Nov državni rekord v sprintu
Atletski klub Poljane je na domačem stadionu v Mariboru gostil absolutno državno prvenstvo in obenem peti miting mednarodne lige Atletske zveze Slovenije. Vrhunec tekmovanja je predstavljal državni rekord Ptujčana Aneja Čurina Praprotnika v teku na sto metrov. Med Primorci sta državna prvaka postala Andrej Skočir in Klara Močnik.
Andrej Skočir (v sredini) državni prvak na 200 metrov
Foto: Igor MušičV Mariboru je tekmovalo 419 atletinj in atletov iz 30 klubov. Ekipno je bil - kot že vrsto let - najuspešnejši ljubljanski ŽAK s kar 27 odličji. Drugi je tradicionalno močni celjski Kladivar (11). Veseli vzpon klubov, ki zadnja leta nista bila tako visoko. Tretje mesto si namreč delita Ptuj in Velenje (po 9), kjer jim znanja že prej ni manjkalo. V zadnjih letih so posodobili objekte, magnet za mlade in sponzorje pa sta tudi zvezdnika teh okolij Anita Horvat (Velenje) in predvsem svetovno uveljavljeni Kristjan Čeh (Ptuj). Primorski klubi niti denarno, niti z objekti, ne morejo več zagotavljati razmer za oblikovanje in vzdrževanje resne članske ekipe. Perspektivni posamezniki po srednjih šolah še nekaj let vztrajajo na amaterski ravni in po tem odnehajo, peščica pa jih je odšla po boljše razmere v Ljubljano. Na tokratnem DP so se na Primorskem po enega odličja veselili le v novogoriškem AK Gorica in v koprski Novi Aurori.
Prva osebnost državnega prvenstva je bil Anej Čurin Prapotnik (AK Ptuj), ki je v konkurenčno izjemno zahtevni discipllini teka na sto metrov s časom deset sekund in devet stotink izboljšal 19 let star rekord Škofjeločana Matica Osovnikarja (10,13), sicer olimpijca v Atenah in finalista svetovnega prvenstva leta 2007. Štajerski blisk si je s tem izidom odprl vrata za lepo mednarodno kariero.
Ne glede na rekord je bil prva zvezda v Mariboru Anejev klubski kolega, svetovni prvak v metu diska, Kristjan Čeh. Orodje je vrgel kar 71,86 metra daleč in se zelo približal svojemu državnemu rekordu (72,61). To pa so že dosežki tudi za odličja na največjih tekmovanjih.
Med najboljše se je uspelo prebiti tudi nekaj Primorcev. Edini moški naslov državnega prvaka je šel v Tolmin. Tamkanšnji član ljubljanskega ŽAK-a, Andrej Skočir, je potrdil svojo premoč v Sloveniji na 200 m. Za zlato odličje je tekel izid 21,11. V napetem finišu teka na 800 m se je dobro boril mladi član Nove Aurore Koper Benjamin Lakošeljac. S časom 1:47,16 je le za pet stotink sekunde zaostal za zmagovalcem, Celjanom Janom Vukovičem. V najbolj kakovostnem tekmovanju letos (ko gre za slovensko konkurenco) v skoku v daljino je zadišalo po osmici. Velenjčan Dino Subašić je pristal pri 787 centimetrih. Bronasto odličje je osvojil tolminski član ljubljanskega ŽAK-a Tan Černigoj (755).
V teku na 400 m z ovirami je kot četrti za malo odličje zgrešil član Goriškega športnega kluba iz Nove Gorice Izak Ziliani (54,23). V razmerah brez resne konkurence je z zanj povprečnim časom 51,99 slavil državni rekorderder, Celjan Matic Ian Guček (51,99).
Tudi v ženski konkurenci ima primorska atletika eno zlato. V teku na 5000 metrov je vse tekmice ugnala Klara Močnik iz Cerknega, sicer članica kamniškega kluba KGT Papež. S časom 18:12,19, je že prvo zasledovalko, Mariborčanko Evo Bezlaj, pustila za sabo za deset sekund.
Prva zvezdnica prvenstva, večkratna nosilka odličij z največjih tekmovanj v skoku s palico, Celjanka Tina Šutej, je varčevala z močmi. Ko je že v prvem skoku zmogla 430 centimetrov, kar je za slovensko konkurenco nedosegljivo, je odnehala. Za srebro je članica Gorice Vita Benedetič zmogla zanjo že skoraj mejnih 410 centimetrov. Odličju se je kot četrta v metu kopja zelo približala še atletinja tolminskega Posočja Žana Sovdat z 39,37 m dolgim metom - svojim najboljšim letos. Prvakinja je Živa Križ (ŽAK, 50,61).
Primorski atleti so dosegli še nekaj uvrstitev med finalno osmerico in s tem tudi nove točke za mednarodno ligo Atletske zveze Slovenije, za kar je državno prvenstvo tudi štelo. Naslednja tekma mednarodne lige bo prvega julija v Novem mestu.•