Že prvi dan nagrajena tudi Slovenka
S sinočnjo otvoritvijo in sprintersko preizkušnjo po mestnih ulicah se je v Novi Gorici začelo odprto evropsko mladinsko in kadetsko prvenstvo v orientacijskem teku. Že prvi dan je priložnost za prihod na na oder za najboljše s šestim mestom ujela tudi Slovenka Brina Kölner. Danes v petek se bodo tekmovalci iz 34 držav od 10. pa do 15. ure borili na dolgi progi na Lokvah.
Takole je na otvoritev na novogoriški Bevkov trg prišla slovenska reprezentanca.
Foto: Igor Mušič
Orientacijska zveza Slovenije je od mednarodne orientacijske zveze dobila zaupanje pri kandidaturi za odprto evropsko mladinsko in kadetsko prvenstvo v orientacijskem teku, ki bo še danes, v petek, in jutri, v soboto, potekalo na Goriškem. Na njem nastopajo tudi orientacisti iz ZDA in Avstralije. Pri organizaciji sodelujejo še Mestna občina Nova Gorica, Dijaški dom Nova Gorica in okoli sto prostovoljcev iz slovenskih orientacijskih klubov. Posebej velik je delež cerkljanskega Azimuta. Gre za zahteven organizacijski zalogaj, saj na evropskem prvenstvu v uradni konkurenci tekmuje 438 fantov in deklet iz 34 držav, spremlja pa jih še okoli 200 ljudi iz tujine - od strokovnega in podpornega osebja, do navijačev in rekreativnih orientacistov, za katere bodo danes v petek in jutri v soboto organizirane še posebne tekme.
Na sinočnji otvoritvi je kompletna orientacijska karavana skupaj z obiskovalci skoraj povsem napolnila novogoriški Bevkov trg.
Zbrane je najprej nagovoril predsednik Orientacijske zveze Slovenije Blaž Kȍlner: "Ponosni smo, da po 20 letih spet gostimo takšno tekmovanje in to prav v Novi Gorici, ki je mlado, obmejno in mednarodno odprto mesto. Za to starostno kategorijo je to prvo veliko mednarodno tekmovanje, na katerem lahko mladi pred najširšo konkurenco pokažejo svojo pripravljenost. Slovenija na področju orientacijskega teka ponuja veliko priložnosti. Kjerkoli pri nas boste bivali, vam bo narava vedno pri roki. Poleg tega imamo v Sloveniji izdelanih več orientacijskih zemljevidov kot imamo aktivnih tekmovalcev. Izzivov in priložnosti bo torej za vse tudi pri nas v naslednjih letih veliko. Orientacijski tek ni le tekma v hitrosti. Je preizkus koncentracije, poguma in pravih odločitev."
Tekmovalce je v imenu gostiteljev pozdravil podžupan Mestne občine Nova Gorica Tomaž Horvat, ki je prav tako poudaril mladost mesta in njegovo odprtost in zanimivost, še posebej v obdobju tik po uspešni izvedbi programa evropske prestolnice kulture. Evropsko prvenstvo je uradno odprl član predsedstva mednarodne orientacijske zveze Dušan Vystavel, ki je ob tej priložnosti mestni občini namenil tudi posebno priznanje za organizacijo.
Že četrtkova prva disciplina - sprint po mestnih ulicah - je prinesla lep slovenski uspeh v mladinski konkurenci. Med 104 tekmovalkami iz 33 držav si je namreč šesto mesto priborila članica OK Komenda Brina Kȍlner. Pred njo so bile le prvakinja Lotta Marit Luethi (Švica), srebrna Švedinja Elsa Ehrenborg, bronasti Švicarka Lenia Grimm in Finka Venla Mennala (obe z enakim časom) ter peta Jevhenija Oksiučenko iz Ukrajine. Na otvoritveni četrtek je za najboljšo primorsko uvrstitev, 67. mesto med 94 kadetinjami, poskrbela članica cerkljanskega Azimuta Julija Bizjak. Evropska prvakinja je Hrvatica Dora Delić.
Prvenstvo se danes v petek nadaljuje na Lokvah, jutri v soboto pa v bližnjih Nemcih. Oba dneva se bodo posamični starti začeli ob 10. uri. Petkov tekmovalni program na dolgi terenski razdalji po gozdu bo na Lokvah in po okoliških vrhovih trajal do 15. ure, ko bo v središču vasi razglasitev rezultatov. Sobotni tek na kratki progi po gozdu bo trajal do 12.30, ko bo na priložnostnem prireditvenem prostoru v Nemcih na Trnovski planoti slovesen zaključek evropskega prvenstva.