Vsi pogledi so še vedno uprti v Gorico
Pod drugo in tretjo slovensko nogometno ligo so akterji na zelenici že povlekli črto. O sestavi tekmovanj se bo odločalo za zeleno mizo. Sklep bo sprejel izvršni odbor krovne organizacije tudi na podlagi (dopolnjenih) zahtevkov licenciranja ter ambicij za napredovanje posameznih klubov.
V kateri ligi bodo v prihodnji sezoni igrali novogoriški nogometaši (v svetlejših dresih)?
Foto: Tomaž Primožič/fpaNajveč pomislekov se poraja okrog Gorice, ki ji je tako kot velenjskemu Rudarju na prvi stopnji drugoligaškega licenciranja Nogometna zveza Slovenije (NZS) pred tednom dni prižgala rdečo luč. Oba kluba sta se ali pa se še bosta na sklep pritožila oziroma vložila dopolnjeni vlogi. Časa imata do jutri opoldne. Drugo vprašanje je, ali bosta prepričala NZS, ki je po domžalskem mrku sredi sezone še toliko bolj pozorna na morebitne odloge zaostalih obveznosti oziroma tolmačenja posameznih postavk v bilancah stanja. Pri tem ne gre le za dogovore z upniki v letošnji sezoni.
Ni skrivnost, da se je pri ND Gorica tudi zaradi prelomljenih obljub bolj ali manj kredibilnih investitorjev in posrednikov s figo v žepu ter nogometnih mešetarjev, prepletenih z nezmožnostjo klubskega upravljanja kot tudi nezainteresiranostjo oziroma nezaupanjem lokalnega okolja dolg v zadnjih letih kopičil. Ko jih je nesojeni turški vlagatelj, proti kateremu so v kljubu sprožili tožbo, peljal žejne čez vodo, bi se v minusu približali sedemmestni cifri, če pozimi ne bi naredili reza.
Pretekle izkušnje
Tudi sicer je težko reči, v kolikšni meri je dolg obvladljiv brez poravnave oziroma finančne injekcije s hitrim učinkom. Ponudb še vedno ne manjka, a se vedno postavlja vprašanje (ne)zanesljivosti in interesov, ki se pokažejo čez čas. Na klubska vrata naj bi potrkali tudi Rusi. Sicer pa morajo najprej rešiti, kar se rešiti, če že ni (pre)pozno. V tem tednu je k problematiki dejavneje pristopila tudi novogoriška občina, NZS, ki ni radodarna pri podeljevanju licenc na drugi stopnji, pa si v prvi vrsti želi garancij.
Kakšni so možni razpleti, če bo vloga ND Gorica zavrnjena? Kar nekaj jih je. Od nadaljevanja članske ekipe v tretji ligi do selitve v najnižji rang, torej v primorsko ligo. Navsezadnje ni izključen niti domžalski scenarij. Potemtakem bi se upniki obrisali pod nos za terjatev, novi subjekt pa bi lahko šel po novi poti, razbremenjen dolga.
Pri klubskih odločitvah bodo pomembno vlogo imele tudi mlajše selekcije, ki so (bile) prioriteta ob ustoličenju Uroša Blažice za predsednika ND Gorica. Mladinci so se v pravkar zaključeni sezoni vrnili v prvo ligo, morebitno nazadovanje na raven pod okriljem Medobčinske nogometne zveze pa bi gotovo nosilo svoje posledice, ki bi se čutile kar nekaj let.
Novi obeti
Odločitve NZS kot tudi Gorice seveda ne bodo pozorno pospremili le potencialni drugoligaši, pač pa tudi tretjeligaši. Stari in novi. Pri tem bo treba videti, ali bo obveljala ustaljena praksa in se zadnjeuvrščena ekipa v vsakem primeru seli v nižji rang. Jeseničani bi se potemtakem po eni sezoni vrnili v tretjo SNL zahod, v kateri je vseh 14 klubov dobilo tekmovalne licence za prihodnjo sezono. Vrhnika je osvojila prvo mesto in naj bi napredovala. Druge lige se najbrž ne bi otepal niti podprvak Šenčur.
Na zadnji dve mesti, ki v tretji SNL zahod na papirju prinašata izpad, so se uvrstili Idrijčani in Bistričani. Tudi na primorski delež v prihodnji tretjeligaški sezoni bo treba počakati. Morda celo do zaključka kvalifikacij za tretjo SNL zahod. Če bodo potrebne. So pa predvidene. Mirenci zmagovalci primorske lige bodo v sredo gostili bržkone kranjsko Savo kot prvaka gorenjske lige, ki se bo sklenila ta konec tedna. Tako kot tudi regionalna ljubljanska liga, v kateri je krog pred koncem v najboljšem položaju Litija, kjer bo Adria predvidoma gostovala 10. junija. Z najboljšima izkupičkoma iz medsebojnih tekem napredujeta dve izmed treh ekip, ki bodo igrale kvalifikacije. •