Kitajci so padli, na vrsti so Poljaki
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je na včerajšnji uvodni tekmi svetovne lige narodov v kitajskem Linyiju premagala domačo izbrano vrsto s 3:2. Že danes ob 14. uri bo igrala z lanskimi prvaki lige, Poljaki. Naše odbojkarice bodo jutri v Ljubljani skušale v nadaljevanju evropske lige proti Islandkam doseči še tretjo zmago.
Kitajski odbojkarji so včeraj naleteli na slovenski zid.
Foto: VolleyballworldSlovenska moška reprezentanca (lani četrta v ligi), v kateri igrata tudi Kanalca Jani Kovačič in Jure Okroglič, je na prvi tekmi uvodnega turnirja svetovne lige narodov po petih nizih upravičila vlogo favorita proti Kitajski (lani osma). Slovenci so prvi niz odlično odigrali, po tem pa se je ob dvigu kakovosti kitajske obrambe ustavilo. Nekoliko nižji, a hitri in natančni domačini, so se razigrali ter dobili naslednja dva niza. Tudi v končnici četrtega je le malo manjkalo do slovenskega poraza. Na srečo je v ključnih trenutkih za izenačenje v nizih dve točki dosegel mariborski član italijanske Verone Rok Možič - s 25 točkami tudi najboljši Slovenec na tekmi.
V petem nizu je Slovenija tekmo vendarle dobila. Veliko je k temu prispeval novi član italijanske Modene, Kamničan Nik Mujanović (skupno 18 točk), nekaj pomembnih točk pa je prispeval mladi mariborski rezervist Rok Bračko. Jani Kovačič je v obrambi za reprezentanco odigral dvestoto tekmo, kar je doslej uspelo le šestim Slovencem.
Danes Slovenijo čaka lanski prvak lige narodov, Poljska. Serijski osvajalci odličiij z največjih tekmovanj so včeraj pokazali svojo kakovost. Po treh nizih so odpihnili lani sedmo ekipo lige, Kubo, ki bo nasprotnik naših fantov v soboto. V nedeljo Slovenijo čaka še težak obračun z lani šesto ekipo lige, Japonsko. Japonci so včeraj potrdili svojo kakovost. Kar s 3:0 so premagali lani deseto ekipo lige, Ukrajino. Vsaka zmaga bo izredno pomembna za položaj na svetovni jakostni lestvici, kar bo eno od meril za morebitno drugo uvrstitev naših fantov na olimpijske igre.
Dekleta po tretjo zmago
Jutri bo v Ljubljani drugi turnir evropske lige začela slovenska ženska odbojkarska reprezentanca - 20. na svetovni lestvici. Na svoji tretji tekmi v ligi bo skušala vknjižiti še tretjo zmago. V dvorani Vižmarje Brod bo ob 18. uri njen tekmec Islandija (95. na lestvici), ki je uvodni tekmi lige izgubila. V nedeljo bo Slovenija igrala še proti na papirju od Islandk kakovostnejši Latviji (58.), a so tudi Latvijke uvodni tekmi lige izgubile. Slovenija bo v evropski ligi lovila 18. mesto na svetovni lestvici in uvrstitev v elitno svetovno ligo narodov. Šele igranje v njej ponuja stvarno izhodišče za morebiten preboj na olimpijske igre.
Ena ključnih igralk bo pokalna prvakinja Rusije z ekipo Zarečje, kanalska podajalka Eva Pavlović Mori, ki je pred ljubljanskima tekmama razmišljala takole: “V primerjavi z lanskim letom je prišlo nekaj mladih igralk, ki pa že vse že igrajo odličnih tujih klubih in so že zrele za velike rezultate. Jaz in Saša Planinšec kot izkušeni veteranki lahko dava kakšen nasvet več, a nas tudi mlade iz treninga v trening spodbujajo in nam kažejo, kaj vse je ta reprezentanca zmožna. Čeprav sta reprezentanci, s katerima igramo v Ljubljani, na papirju slabši od nas, moramo pokazati, kaj znamo. Za naši zmagi bo pomembna vsaka točka.” •