Ima nov pogonski agregat
Mazda vedno znova dokazuje, da je nenavaden izdelovalec avtomobilov. Zelo pozno so se resneje vrgli v električno sceno, a o tem kdaj drugič. Zdaj nam v nekaj manjših modelih ponujajo kar 2,5-litrski štirivaljnik. Brez turbinskega polnilnika.
Model CX-30 še naprej ostaja najbolj priljubljena Mazda med
slovenskimi kupci. Foto: Jure Urbančič
Še več, niso mu privoščili niti večje moči, ampak so ga umestili kar v osnovno različico. Kdaj ste nazadnje vozili 2,5-litrski štirivaljnik v relativno majhnem, 4,4-metrskem avtomobilu? Model poznamo še precej časa in v primerjavi z manjšo CX-3 resda ponuja več prostora v vseh segmentih. Pokriva prehod med majhnimi in srednje velikimi SUV-i. Oblika Mazde CX-30 je družinsko ostro zasnovana z veliko masko, majhnima, ostrima in zelo dobro delujočima žarometoma v matrični LED tehniki. Bočna linija ni pretresljiva, skupaj z plastičnimi obrobami kolesnih obokov vred. Zadek je nekoliko višje postavljen in zelo skladen. Avtomobil je ravno prav dolg, da ne daje vtisa prevelike kompaktnosti.
Udobna in funkcionalna kabina
Notranjost je po Mazdini tradiciji enostavna in prestižno oblikovana hkrati. Osnovna linija ni izrazito visoka, zaslon ni integriran, ampak nastavljen nad robom plošče. Povsod je polno klasičnih gumbov, s katerimi upravljate na volanu, levo ob njem, na sredinskem delu in na konzoli med sedežema. Armaturna plošča je odeta v prijetno plastiko in prekrita s šivanim materialom.
Tehnični podatki
Motor: 2,5-litrski štirivaljnik s 103 kW (140 KM)
Navor: 238 Nm pri 3300 vrtjajih
Menjalnik: 6-stopenjski, samodejni
Dimenzije: 4395 mm x 1795 mm x 1540 mm
Medosna razdalja: 2655 mm
Prtljažnik: 430 litrov
Teža: 1409 kg
Najvišja hitrost: 191 km/h
Rezervoar: 51 litrov
Cena: 29.490 evrov (z dodatno opremo 31.780 evrov)
Sredinska konzola je sicer precej široka. Na njej je ročica za samodejni menjalnik. Za njo pa vrtljiv gumb za upravljanje zabavne elektronike in menijev. Zaslon zgoraj je sicer kakovosten, prijetno oblikovno zadržan, ki premore tudi občutljivost na dotik, če ste v recimo Apple Car Play sistemu. Merilniki so kombinacija velikega sredinskega zaslona in klasičnih merilnikov. Berljivost je perfektna, mnoge novotarije pri konkurenci se lahko samo skrijejo.
Prostor za shranjevanje dokumentov ni prevelik, v vratih, na sredinski konzoli in za sedeži najdete dodatne prostore. Pomik naslonjala za roko omogoča prijetnejše počivanje desne roke, na istem mestu zadaj pod njim pa najdete tudi dodatna dva zračnika. Prtljažna vrata so velika, odpirajo pa prostor velikost 430 litrov. Dno je dvojno ali trojno, če upoštevamo še prostor za nizkotonec povsem na dnu. Zadnja klop se zloži v nekoliko nagnjeno površino. Dodatno je potrebno upoštevati, da CX-30 ni izrazito dolg avto. Za popolno podiranje zadnje klopi je potrebno naprej premakniti tudi sprednja sedeža.
Popolna sprememba pri pogonu
Seveda je največja novost štirivaljni 2,5-litrski agregat brez turbopolnilnika. Zakaj to poudarjamo? Ker Mazda na nekaterih trgih prodaja tak agregat tudi z njim. Nadomestil je dvolitrskega, prekaša pa ga po navoru, čeprav razvija enako največjo moč. Razvija 103 kilovate moči in 238 Nm navora ob relativno visokem kompresijskem razmerju 13:1. Tehnološko gre za preizkušen agregat, ki mu od stare dobre klasike manjka samo še stari posredni vbrizg. Vrtel se je v veliko Mazdah zadnjih let.
Govorimo o tehnično nezahtevnem pogonskem agregatu, ki je v novih Mazdinih modelih zaradi praktičnega dejstva, da je z nekoliko večjo prostornino lažje loviti vedno strožje ekološke zahteve. Kaj od tega dobimo kot kupci in koliko moramo za to plačati? V praksi ne morete ugotoviti, kakšna je delovna prostornina agregata pod pokrovom. Hladen motor vseeno drži nekoliko višje vrtljaje. Zvok ni nič drugačen, navora je nekoliko več, kar se čuti. Že od najnižjih vrtljajev štirivaljnik zvezno vleče v zelo visoke vrtljaje.
Presenečenje je, da se tam sploh ne počuti slabo. Morda bi zadnje informacije lažje dobili pri ročnem menjalniku, ampak tudi s hišnim šeststopenjskim samodejnim menjalnikom zelo dobro sodeluje. Če pretaknete še stikalo na sredini med sedežema na športen način, boste uživali v zveznem vrtenju in dovolj hitrem pretikanju. Menjalnik omogoča tudi precej ležerno vožnjo v vrtljajih do dveh tisočakov. Takrat je poraba več kot odlična. Ne glede na mehko hibridno logiko za rekuperacijo energije med zaviranjem se zdi poraba okrog sedem litrov povsem realna. Govorimo tudi o samodejnem menjalniku, ki vsaj s šestimi prestavnimi razmerji ne dela čudežev.
Dober kompromis
Vzmetenje ne prinaša presenečenj. Tiho in udobno, a dovolj čvrsto na dobrih cestah. Malo neotesano je na grobih in slabo vzdrževanih cestah. Deloma tudi zaradi 18-palčne opcije, ki pa CX-30 odlično stoji. Upravljanje je natančno, povratnih informacij je za SUV razred več kot dovolj. Volanski mehanizem je izjemno prijeten. Tudi kakovost usnja je odlična in daleč od eko usnja, ki ga nekateri ponujajo kot zadnji krik mode.
Užitek v vožnji? Zakaj pa ne. Zagotovo dobršen delež prinaša prijeten in debel navor novega štirivaljnika. Avtomobil je preverjen, uporaben, ne prevelik, ne premajhen. Premore nekaj več od konkurence zaradi odločitve vgraditi agregat, ki poka od prijetnega navora. Nikakor ni preobremenjen in podira teorije, da so tehnične rešitve v novih avtomobilih podrejene ekologiji in modnim muham, ne pa poštenju do uporabnikov. Mazda CX-30 e skyactiv G140 predstavlja nov koncept poštenega pogleda na avtomobilizem.