Na Krasu našteli 15 teritorijev velike uharice, največ od leta 1999

Prizadevanja za varstvo velike uharice so obrodila sadove. Med letošnjim popisom sove uharice na Krasu so zabeležili 15 zasedenih teritorijev velike uharice, kar je največ od leta 1999.

Samec velike uharice Foto: Miran Krapež
Samec velike uharice Foto: Miran Krapež

KRAS > Minuli petek, 7. marca, je na Krasu potekalo 27. sinhrono štetje naše največje in ogrožene sove. Po celotnem Krasu se je razporedilo 84 popisovalcev in natančno popisalo vrsto. Zabeležili so 15 zasedenih teritorijev velike uharice, kar je največ od leta 1999, odkar poteka popis.

Uharica je zelo občutljiva na motnje

Varstveni ornitolog Tomaž Mihelič, ki popis koordinira že od začetka, je zelo zadovoljen: “Lepo je videti, da si po toliko letih varstvenih prizadevanj na področju vznemirjanja vrste in varnosti na električnih daljnovodih lahko priča rezultatom teh prizadevanj v praksi. Če se vrsti zagotovi mir na gnezdiščih in varnost na prehranjevališčih, si očitno lahko hitro opomore.”

Za varstvo velike uharice na Krasu si sicer prizadevajo že vse od leta 2000, ko so začeli s prizadevanji za zagotavljanje miru v gnezdiščih. Velika uharica je namreč zelo občutljiva na motnje in prisotnost človeka v skalnih stenah, kjer gnezdi.

S porastom prostočasnih aktivnosti je bilo potrebnega vse več usklajevanja za zagotavljanje mirnih gnezdišč na Krasu. Po letu 2010 pa so začeli s prvimi prizadevanji za odpravljanje posledic nevarnih in uničujočih srednje napetostnih daljnovodov. Največ sanacij so izvedli v zadnjih petih letih.

Varovali bodo tudi beloglavega jastreba, orla kačarja in planinskega orla

Prizadevanja za varstvo naše največje sove kljub uspehu še niso zaključena. Letos so pričeli s projektom Life for lifelines, ki mu je Evropska unija namenila 60-odstotno sofinanciranje. Projekt bo potekal do leta 2029, poleg velike uharice pa bodo ukrepi namenjeni še nekaterim redkim in ogroženim vrstam, kot so beloglavi jastreb, orel kačar in planinski orel.

V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so zaradi ogroženosti velike uharice že pred leti pričeli z akcijo Varuhi velike uharice, kjer z množico prostovoljcev bdijo nad stanjem populacije in grožnjami, ki jih ima ta vrsta v prostoru.


Najbolj brano