Športna zveza izbrala najboljše v letu 2024: v ospredju udeleženci Pariza

Športna zveza Ajdovščina je na tradicionalni prireditvi v Dvorani prve slovenske vlade razglasila najboljše športnike in zaslužne športne delavce v minulem letu. V ospredju so bili udeleženci olimpijskih in paralimpijskih iger. Statuo za življenjsko delo je prejel Ivo Kete.

Rokometašice Mlinotesta so pokalne prvakinje, v reprezentanco za 
EP pa so prispevale tri igralke, na čelu z organizatorko Slovenije na 
EP, Nušo Fegic (s priznanjem v roki). Foto: Igor Mušič
Rokometašice Mlinotesta so pokalne prvakinje, v reprezentanco za EP pa so prispevale tri igralke, na čelu z organizatorko Slovenije na EP, Nušo Fegic (s priznanjem v roki). Foto: Igor Mušič

AJDOVŠČINA > Na prireditvi, ki sta jo po zamisli Sandija Škvarča in ob glasbeni spremljavi rockerskega dueta Eva Hočevar (pevka) in Jakob Podlesek (kitarist) vodila pred radijskimi in televizijskimi mikrofoni že izkušena domačina Laura Brecelj in Miha Trošt, na področju tekmovalnih dosežkov niso proglasili enega najboljšega posameznika, posameznice in ekipe. Za najbolj izstopajoče dosežke je bilo podeljenih sedem zlatih priznanj, tem pa so dodali še priznanji za strokovne dosežke in dvojno kariero.

Iz rok športnega novinarja nacionalne televizije, domačina in specialista za kolesarstvo Davida Čermelja, so zlata priznanja prejele rokometne reprezentantke, olimpijki Maja Svetik in Nena Černigoj, kapetanka Mlinotesta Nuša Fegic (igrala je na EP), rokometašice Mlinotesta (pokalne prvakinje s tremi članicami slovenske reprezentance na EP ), bronasti paralimpijec Dejan Fabčič, mladinski svetovni prvak v break danceu Jon Ličen in član srebrne košarkarske reprezentance na EP U-20 Domen Petrovič. Za strokovno delo je bil nagrajen Andi Mamić (državni prvak z nogometašicami Primorja U-15), za dvojno kariero pa reprezentančna kandidatka za atletsko EP U-23, specialistka za 400 m z ovirami, Ema Rodman (lani s povprečno študijsko oceno 9,2).

Do Los Angelesa in naprej

Največ pozornosti je bilo na prireditvi seveda namenjene pariškim junakom in ženskemu rokometu. Maja Svetik in Nena Černigoj sta še sredi rehabilitacije (po poškodbah rame, oziroma ahilove tetive) in sta se javili po video povezavi. Obe dobro napredujeta. Mlajša Nena se bo gotovo vrnila na rokometna igrišča (verjetno v drugem delu nove sezone), starejša Maja pa najbrž ne. Na bližajočih se kvalifikacijah za SP bo prevzela nalogo tehničnega vodje reprezentance. Nuša Fegic (sicer socialna delavka v postojnskem domu upokojencev) je sporočila, da se namerava v prihodnji sezoni v povsem posvetiti rokometu. Ponudbe iz tujine že prihajajo. Bronasti paralimpijec Lokostrelskega kluba Budanje Dejan Fabčič ne izključuje svojega nastopa na petih igrah v Los Angelesu. “Če mi bo služilo zdravje in če bom imel podporno ekipo ter razmere, v katerih se bom lahko konkurenčno pripravil”, je povedal.

Še dlje gleda mladinski svetovni prvak v break danceu Jon Ličen. Ajdovski plesalec si je ogledal demonstracijski program te pa noge v Parizu. V Los Angelesu 2028 breakerji še ne bodo zbirali odličij, obstaja pa upanje, da se bo to zgodilo štiri leta kasneje. Po video povezavi je zbrane pozdravil tudi Domen Petrovič, sicer kot član KK Šenčur tudi državni prvak kategorije U-20 in nosilec igre reprezentance na EP U-20 (na tekmah je nizal dvojne dvojčke) in - če se bo še tako na predoval - morda tudi bodoči olimpijec.

Osrednji nagrajenec večera je bil sicer prejemnik statue za življenjsko delo Ivo Kete, v sedemdesetih in osemdesetih letih steber ajdovskih košarkarjev, kjer je ob in po igranju (ustavila ga je poškodba kolena) opravljal tudi delo trenerja in predsednika. Kasneje se je - po epizodi v gorskem kolesarstvu - posvetil gorskemu teku. Kar 16 let (do lani) je vodil primorski pokal v gorskem teku in je še vedno predsednik društva Primorski gorski teki. Pomagal je pri gradnji reprezentančnih karier Ane Čufer in Anje Mikuž. Veliko spoštovanja je požel tudi nagrajenec za strokovno delo Andi Mamić, sedaj vodja programa nogomet za vse pri MNZ Nova Gorica in vodja mladinskega pogona deklet Primorja, ki je bil ob razpadanju starega (moškega) Primorja eden ključnih mož za nov začetek moškega nogometa (vodja mlajših selekcij pri NŠ Ajdovščina). Lani je kot ultramaratonec pretekel 693-kilometrski tek po švicarskih alpah.

Dosežki presegajo infrastrukturo

Razvejanost in kakovost ajdovskega športa je pokazal tudi dolg seznam ostalih nagrajencev iz 14 panog. Podeljenih je bilo še 19 srebrnih in 47 bronastih priznanj ter še 11 priznanj športne zveze za mlade upe. Predsednik Športne zveze Ajdovščina Miloš Popović je ocenil, da so športniki s svojo kakovostjo ponekod že dosegli in presegli meje, ki jih postavlja zastarela infrastruktura. Ajdovščini z močnim rokometom, košarko in plesom predvsem manjka sodobna športna dvorana. Župan Tadej Beočanin je v na govoru povedal, da občina športu letno na menja pet milijonov evrov in da intenzivno išče primerno lokacijo ter zasnovo dvorane. Menil je, da bi jo bilo mogoče dograditi v dobrih petih letih.


Najbolj brano