Hyundai Ioniq 9 - električni sedemsedežni potovalnik
Korejci so zadnjih nekaj mesecev napovedovali prihod novega člana električne družine ioniq in ga pred kratkim tudi uradno predstavili. Številka 9 pomeni, da gre za največjega električarja, ki prihodnje leto zapelje na slovenske ceste.
Hyundai ioniq 9 je nastal na enaki platformi za električna vozila kot Kia EV9, ki je pri nas prisoten od začetka letošnjega leta. Gre v osnovi za ogromen avtomobil, s posebnim oblikovalskim jezikom, ki ga zadnja leta uveljavljajo pri Hyundaiju. Brez dvoma bo ta na cesti zelo opazen. Deloma tudi zaradi dimenzijske obilnosti. Namreč, ioniq 9 v dolžino meri kar 5,06 metra, širok je dva centimetra manj od dveh metrov, visok je 1,79 metra, najbolj pa v oči pade 3,13 metra dolga medosna razdalja. V potniški kabini je prostora zares veliko, zato se ta kupcem ponuja v 6- ali 7-sedežni konfiguraciji (2-2-2 ali 2-3-2). Sedeža v drugi sedežni vrsti imata možnost 180-stopinjskega obračanja, s čimer se lahko del notranjosti spremeni v potujočo pisarno ali družabni prostor. Prtljažnik ima pri uporabi vseh sedežev še vedno 620 litrov prostornine, ki jo je z neuporabo sedežev v tretji vrsti možno povečati na 1323 litrov. Poleg tega je na voljo še sprednji prtljažnik za polnilno kablovje z 88 oziroma 52 litri. Velikost tega je odvisna od različice s pogonom na vsa štiri kolesa ali le na zadnji par koles.
Do 620 kilometrov brez postanka
Voznikovo delovno okolje je znano in ne predstavlja večjih novosti. V glavni vlogi je podolgovat ukrivljen zaslon, razdeljen na dva 12-palčna prikazovalnika, v ozadju pa je nameščena znana programsko strojna oprema. Slednja uporabniku omogoča uporabo glasovnega pomočnika z umetno inteligenco, na voljo sta tudi Android Auto in Apple CarPlay sistema za povezovanje s pametnimi telefoni, ki se lahko polnijo brezžično, hkrati pa so omogočene tudi posodobitve sistemov na daljavo. Platforma E-GMP ioniqu 9 prinaša 800-voltno polnilno infrastrukturo, s čimer bodo postanki za polnjenje občutno krajši. Na polnilnici z enosmernim tokom je najvišja moč polnjenja 350 kilovatov, kar pomeni, da se baterija iz deset na 80 odstotkov napolni v 24 minutah. 110 kWh litij-ionska baterija skrbi za enega oziroma dva elektromotorja. Na zadnji premi električna pogonska enota razvija največ 160 kilovatov moči, na sprednji pa 70 oziroma 160 kilovatov. V različici s pogonom na zadnja kolesa doseg znaša 620 kilometrov.
Gre v osnovi za ogromen avtomobil, s posebnim oblikovalskim jezikom, ki ga zadnja leta uveljavljajo pri Hyundaiju. Brez dvoma bo ta na cesti zelo opazen.