Osvežena mali in srednje veliki križanec
Pri Fordu so pred nekaj tedni na ceste poslali prve primerke prenovljene kuge in pume, ki bosta vsak mesec prepričala okrog 80 slovenskih kupcev. Okrog 50 se jih bo odločilo za kugo, 30 pa za pumo.
Največ pozornosti je bilo usmerjene na prenovljeno kugo, ki na zunaj kaže veliko novih oblikovnih potez. Opazno spremenjen je videz sprednjega dela, ki med drugim prinaša nove LED matrične žaromete s samodejnim usmerjanjem snopa in LED svetlobni pas, ki jih povezuje. Hkrati ne gre spregledati osvežene ponudbe platišč in dve novi barvi zunanjosti (kovinski zelena in modra).
Spremembe na zadku so manj drastične. Zadnje luči so praktično enake, spremenjena je le grafika, malce so predelali odbijač. V tem delu je največja sprememba kljuka prtljažnih vrat, ki se je skrila v zavihek nad tablico. Nekaj svežine je opaziti tudi v notranjosti. Nov je 13,2-palčni ležeči zaslon, ki je povezan z multimedijskim sistemom Sync4 (trenutno še nima možnosti izbire slovenskega jezika, vsebuje pa slovenska navodila v digitalni obliki), malce so preuredili sredinsko konzolo, medtem ko osrednje stikalo za upravljanje samodejnega menjalnika ostaja na svojem mestu. Novost v ponudbi je izvedba active, ki prinaša nekoliko bolj robusten videz in za nekaj milimetrov višji odmik podvozja od tal.
S financiranjem do nižje cene
Kar se tiče motorne ponudbe, ni bistvenih sprememb. Osnovo predstavlja 1,5-litrski bencinski štirivaljnik s 110 in 137 kilovati moči (ta je na voljo z novim 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom), stopničko višje je hibridni pogon z oznako FHEV, ki pomeni kombinacijo 2,5-litrskega motorja, električne enote in majhne baterije (1,1 kWh), sistemska moč tega pa je 132 kW (180 KM). Ta isti pogonski sklop je kot edini v ponudbi na voljo tudi s štirikolesnim pogonom, v tem primeru pa je sistemska moč za dva kilovata višja. Vrh ponudbe predstavlja priključni hibrid (vgrajena baterija s kapaciteto 14,4 kWh), s sistemsko močjo 178 kilovatov in s pogonom na sprednji kolesni par.
Fordovci izpostavljajo, da različici FHEV in PHEV zmoreta nekoliko hitrejši odriv z mesta in večjo vlečno zmogljivost (2100 kg). Kuga je v Sloveniji na voljo v treh paketih opreme - titanium, ST Line in novi active, ki jih je možno še dodatno nadgrajevati s paketi ST-line X in active X. Cene nove Kuge se gibljejo od 28 do 46 tisočakov. V kolikor se kupec odloči za nakup s financiranjem, se vstopna cena te zniža na dobrih 24 tisočakov.
Puma z osvežitvijo
Po štirih letih je osvežitev doživel še najmanjši križanec, ki bo čez nekaj mesecev dobil še povsem električno verzijo. Za zdaj ta ostaja na voljo z bencinskimi motorji. Na voljo je litrski trivaljnik z 92 in 114 kilovati moči, v kratkem pa se pridružuje še zmogljivejša ST izvedba s 125 kW (170 KM). Navzven ne prinaša bistvenih sprememb, z izjemo polnih LED žarometov in novega LED dnevnega podpisa, rahlo drugačne maske, novih platišč in nove sive barve, ki je brezplačna. Več novosti je v potniški kabini. Med sprednjima sedežema je nov drsni sredinski naslon za roke, sedeže in zadnjo klop so odeli v nove prevleke, zamenjali osrednji zaslon, ki zdaj meri 12 namesto osem palcev in rahlo povečali (12,8-palčni) ter grafično spremenili digitalne merilnike.
Za razvedrilo, upravljanje in prikaz potovalnih podatkov skrbi Fordov multimedijski vmesnik sync 4, ki med drugim podpira brezžično povezljivost z android auto in apple carplay in prinaša izboljšan nadzor nad upravljanjem telefona - klicanje, SMS sporočila in opozorila. Tako kot Kuga se tudi Puma kupcem ponuja v treh paketi opreme z možnostjo nadgrajevanja. Redne cene med 23 in 28 tisočaki in so, podobno kot pri Kugi, dodatno prilagojene v primeru nakupa preko financiranja. Najosnovnejša Puma je tako na voljo za 21.000 evrov.