Kar osem primorskih prvakov
Atletski klub Slovenj Gradec je priredil združeno državno prvenstvo za mlajše mladinske in mlajše članske kategorije. Kar osem Primorcev se je veselilo naslovov državnih prvakov. V starejši kategoriji so to Mitja Zubin, Mija Marušič, Klara Močnik in Vita Benedetič. To so tudi kandidati za solidne uvrstitve na današnjem absolutnem članskem državnem prvenstvu, ki bo obenem še mednarodni miting lige Atletske zveze Slovenije.
Pirančan Mitja Zubin (v ospredju) je prvak med mlajšimi člani.
Foto: Igor MušičNa atletskem stadionu v Slovenj Gradcu se je pomerilo kar 780 atletov in atletinj iz 31 klubov. V mlajši članski kategoriji je ljubljanski ŽAK potrdil status že vrsto leto najmočnejšega slovenskega kluba v celoti. Zbral je kar 15 odličij in bil za razred boljši od prvih zasledovalcev, novomeške Krke (8) in ljubljanskega Kronosa (7). Med primorskimi klubi se je najvišje prebil najmlajši predstavnik - Goriški športni klub iz Nove Gorice, ki s tremi odličji deli osmo mesto. Čeprav se najboljši atleti z obrobja vse bolj selijo v okolico prestolnice, znanja, talentov in delavnosti tudi v manjših okoljih še ni zmanjkalo. Izstopa specialist AD Piran na 400 m z ovirami Mitja Zubin, že vrsto let najboljši v svoji generaciji v državi. S časom 51,19 je bil razred zase. Ta čas je Zubin - za mednarodno uveljavljenim Celjanom Maticem Ianom Gučkom - absolutno drugi Slovenec na tej progi. Z bronastim odličjem se je izkazal še tekač Goriškega športnega kluba Izak Ziliani (54,88). Drugo primorsko moško odličje si je na 3000 m priboril atlet koprske Nove Aurore Jan Luka Fatur. Čas 9:05,68 je zadoščal za tretje mesto. Prvak je član ljubljanskega Slovana Žiga Verenker (8:51,30).
V ženski konkurenci se zlatega odličja veseli tekačica na 400 m z ovirami Goriškega športnega kluba Mija Marušič, ki je s časom 59,23 tekla tudi osebni rekord. Mija je temu dodala še osebni rekord in tretje mesto na 100 m z ovirami (14,14), kjer je slavila Kranjčanka Hana Sekne (13,77). Z zmago in osebnim rekordom se je domov po teku na na 5000 m vrnila tudi Cerkljanka v dresu KGT Papež Kamnik, Klara Močnik (18:01,57). Tretja primorska državna prvakinja je pričakovano skakalka s palico Gorice Vita Benedetič, ki med vrstnicami nima resne konkurence. Za zmago so zadoščali preskočeni štirje metri. Od Vite (njen rekord je 420 cm) je v Sloveniji boljša le skakalka svetovnega formata, Celjanka, Tina Šutej (480).
Primorska dekleta so v bilanco dodala še tri bronasta odličja. V skoku v višino je bila uspešna članica Gorice Tina Fiegl (156 cm), v skoku s palico atletinja tolminskega Posočja Ajda Sovdat (360), v metu kopja pa še ena posoška atletinja Žana Sovdat (37,76) m. Prvakinji v višini in metu kopja sta Lara Jordan Cujnik (Dolenjske toplice, 167) in Živa Križ (ŽAK, 44,13).
Za te atlete je bil Slovenj Gradec generalka pred absolutnim državnim prvenstvom, ki bo obenem peti miting mednarodne lige Atletske zveze Slovenije. AK Poljane ga bo v danes in jutri, s pričetkom ob 17. uri, priredil na mariborskem atletskem stadionu.
Mladinke Kobarida na ravni Koprčank
V mlajši mladinski kategoriji je bil v Slovenj Gradcu najuspešnejši celjski Kladivar (12 odličij). Primorska v tej kategoriji, po kateri se žal na prehodu iz srednjega v visokošolsko izobraževanje dogaja velik osip, še drži stik s slovenskim vrhom. Za AK Koper, ki domuje v velikem regijskem središču in odlično dela z otroškimi kategorijami, je bila delitev sedmega mesta (5 odličij) pričakovan, za Tekaški klub Kobarid (kobariška občina ima 13-krat manj prebivalcev kot koprska) pa je pet odličij fantastičen dosežek.
Med Primorci je najkakovostnejši rezultat uspel novemu državnemu prvaku v troskoku, članu Gorice Viktorju Krapežu, ki je z osebnim rekordom 14,15 metra tudi osvojil normo za nastop na evropskem prvenstvu. V Novi Gorici, a pri mestnem tekmecu Goriškem športnem klubu, se ponašajo tudi z zlatom Neja Kavsa na 110 m z ovirami (14,96).
Kar trije atleti iz naše pokrajine so osvojili srebrna odličja. To so Matej Berce v teku na sto metrov (11,01), Andrej Kenda (oba Goriški športni klub) v skoku v višino (173 cm) in član koprske Nove Aurore Žiga Kržič na 3000 m (8:57,73, osebni rekord). Državni prvaki v tej disciplinah so Ike Svit Umunna (Kronos, 10,90), Leon Jordan (Šentjernej, 185) in Lovro Kralj (Kladivar, 8:52,17).
Med dekleti ima TK Kobarid prvakinjo v teku na 100 m z ovirami Gajo Rutar (14,17), ob tem pa še nosilko srebrnih odličij v tekih na 200 in 400 m Ajdo Kragelj - z osebnima rekordoma 24,71 in 55,18. Hitrejši sta bili le Kranjčanka Lana Meden (24,54) in članica ŽAK-a Zarja Žižek (54,98). Del kobariške zbirke odličij sta še brona Maje Svetičič v metu diska (30,53) in krogle (12,08). Vse tekmice je ugnala Ptujčanka Jasmine Majce Clarke (45,76 in 14,01).
V ekipi AK Koper je blestela Julija Šimunič - nova prvakinja v troskoku z 12,26 metra. Izvrstni sta bili tudi dvakratni nosilki odličij (obe srebro in bron) Neja Madruša in Emily Alao. Od Neje (10:30,30) je bila na 3000 m hitrejša le Lara Zorko iz Mengša, (10:29,10), na 1500 metrov pa je osebni rekord Istranke (4:51,08) zadoščal za tretje mesto. Zmagala je domačlinka Iva Pori (4:33,55). Emily je v višino skočila enako visoko kot nova prvakinja, Novomeščanka Zoya Zavodnik (165 cm), a je Dolenjka svoj rezultat dosegla z manjšim številom poskusov. Koprčanka je bila še del bronaste klubske štafete na 4x100 m (49,29), v kateri so tekle tudi Rina Perklič, Ana Angelini in Zarja Erika Stojanovič. Prvakinje so atletinje ŽAK-a (47,32).
AK Gorica ima po zaslugi Anike Lane Štrancar in Mance Humar bronasti odličji. Anika je bila uspešna v troskoku (11,62), Manca pa v skoku v daljino (547). V slednji disciplini je bila najboljša Kranjčanka Anja Misajlovski (593).