V Litvi prisegla nova levosredinska vlada
Litvi je danes prisegla nova levosredinska vlada, potem ko je parlament potrdil program vladne ekipe, ki jo poleg socialdemokratskega premierja Gintautasa Paluckasa sestavljajo štiri ministrice in deset ministrov. Vladajočo koalicijo je po oktobrskih volitvah sklenila trojica strank, med katerimi je tudi nacionalistična Nemuno Aušra.
VILNA
> Novi zunanji minister v novi vladi je postal Kestutis Budrys, nekdanji svetovalec za nacionalno varnost predsednika države Gitana Nausede, medtem ko je obrambni resor prevzela poslanka in nekdanja novinarka Dovile Sakaliene. Finančni minister je Rimantas Sadzius, ki je resor vodil že ob vstopu države v evrsko območje leta 2015, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Program vlade je osredotočen na socialno politiko, dvig dohodkov in krepitev javnega zdravstvenega in izobraževalnega sistema. Poseben poudarek je namenjen pomoči Ukrajini in obrambi pred sosednjo Rusijo. Opozicija je glasovala proti vladnemu programu z utemeljitvijo, da velikodušne obljube nimajo kritja v javnih financah.
Po besedah 45-letnega premierja bo vlada vodila konstruktivno in predvidljivo zunanjo politiko, zagotavljala zaščito prebivalstva pred zunanjimi grožnjami in v celoti podpirala Ukrajino, ki jo je leta 2022 napadla Rusija.
Poleg tega bodo v članici Nata za obrambne izdatke namenili najmanj 3,5 odstotka BDP, pri čemer so se zavezali, da bodo za vojaško podporo Ukrajini letno namenili 0,25 odstotka BDP.
Litva je novo vlado dobila po oktobrskih volitvah, na katerih je tedaj vladajoča konservativna Domovinska unija pristala na drugem mestu. Največ glasov so prejeli Litovski socialdemokrati (LSDP), ki so koalicijo sklenili z Demokratsko unijo "Za Litvo" in z nacionalistično stranko Nemuno Aušra (Zora Nemna) populističnega politika Remigijusa Žemaitaitisa, ki je v kazenskem postopku zaradi antisemitskih izjav.
Sodelovanje s stranko Nemuno Aušra je bilo deležno številih kritik. V skladu s koalicijsko pogodbo so stranki namenili resorje kmetijstva, okolja in pravosodja, vendar je predsednik države Nauseda zavrnil dva od prvotnih kandidatov stranke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Koalicijski dogovor med drugim določa, da bodo glede na spremenjene varnostne razmere zaradi vojne v Ukrajini do leta 2027 v kraju Rudninkai blizu prestolnice in meje z Belorusijo zgradili vojaško oporišče, kamor bo nemška vojska namestila do 5.000 vojakov.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je litovskemu premierju čestitala ob prisegi vlade in dejala, da se veseli konstruktivnega sodelovanja. Kot je zapisala na omrežju X, pozdravlja osredotočenost litovske vlade na prednostne naloge EU.