Porota v primeru nasilja na newyorški podzemni železnici neenostna glede krivde nekdanjega marinca

Newyorška porota se po tednu dni zasedanja ni poenotila glede krivde nekdanjega marinca za nenaklepni uboj 30-letnega brezdomca z duševnimi motnjami maja lani na vlaku newyorške podzemne železnice, poročajo ameriški mediji.

NEW YORK > Sodnik Maxwell Wiley je v petek ob odločnem nasprotovanju obrambe uslišal prošnjo tožilstva, naj obtožnico nenaklepnega uboja, zaradi katere je 26-letnemu nekdanjemu marincu grozilo do 15 let zaporne kazni, nadomesti z obtožnico uboja iz malomarnosti, za kar bi bil lahko obsojen na največ štiri leta zapora. Porota zasedanje nadaljevala v ponedeljek, tožilstvo pa upa, da se bo uspela poenotiti o krivdi.

Primer zelo odmeva v New Yorku, kjer se prebivalci na podzemni železnici pogosto soočajo z vprašanjem ljudi z duševnimi motnjami, ki občasno porinejo koga pod vlak. Maja lani je brezdomec vstopil v vagon vlaka F in začel groziti potnikom, med drugim materi z majhnim otrokom. Nekdanji marinec ga je zagrabil za vrat in ga držal na tleh nekaj minut do prihoda policije, pri čemer so mu pomagali tudi sopotniki.

Ob prihodu policije ga je izpustil, vendar je bil brezdomec že mrtev. Nekdanji marinec je policistom dejal, da ga ni mislil poškodovati ampak le onemogočiti do prihoda policije, zato so ga izpustili na prostost.

Temnopolti voditelji New Yorka in gibanje Življenja temnopoltih štejejo so zatem temnopoltega brezdomca v javnosti predstavili kot uličnega umetnika in žrtev nasilnega belega marinca.

Od newyorškega tožilca Alvina Bragga so zahtevali pregon nekdanjega marinca zaradi umora brezdomca, sicer starega znanca policije. Večina Newyorčanov obžaluje njegovo smrt, vendar je proti pregonu nekdanjega marinca, ki je do konca sojenja na prostosti po plačilu varščine. Denar za varščino je dobil iz zbranih sredstev Newyorčanov in Američanov.

Njegovi odvetniki so v sklepnem nagovoru poroti, da je bilo ukrepanje marinca upravičeno, čeprav se je na žalost končalo s smrtjo. Njihov mrliški oglednik je nasprotoval mnenju uradnega newyorškega, da je bil vzrok smrti zadušitev zaradi prijema in je trdil, da je bila smrt posledica kombinacije brezdomčeve bolezni, mamil in nasilja.


Najbolj brano