V Kubedu in Biljah zjutraj izmerili -3 stopinje Celzija, nevarnost pozebe še jutri

Medtem ko sadno drevje v slovenski Istri in na Vipavskem že cveti, so danes zjutraj marsikje izmerili temperature pod ničlo, ki so ogrozile nadaljnji razvoj ploda. Tako so v Kubedu izmerili kar -3 stopinje Celzija, podobno hladno je bilo tudi v Biljah, nam je povedal dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Jure Cedilnik.

Na Primorskem je drevje že v cvetju Foto: Luka Carlevaris
Na Primorskem je drevje že v cvetju Foto: Luka Carlevaris

PRIMORSKA > Danes zjutraj so, tako kot drugod po državi, tudi marsikje na Primorskem zabeležili temperature pod 0 stopinj Celzija. Le čisto ob obali in ponekod v Vipavski dolini, kjer se je čutil vpliv burje, temperatura ni izrazito padla. Drugod po državi pa so se temperature spustile pod ničlo, tudi v zaledju Istre. “V Kubedu je bilo -3 stopinje Celzija, podobno tudi v Biljah,” pravi Jure Cedilnik. V Sečovljah so izmerili malo pod -1. “Drugod po Sloveniji je bilo še bistveno hladneje,” pravi.

V Ajdovščini nekoliko topleje zaradi burje

V Ajdovščini so izmerili okoli 4 stopinje Cezija, kar gre pripisati burji, medtem ko je bilo v Podnanosu in Biljah -2, -3. Na to, ali bodo temperature pod ničlo, vpliva več dejavnikov, zlasti pa vpliva, če piha veter, tudi če zelo šibko, je razložil Jure Cedilnik.

Nevarnost pozebe bo še jutri zjutraj. “Ne sicer na večjem območju, na mikrolokacijah pa je še nevarnost pozebe,” je dejal. “Jutri se sicer pričakuje stopinjo ali dve višjo jutranjo temperaturo, tudi v Istri, a tam, kjer je bilo danes -3, je lahko jutri še vedno kakšno stopinjo pod ničlo,” dodaja.

Medtem ko je v Ajdovščini danes zjutraj burja vplivala, da se temperatura ni spustila pod ničlo, jutri burje ne bo, opozarja Cedilnik. Zato zna biti tudi tam, kjer je bilo danes zjutraj v Vipavski dolini malo nad ničlo, jutri podobno hladno ali morda malenkost topleje, kot je bilo danes v okoliških krajih.

Vegetacijski razvoj letos prehiteva za 10 do 14 dni

Poškodbe na drevju so odvisne od regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja. “Letošnje leto je vegetacijski razvoj prehiteval za 10 do 14 dni. Zaradi visoke temperature v preteklih dneh in tednih so se vse fenološke faze razvijale hitreje,” so pojasnili v včerajšnjem Arsovem zapisu na facebooku.

Marelice cvetijo večinoma povsod po državi, v slovenski Istri in na Vipavskem pa že zaključujejo s cvetenjem. Kritična temperatura zanje je -2,9 stopinje Celzija v fazi odprtega cveta, so pojasnili na Arsu. Tudi breskve na Primorskem že cvetijo, medtem ko drugod po državi začenjajo cveteti na toplih legah. Kritična temperatura v fazi cvetenja je -2,2 stopinje Celzija. V fazi razvoja brstov pa je kritična temperatura -3 stopinje Celzija ali nižje, so pojasnili.

Za češnje je kritična temperatura v fazi odpiranja brstov -2,2 stopinje Celzija. Hruške, jablane in slive so v fazi odpiranja brstov, ko kritična temperatura znaša -2,7 stopinje Celzija. Poškodujejo se lahko tudi mladi poganjki ali zgodnje sadike, ki niso zaščitene, medtem ko lahko občutljive vrste, kot je kaki, pomrznejo tudi ob zaprtem brstu, če temperatura pade pod 0 stopinj Celzija, so še pojasnili na Arsu.

Toplemu vremenu sledi padec temperatur

Že nekaj let se ponavlja isti scenarij, ko obdobju toplejšega vremena in zgodnejšega fenološkega razvoja sledi hiter padec temperature, opozarja Arso. Največ škode po pozebi v preteklih letih smo zabeležili leta 2012 sredi aprila, leta 2016 konec aprila, leta 2017 med 20. in 22. aprilom, leta 2020 je bila pozeba že konec marca, leta 2021 v drugi dekadi marca ter nato še od 6. do 8. aprila, lani pa med 17. in 22. aprilom.


Najbolj brano