Futsal: Vrhničani so prvaki še drugič zapored
Nogometaši Silika z Vrhnike so še drugič zapored prvaki državne lige v dvoranskem nogometu. V ponovitvi lanskega finalnega para so po maksimalnem številu petih tekem le ugnali pokalnega zmagovalca, ekipo Dobovca. Za primorski futsal se je sezona končala slabše kot lani, ko so se brona veselili na Škofijah. Tokrat je najboljši dosežek četrto mesto kobariškega Oplasta.
Oplast (v beli opremi) je najboljše primorsko moštvo, Ajdovec Franci Perko (z žogo) pa je najučinkovitejši primorski strelec.
Foto: Igor MušičVrhničani so na odločilni peti tekmi finalne serije pred domačimi navijači šele po izvajanju kazenskih strelov s 6:5 (redni del se je končal z izidom 2:2) premagali ekipo Dobovca - nekdanjega serijskega (sedemkratnega) državnega prvaka iz vasi pri Rogaški Slatini. Finalista sta bila v tej sezoni razred zase. Udeleženca malega finala, Benedikt in Oplast, sta dobro stopnjevala formo. Benedikt je četrto mesto po rednem delu prvenstva nadgradil z bronom, kobariški Oplast pa pod vodstvom Patrika Čujca šesto po rednem delu s končnim četrtim mestom. Za kaj več je bil Benedikt v tekmi za bron za posoške fante premočan.
Oplast ostaja stalnica širšega vrha slovenskega dvoranskega nogometa. Z lanskega petega je napredoval na letošnje četrto mesto. Časi, ko so Primorci krojili vrh vsaj kot igralci najboljših klubov v državi (Kristjan Čujec v Dobovcu, Uroš Đurić v Siliku), so zgodovina prejšnjega desetletja. Še dlje nazaj je treba pogledati za uspehi na klubski ravni, kjer je bil Oplast nazadnje prvak leta 2014. Prvaka iz sezon 2008 in 2009, Gorica in tolminski Puntar, sta žal kmalu za tem končala na športnem pokopališču.
Primorski izkupiček
Drugi najboljši primorski ligaš je letos Avtocenter Crono Ajdovščina, a je z lanskega osmega nazadoval na letošnje deveto mesto v 11 članski ligi. Pri Ajdovcih je sicer blestel Franci Perko - najboljši primorski strelec državne lige in tretji na absolutni lestvici z 22 goli. Razočaranje sezone je Bronx. Po lanskem bronu je strmoglavil prav na zadnje - enajsto - mesto v ligi. Škofjoti niso imeli sreče z okrepitvami, za zanimive igralce je pri roki odhod čez mejo, vzgojo podmladka pa je v zadnjih letih ovirala prenova osnovne šole, ki je za nekaj časa klubski dom celo prestavila v Koper.
Primorske članske ekipe se bodo, če bodo želele biti konkurenčne, še vedno morale zanašati na igralce od drugod. Delna izjema je Bronx, ki je letos kot edini na Primorskem nastopal tako v mladinski kot v kadetski državni ligi, a je tam zasedel le osmo (zadnje) mesto. Imajo pa Škofjoti vrzel med starejšimi dečki, ki jih v državni ligi ni bilo. Po drugi strani lahko računajo na dobre vadbene razmere v obnovljeni dvorani Burja.
Obnove klubskih temeljev so se pri Bronxu že temeljito lotili. Med 20. in 30. junijem bodo gostili Futsal summer fest. Najprej se bodo pomerile selekcije od U-8 do 8-13, po tem pa tudi veterani. Članski turnir bo 26. in 27. junija, ženski turnir pa bo dan kasneje. Junijski dnevi futsala bodo priložnost, da stroka v klubu vidi in nato v Bronx privabi nove talente dvoranskega nogometa.
V državnih tekmovanjih Primorcem bolje kaže v mlajših kategorijah. Avtocenter Crono Ajdovščina je s selekcijo mlajših dečkov aktualni državni prvak, starejši dečki pa so četrti. Tudi Ajdovci bodo v tem mesecu še aktivni s članskim pokalom mesta Ajdovščina, ki bo 26. in 27. junija.
Bronx je z mlajšimi dečki v državnem prvenstvu osvojil bron. Oplast je bil med starejšimi dečki peti, z mlajšimi pa je delil osmo mesto v državi - kot četrti v zahodni skupini na dva dela razdeljenega državnega tekmovanja.