Slovenska raketa poletela 25 kilometrov v vesolje

Raketa, ki je plod slovenskega znanja in jo je izdelal Andrej Vrbec, je poletela na višino več kot 25 kilometrov. Zanimivo je, da je to trenutno drugi najvišji polet amaterske rakete v Evropi.

Denis Banovic in Andrej Vrbec (desno) pred izstrelitvijo njune 
rakete.
Denis Banovic in Andrej Vrbec (desno) pred izstrelitvijo njune rakete.  

LJUBLJANA > Na vojaškem poligonu Drawsko-Pomorskie na severozahodu Poljske je Andrej Vrbec pred dnevi uspešno izstrelil svojo amatersko raketo. Pri izdelavi elektronskih merilnih naprav v raketi je sodeloval tudi avstrijski raketar Denis Banovic. Dvostopenjska 35 kilogramov težka in 3,5 metra dolga raketa je v desetih sekundah dosegla hitrost 3700 kilometrov na uro, nato pa je še minuto prosto letela do višine 25 kilometrov, torej v zemeljsko stratosfero.

10

sekund je slovenska raketa potrebovala, da je dosegla hitrost

3700

kilometrov na uro

Raketa je bila opremljena z naborom instrumentov, ki so merili hitrost, višino, pospešek in druge podatke. Na krovu je bil tudi GPS sprejemnik, ki je zabeležil traso poleta, in kamera, ki je posnela polet. Sistem za telemetrijo je med poletom vse podatke po radijski zvezi pošiljal bazni postaji na tleh. To je bil še eden v vrsti testnih poletov, katerih namen je preizkusiti vse ključne tehnologije, ki so potrebne za polet prve slovenske rakete v vesolje.

Andrej Vrbec, ki je član Astronavtsko-raketarskega kluba Vladimir M. Komarov, ki je član ZOTKS, načrtuje, da bo podobna, a malce večja raketa, poletela več kot 100 kilometrov visoko, kar bi pomenilo, da je izvedel suborbitalni polet v vesolje. Pri suborbitalnem poletu se raketa ne utiri v orbito okrog zemlje, ampak se po poletu s padalom vrne na Zemljo.

Andrej Vrbec se z gradnjo amaterskih raket ukvarja že 15 let. Pred tem je bil aktiven tekmovalec v raketnem modelarstvu in več kot deset let tudi član državne reprezentance. Svojo modelarsko pot je začel z majhnimi, preprostimi raketami in napredoval do vedno večjih in zahtevnejših projektov. Njegov največji uspeh je iz leta 2015, ko je izstrelil dvostopenjsko raketo, ki je uspešno poletela 17,5 kilometra visoko.

Najvišje do sedaj v Evropi je sicer poletela raketa, ki jo je izdelala skupina z Univerze v Stuttgartu in je leta 2016 poletela 32 kilometrov visoko.


Najbolj brano