Na tekmah v raznih selekcijah tudi pet Primorcev
Šport
01. 10. 2024, 05.00
, posodobljeno: 01. 10. 2024, 07.27
Zbor panoge za alpsko smučanje pri Smučarski zvezi Slovenije je pred dnevi potrdil reprezentančne ekipe za novo sezono. V različnih selekcijah je pet primorskih imen. V A ekipi sta Ana Bucik Jogan in Andreja Slokar, v B Caterina Sinigoi in trener Aleš Sever, v selekciji U-16 pa je Sebastjan Bavdaž.
LJUBLJANA
> V obdobju, ko je primorsko alpsko smučanje postalo pomembno v slovenskem prostoru, ta panoga še naprej izgublja ugled in denarno osnovo, ki ju je imela v slovenskem športu še pred poldrugim desetletjem. Mesec dni pred začetkom sezone svetovnega pokala so sicer potrjeni ekipe, trenerji in proračuni, a je že jasno, da je pred zadolženo panogo alpskega smučanja (ob 3,8 milijona težkem proračunu je dolga za skoraj 0,9 milijona) obdobje varčevanja. Ob tem pa bo še težje razširiti (pre)ozko bazo tekmovalcev, iz katere bi dobili vrhunsko ime, kot je bila pred desetletjem Tina Maze in kot je ta čas Žan Kranjec. Konkurenca razvitih športov v Sloveniji je huda, resno alpsko smučanje pa je - ob vse večjem zaostajanju domače infrastrukture in že omenjenih finančnih težavah - postalo dostopno le še peščici slovenskih družin.
Tisti, ki so dovolj zanimivi za sponzorje ali družinsko dovolj bogati, so poleti trenirali v zimi Južne Amerike, na oddaljenih evropskih ledenikih in snežnih dvoranah. Ostali mladinci, kadeti in mlajši, ki bi že morali smučati, bodo morda začeli sredi oktobra, ko bo pognal naprave koroški Mölltal, ali pa šele novembra na višjih avstrijskih in italijanskih smučiščih. Na slovenska se do božiča praktično nihče ne zanaša več.
Novi vodja panoge in nekdanji prvi mož Elana Matjaž Šarabon, ki se je v Novi Gorici predstavil tudi Smučarskem klubu Gorica, se je lotil zahtevne sanacije. Ta bi se morala končati leta 2026 - z uravnoteženo bilanco in dobro pripravo ekipe za olimpijske igre v nam bližnji Cortini d Ampezzo. Kot izkušen smučarski poslovnež se je intenzivno lotil tudi marketinških prijemov, a bo brez kakovostnih rezultatov težko dvigniti pripravljenost podjetij za vlaganja. Dodati velja sicer, da so druge panoge smučarske zveze (predvsem skoki, pa tudi teki) sedaj rezultatsko in finančno uspešnejše ter so alpincem denarno že pomagale. Sreča v nesreči je, da si je alpska panoga lahko denar izposojala v smučarski družini. Polovico dolga je nabrala znotraj smučarske zveze. Skakalci in tekači imajo v Sloveniji tudi spodobno vadbeno infrastrukturo. Času primeren, snežno zanesljiv in le tekmovalcem namenjen alpski poligon medtem ostaja le želja, ki je brez odločitve države, da v to kar veliko vloži, za smučarsko zvezo daleč prevelik zalogaj.
Ali bomo z manj dosegli več?
Pred slovenskim alpskim smučanjem je sezona z vrhuncem na svetovnem prvenstvu v avstrijskem Saalbachu, ko bo adutov za vrhunske izide in za privabljanje sponzorjev še manj. Znaten del sponzorske pogače sta že odrezala konca kariere Mete Hrovat in člana SK Dol Ajdovščina Štefana Hadalina, piko na i pa je dodala zelena zima, ki je odnesla skoraj četrt milijona evr0v, ki bi jih panoga dobila z (letos odpovedano) izvedbo moškega svetovnega pokala v Kranjski Gori.
Šarabon se je v sanacijskem programu držal obljube, ki jo je dal v Novi Gorici, da bo kljub varčevanju ohranjal in postopno povečeval proračun za delo z mlajšimi selekcijami. Za to bodo morali v obliki denarne participacije h kritju stroškov svojega vadbenega programa prispevati tudi tekmovalci članskih selekcij. V primeru Ane Bucik Jogan - prve dame primorskega smučanja - pomeni to prispevek 40.000 evrov. Ano bo sicer v novi sezoni treniral že preizkušeni strokovnjak Mitja Kunc, Ajdovko Andrejo Slokar pa bo še naprej vodil Boštjan Božič. Članica SK Gorica Caterina Sinigoi je potrjena kot del ekipe za evropski pokal, kamor prvič prihaja tudi njen osebni trener Aleš Sever. Del selekcije do 16 let je član SK Gorica Sebastjan Bavdaž.