Drugo življenje tekmovališč in opreme
Šport
13. 08. 2024, 15.45
Tribune na olimpijskih prizoriščih, na katerih se je skupno izmenjalo deset milijonov gledalcev, so utihnile in olimpijska vas se prazni. Mnogi se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z vso opremo po končanih olimpijskih igrah v mestu luči. Organizatorji zagotavljajo, da oprema ne bo končala na odpadu, temveč ji bodo namenili novo življenje.
PARIZ
> V desetletjih so si olimpijske igre ustvarile zelo slab sloves, ko so se prizorišča zelo hitro spremenila v monumentalne ruševine, pri čemer so bili včasih celotni stadioni prepuščeni pozabi, zobu časa in propadu, ko se je dvotedenska športna olimpijska ekstravaganca končala. Lep primer tega je olimpijski park v Atenah, kjer so objekti začeli propadati že štiri leta po igrah, ki jih je grška prestolnica gostila pred 20 leti. Tudi na nekaterih objektih v Riu de Janeiru osem let po kaotični olimpiadi ni veliko bolje.
Pariška začasna prizorišča
Toda pariški organizatorji iger so obljubili, da bo pri njih drugače. Z uporabo začasnih prizorišč so zmanjšali drage gradbene posege, hkrati pa so dobavitelje prisilili, da so začeli razmišljati o drugem življenju za opremo, torej vnovični uporabi. In to velja tudi za rekvizite, kot so uporabljene teniške žogice in pesek za odbojko na mivki.
600.000 najetih kosov pisarniškega pohištva bo podjetje vzelo nazaj in jih uporabilo za zagon novega podjetja
6,000.000 predmetov so potrebovali za izpeljavo olimpijskih iger
“Preden smo karkoli naročili, smo razmišljali o tem, kakšno uporabo bomo opremi, rekvizitom, prizoriščem namenili, ko se bodo igre končale,” je sredi iger povedala direktorica trajnostnega razvoja Paris 2024, Georgina Grenon.
Pristop je nov za velike svetovne športne dogodke, saj je njena ekipa sprva iskala ideje, ki bi jih lahko zgolj posnemali z nogometnih turnirjev ali preteklih olimpijskih iger, preden se je odločila, da se je treba domisliti novih načinov. “Najeli smo tudi svetovalce in nihče nam ni znal povedati, ali so to že kdaj storili,” je pojasnila Grenon.
Prvi korak je bil priprava popisa vsega, kar so potrebovali za največjo predstavo na svetu. “To je tako, kot če bi organizirali poroko. Če veste, da imate 100 svatov, potem potrebujete deset miz, 100 stolov in tako naprej,” je dejala.
Šest milijonov predmetov
“Naredili smo seznam in ta je obsegal približno šest milijonov predmetov, 90 odstotkov teh bomo uporabili vsaj še enkrat”" je pojasnila. Del njihovih načrtov vključuje prodajo spominkov navijačem, vključno z zastavami s podelitev medalj, in s palicami za olimpijske štafete.
Dva bazena, plezalno steno in park za rolkanje bodo prav tako izkopali in preselili, večino v revno in urbanistično zapostavljeno predmestje Saint-Denis severovzhodno od Pariza. Najete gradbene odre, na katerih so bile začasne montažne tribune, bodo razstavili in vnovič uporabili.
Toda kljub osredotočenosti na trajnost je bil Mednarodni olimpijski komite tarča kritik. Eden izmed glavnih pokroviteljev olimpijske družine, ameriška multinacionalka Coca-Cola, je uporabil na milijone plastenk za pijačo kljub obljubi organizatorjev, da bodo plastiko za enkratno uporabo na prizoriščih zmanjšali za 50 odstotkov v primerjavi z Londonom 2012. Dogodek vključuje tudi proizvodnjo velikih količin prodajnega blaga ter nakita in enkratnih marketinških daril, ki pogosto končajo v smeteh.
Številne okoljevarstvene skupine menijo, da so olimpijske igre v bistvu nevzdržne zaradi količine potrebnih gradbenih del in opravljenih milijonov letov z letali športnikov in gledalcev, ki povzročajo enormne emisije ogljika.
Na začetku postopka javnega naročanja so pri organizacijskem odboru iger vsakič, ko so objavili razpis, vključili klavzulo, s katero so dobavitelje pozvali, naj predlagajo vnovično uporabo, torej “drugo življenje” za njihove izdelke.
Pesek za lokalni klub
Veliko objektov in veliko opreme bodo takoj namenili za paraolimpijske igre, ki bodo v Parizu od 28. avgusta do 8. septembra.
Izredno fin pesek, ki so ga uporabili za igrišče za odbojko na mivki pred Eifflovim stolpom, enim od ikoničnih prizorišč iger, so obljubili klubu v pariški regiji.
Logotip Pariz 2024 bodo odstranili z zmagovalnih stopničk, da jih bodo lahko uporabili drugje. Kar 600.000 kosov pisarniškega pohištva, najetih pri francoskem podjetju Lyreco, bodo vrnili podjetju, ki jih bo uporabilo za zagon novega podjetja z rabljenim pohištvom.
Več kot 14.000 vzmetnic iz reciklirane plastike, na katerih so spali športniki v olimpijski vasi, bodo predali francoski vojski, njihovo kartonsko podlago pa bodo reciklirali.
Teniške žogice, vključno s tistimi, ki jih je med dvobojem udarjal dobitnik zlate medalje Novak Đoković, bodo podarili francoskim športnim klubom tako kot večino druge športne opreme, od atletskih kopij do težkih krogel za suvanje.