ohranjanje obalnega podeželja in njegove ter s tem tudi naše identitete je nujno potrebno, da se vsak izmed nas pri posegih, ki jih izvaja znotraj ali izven območij varstva kulturne dediščine, zaveda tudi širšega pomena posega za sam kraj in okoliško krajino, saj nenazadnje skozi stoletja občudujemo in cenimo predvsem tisto, kar je nastalo v težnji po skupnem dobrem in ne zaradi individualnih preferenc. V ta namen je najbolje, da pri izbiri barve fasade upoštevamo lokalne, kvalitetne ureditve, ter raje izberemo svetle in nevpadljive barvne odtenke, ki omogočajo manj agresivno vključitev objekta v dano okolje.