Dekleta s Špelo Brecelj so si priigrala eurobasket
Pozna pomlad in zgodnje poletje sta čas tudi za košarko 3x3. Minule dni sta se potili državni moška in ženska reprezentanca s polovičnim uspehom, eden od turnirjev za državnega prvaka pa je zavil tudi na primorski konec.
V preddverju članskega turnirja je ekipa u-21 iz Sežane osvojila prvo mesto.
Foto: KzsSlovenska ženska članska reprezentanca v košarki 3x3 se je z drugim mestom na kvalifikacijskem turnirju na Slovaškem uvrstila na evropsko prvenstvo (EP). Za ponovno uvrstitev na prvenstvo stare celine so dekleta potrebovala okroglih deset let. Leta 2016 je Slovenija igrala na EP v Romuniji in ob koncu zasedla deseto mesto.
V kvalifikacije z močno ekipo
V ekipi so tri nosilke članske reprezentantke “velike” košarke Eva Lisec, Zala Friškovec in Tina Cvijanović ter Ajdovka Špela Brecelj, ki je igrala v ameriški ligi NCAA in še čaka na debi v članski vrsti. Dekleta so štirikrat zmagala in enkrat izgubila. V skupinskem delu so premagale Srbijo, Slovaško in Gruzijo ter izgubile proti Madžarski. Drugo mesto v skupini jim je prineslo neposredni dvoboj za uvrstitev na EP proti prvouvrščeni Portugalski iz druge skupine, na EP pa je slovenske igralke popeljala tesna zmaga s 16:15.
“Sicer je to nek nov šport za vse nas, saj je drugačen kot košarka pet na pet. Veliko bolj je aktiven in povezan, tako da sem res vesela, da smo ta turnir dobro končale in dobile občutek za tekmo in občutek med soigralkami. Se že veselim sezone 3x3 sezone,” je dejala Eva Lisec.
Moška ekipa je kvalifikacije začela kot drugopostavljena. V svoji skupini je izgubila proti Hrvaški in zasedla drugo mesto po zmagi proti Gruziji. Nato je v drugem delu najprej ugnala Madžarsko, za mesto na EP pa izgubila proti Švici s 16:21. Na EP bosta igrali Švica in Italija. Za slovensko vrsto so igrali član Portoroža Adrian Hirschmann, Jure Ličen, Milorad Sedlarević in košarkar Plame pur Jakob Strel. EP bo od 11. do 13. septembra v belgijskem Antwerpnu.
V Portorožu tudi primorski uspeh
Četrti turnir serije državnega prvenstva Držav'c v košarki 3x3 je v športnem parku v Portorožu potekal v kategorijah fantje pod 15, 18, 21 let ter člani. Od jutranjih skupinskih delov do popoldanskih in večernih finalnih obračunov na igrišču ni manjkalo atraktivnih potez, napetih dvobojev in glasne podpore okoli igrišč. Dvakrat sta se med najboljše zavihteli primorski ekipi.
V kategoriji do 15 let je tretje mesto pripadlo KK Hidrii (Tine Lukančič, Danijel Čuk, Anže Markovič in Tjan Likar Treven). V kategoriji do 21 let je zmagala Mesarija Prunk Sežana U21 (Nejc Ozbič, Bojan Đukić, Muhamed Jagodic in Samo Vrabec), ki je s 17:11 premagala Perkmandic.com. V članski konkurenci je zmaga šla škofjeloški ekipi AŽ masažni studio, ki je v finalu ugnala SLO U23. Naslednja postaja državnega prvenstva bo v soboto, 20. junija, v Murski Soboti, ob koncu serije pa bo še finalni turnir.