(FOTO) Verjeli so, da je izumrl, nakar ...
Pred več kot stotimi leti je bil nazadnje opažen južnoameriški tapir, za katerega so verjeli, da je izumrl, a pred kratkim so ga spet opazili v Braziliji.
Brazilski tapir Foto: X/protectedplanet
RIO DE JANEIRO > V Atlantskem gozdu so skrite kamere januarja posnele kar tri južnoameriške tapirje, ki so hodili po državnem parku Cunhambebe. Gre za živalsko vrsto, ki so jo nazadnje opazili leta 1914 v nacionalnem parku Serra dos Orgaos, okoli 140 kilometrov stran od omenjenega parka, v katerem so bile opažene pred kratkim.
Brazilski okoljski inštitut Inea je objavil 108 fotografij in videoposnetkov treh južnoafriških tapirjev. Ponovno pojavljanje te vrste kaže, kako pomembno je, da so določena območja zaščitena.
Tapirji so zelo ogroženi tudi zaradi same narave njihovega razmnoževanja. Samica je plodna le dva dni na dva ali tri mesece. Ko postane breja, nosi zarodek v sebi več kot eno leto, preden ga skoti. Brazilski tapir postane odrasla žival 18 mesecev po skotitvi, veliko pa jih pogine, še preden odrastejo. V divjini živijo med 25 in 30 let, hranijo pa se z listi, poganjki, sadjem, travo in vodnimi rastlinami. Odrasle živali v povprečju tehtajo od 150 do 225 kilogramov, dolge pa so približno 180 centimetrov. Živijo v bližini vode in so dobri plavalci, lahko se tudi potopijo. Včasih stečejo proti vodi, ko se čutijo ogrožene s strani nevarnih plenilcev, kot so jaguarji, pume in anakonde.