Arsenal angleški prvak po 22 letih, srhljivka na Škotskem
Končana so državna nogometna prvenstva v večini evropskih držav. V Italiji je Inter osvojil 21. scudetto, v Švici je Thun zmagal prvič v 128 letih obstoja. Avstrijski prvak je prvič po letu 1965 postal LASK iz Linza.
Miha Zajc je pred dnevi prejel priznanje za uvrstitev v najboljšo enajsterico prvenstva na Hrvaškem.
Foto: NnNa Apeninih je milanski Inter na prestolu nasledil Napoli. Med najboljše se vračajo Venezia, Frosinone in Monza. Senzacija prvenstva je Como, ki bo sploh prvič igral v evropskih pokalih in takoj v ligi prvakov. Tekme bodo zelo verjetno v nekaj več kot 300 kilometrov oddaljeni Reggio Emilii. V Nemčiji in Franciji nič novega. Bayern je osvojil 13 od zadnjih 14 državnih naslovov, skupno je že pri številki 35. V Bundesligo se po krizi vrača eden največjih klubov - Schalke 04, krstna sezona med elito pa čaka Elversberg, moštvo iz mesteca z zgolj 11.000 prebivalci. Paris SG je petič zapored pokoril francosko konkurenco za 14. naslov temno-modrih. Barcelona je pod trenerjem Hansijem Flickom ubranila zmagovalni pokal iz lanske sezone, ki je njen 29. v zgodovini. Real Madrid jih ima 36. Na Pirenejih odmeva vrnitev slovitega Deportiva La Corune, ki se med najboljše v La Ligo vrača po osmih letih.
Spremembo na samem vrhu je doživela angleška liga. Londonski Arsenal je pod vodstvoma Španca Mikela Artete osvojil prvi naslov po 22 letih. To je njihovo 14. prvenstveno slavje. V Premier ligo se po devetih sezonah vrača Hull City pod lastništvom Turka Acuna Ilicalija, ki je tudi prvi mož Maribora. Trener moštva je Bosanec Sergej Jakirović, nekdaj tudi strateg Maribora, Rijeke in Dinama.
Miha Zajc prvak Hrvaške
Že 27. v svoji zgodovini se državnega naslova veseli zagrebški Dinamo. Tokrat z občutnim primorskim pridihom, saj je bil Šempetrc Miha Zajc izbran v najboljšo enajsterico sezone. Večni tekmeci iz Spita na nov naslov čakajo že dolgih 21 let. Popolno presenečenje so ljubitelji nogometa doživeli v Avstriji. Po prevladi Salzburga in graškega Sturma se prvič po letu 1965 veselijo pri Linzu. LASK se pripravlja na kvalifikacije za ligo prvakov. Njihova sodobna Raiffeisen Arena za 19.500 gledalcev bo končno polno zasijala. Tudi na Madžarskem so dobili nepričakovane junake. Ferencvaros iz Budimpešte je lovil osmi zaporedni naslov, a bil tokrat zanj prekratek. Po 13 letih se zmage veseli ETO Gyor. V Srbiji je devetič zapored pokal dvignila Crvena Zvezda, pri kateri je pomembno vlogo odigral slovenski reprezentant Timi Maxi Elšnik. Največji tekmec Partizan je zadnjič slavil davnega 2017.
Danijel Šturm v ligo prvakov
Novega prvaka imajo na Danskem, kjer je Aarhus zmagal prvič po 40 letih. Po sušnih 17 sezonah so v Bolgariji za najboljšo nogometno ekipo znova okronali Levski iz Sofije. Zadnjih 14 naslovov je pripadlo Ludogorcu iz Razgrada. Do zamenjave na prvem mestu je prišlo tudi v Romuniji. Po letu 1991 in kar 35 letih se nove lovorike veseli Universitatea iz Craiove. Na Poljskem je Lech Poznanj ubranil lanski naslov, odmeva pa vrnitev kultnega kluba Wisle iz Krakova v prvo ligo. Nekdanji velikan je pred štirimi leti zašel v težave, preboj med prvoligaše pa je v Krakovu povzročil pravo navijaško norišnico. Praška Slavia je že 23. prvak Češke, pred dnevi se je okrepila s tolminskim napadalcem Danijelom Šturmom, ki je v nekaj letih iz druge slovenske lige tako prišel do lige prvakov. Na Slovaškem se znova veseli Slovan iz Bratislave, kjer je Andraž Šporar dosegel 12 zadetkov.
Za prvovrstno senzacijo je v Švici poskrbel Thun. Za ekipo iz manjšega mesta iz okolice Berna je to sploh prvi državni naslov v 128 letni zgodovini kluba. Thun je še v lanski sezoni nastopal v drugi ligi. Takšen podvig je doslej uspel le redkim, najbolj znan je primer Kaiserslauterna, ki je leta 1997 zmagal v drugi nemški ligi, sezono pozneje pa prehitel Bayern in osvojil naslov prvakov. Spomniti se še leta 2016, ko je v Angliji Leicester City pod taktirko Italijana Claudia Ranierija že v drugi sezoni po napredovanju v prvo ligo postal državni prvak.
Celtic iz Glasgowa ostaja prvak Škotske
Prava srhljivka se je v zadnjem krogu prvenstva odvila na Škotskem. Leta 1985 je z legendarnim trenerjem Alexom Fergusonom na klopi prvak postal Aberdeen, nakar sta se 41 let na prvem mestu izmenjevala največja kluba Celtic in Rangers. Vso letošnjo sezono je vodil Hearts iz Edinburga, tako je bilo tudoi vse do 87. minute zadnjega srečanja, ko je Celtic na medsebojnem derbiju dosegel zmagoviti zadetek. Srca Heartsa, Edinburga in vseh nogometnih romantikov so bila zlomljena. Tudi po 42 letih Škotska ostaja pri dvojcu iz Glasgowa na prvem mestu. Zanimivo: nogometni klub z največ državnimi naslovi na svetu je moštvo iz Severne Irske Linfield FC. Domače prvenstvo je osvojil že 57-krat.