V EU dogovor o strožjih pravilih za zmanjšanje odpadnega tekstila in hrane

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla začasni dogovor o strožjih pravilih, ki bodo pomagala pri zmanjšanju količin odpadnega tekstila in hrane v EU. Dogovor predvideva zmanjšanje količine odpadne hrane v predelavi za deset odstotkov in uvedbo novih pravil o razširjeni odgovornosti proizvajalcev tekstila.

Vsako leto se v EU zavrže okoli 60 milijonov ton hrane. Foto: Helena Race
Vsako leto se v EU zavrže okoli 60 milijonov ton hrane. Foto: Helena Race

BRUSELJ > Evropska komisija je julija 2023 predlagala revizijo direktive o odpadkih, osredotočeno na odpadno hrano in tekstil. Za zmanjšanje omenjenih odpadkov so se lani zavzeli tudi evropski poslanci, zdaj pa sta Svet EU in Evropski parlament dosegla začasni dogovor, sta objavili instituciji.

Instituciji sta se glede odpadne hrane strinjali, da bi države članice do 31. decembra 2030 morale zmanjšati količine odpadne hrane pri pridelavi in predelavi za vsaj deset odstotkov v primerjavi s povprečno količino odpadne hrane med letoma 2021 in 2023. Prav tako sta se strinjali, da bi se zmanjšala količina odpadne hrane na prebivalca v maloprodaji, restavracijah in gostinskih storitvah ter gospodinjstvih za 30 odstotkov v primerjavi s povprečno količino odpadne hrane med letoma 2021 in 2023.

Vsako leto se v EU zavrže okoli 60 milijonov ton hrane in ustvari 12,6 milijona ton tekstilnih odpadkov. Od tega oblačila in obutev predstavljajo 5,2 milijona ton odpadkov, kar pomeni 12 kilogramov odpadkov na osebo, sta izpostavila Svet EU in Evropski parlament.

Kot je poudaril Svet EU, so ti cilji prvi takšne vrste na ravni EU.

Dogovor kot pomemben del zmanjševanja količin odpadne hrane predvideva tudi prostovoljno donacijo neprodane hrane, ki je varna za človeka.

"Dosegli smo dogovor o izvedljivih in realističnih pravilih za države članice pri izvajanje politik zmanjševanja odpadne hrane, pri čemer smo uspeli zagotoviti, da to ne bo negativno vplivalo na kmetijski sektor," je ob tem dejala dejala evropska poslanka Anna Zalewska, so navedli na spletni strani evropskega parlamenta.

Proizvajalci tekstila bodo plačal za ločeno zbiranje, sortiranje in recikliranje

Začasni dogovor predvideva tudi razširjeno odgovornost proizvajalcev tekstila in modnih znamk, pri čemer bodo ti odgovorni za svoje odpadke in bodo morali kriti stroške ločenega zbiranja, sortiranja in recikliranja tekstila. Države članice bodo glede na dogovor te sisteme morale vzpostaviti 30 mesecev po začetku veljavnosti direktive.

Vsako leto se v EU ustvari 12,6 milijona ton tekstilnih odpadkov. Foto: unsplash.com

Pravila naj bi veljala za vse proizvajalce, vključno s tistimi, ki se poslužujejo spletnih trgovin, in ne glede na to, ali imajo sedež znotraj ali zunaj EU.

Nova pravila bi zajemala izdelke, kot so oblačila in modni dodatki, posteljnina, zavese, klobuki, obutev, odeje in kuhinjski tekstil.

"Današnji sporazum o odpadnem tekstilu pomeni pomemben korak k trdnemu, krožnemu in konkurenčnemu gospodarstvu EU, hkrati pa podpira načelo, da onesnaževalec plača," so pri Svetu EU povzeli poljsko ministrico za podnebje in okolje Paulino Hennig-Kloska.

Svet EU in Evropski parlament bosta morala zdaj dogovor še uradno potrditi, nato pa bo šel v postopek sprejemanja.


Najbolj brano