V jugovzhodni Sloveniji postaja turizem v zidanicah vse bolj priljubljen

V jugovzhodni Sloveniji je v zadnjih letih vse bolj priljubljen turizem v zidanicah. Obiskovalcem poleg doma pridelanega vina ponujajo tudi pogostitev in prenočišča, nekatere zidanice imajo tudi wellnes. Oddih v njih iščejo predvsem tuji gostje, ki si želijo miru, hkrati pa jim zidanice služijo kot izhodišče za obisk širše okolice.

 Foto: Ana Cukijati
Foto: Ana Cukijati

NOVO MESTO, ČRNOMELJ Turizem v zidanicah je zaživel predvsem v času epidemije covida, ko so obiskovalci iskali nastanitve, kjer bi se izognili množicam, in ker niso mogli potovati v druge občine. Takrat so v zidanicah prevladovali domači gostje, po epidemiji pa so se jim v večjem številu pridružili tudi tuji gostje.

Na območju Dolenjske, Bele krajine in Posavja sta obiskovalcem na voljo dve vrsti zidanic. Prve so t. i. odprte zidanice, kjer lahko dobijo domače vino in narezek, v tistih z registrirano dejavnostjo pa tudi drugo pijačo in hrano. Druga vrsta pa so zidanice, vključene v projekt Turizem v zidanicah, ki obiskovalcem nudijo tudi nastanitev.

Zidanice so praviloma odprte konec tedna, po dogovoru pa tudi druge dni, podatke o njih je mogoče dobiti na www.trskagora.si.

Projekt Odprtih zidanic vodi Društvo vinogradnikov Trška gora. Vanj je po besedah predsednika Marjana Lisca vključenih enajst zidanic s Trške gore nad Novim mestom in okolice. Pet zidanic ima nekoliko širšo ponudbo in sprejemajo tudi skupine, šest pa je manjših, kjer obiskovalec dobi samo narezek in vino, oziroma kar pridela lastnik.

5000 obiskovalcev v odprtih zidanicah

Odprte zidanice letno beležijo približno 5000 obiskovalcev, pri čemer se obisk po besedah Lisca počasi povečuje. Število obiskovalcev skušajo povečati tudi s projektom Transverzala odprte zidanice, ki vključuje kartico zvestobe. Pomeni, da obiskovalec zbira štampiljke. Ko jih zbere določeno število, dobi majico Odprte zidanice, če obišče vse zidanice, pa dobi nahrbtnik.

Vinogradnik Srečko Krnc ima zidanico na vrhu Trške gore, pod cerkvijo Marijinega rojstva. Projektu Odprte zidanice se je pridružil v želji po promociji svojega vina in boljši prodaji. Zidanico ima večinoma odprto konec tedna, po dogovoru tudi med tednom. Ponudi svoja vina, kot so cviček, modra frankinja in mešano belo, ter suhi narezek. “Sprva je bilo povpraševanje kar dobro, zdaj se je nekoliko zmanjšalo. Ljudje namreč vina ne pijejo več toliko kot nekoč,” pravi. Omejen je tudi s tem, da lahko ponudi zgolj vino in narezek, posebej če prideta družina ali širša družba. “Vsi namreč ne pijejo vina in bi spili še kaj drugega, česar pa ne morem in ne smem postreči,” je dejal.

Več kot 8000 turističnih nočitev

Projekt Turizem v zidanicah vodi in trži Razvojni center Novo mesto. Vanj je po besedah Mojce Badovinac vključenih približno 45 zidanic z območja Dolenjske, Bele krajine in nekaj tudi s Kozjanskega. Za razliko od odprtih zidanic turistične zidanice gostom nudijo tudi bivanje. Lani so zabeležili več kot 8000 nočitev, od tega je bilo dobrih 70 odstotkov tujih gostov. Največ obiskovalcev je parov, prihajajo tudi družine. Domači gostje ponavadi pridejo za dva do tri dni, tuji za dva do pet dni, nekateri tudi za dlje. “Imeli smo že primer, ko so prišli za štiri tedne,” je povedala Badovinac.

Domači gostje v zidanice pridejo zaradi oddiha, da najdejo naravo in mir, tuji pa jih uporabijo tudi kot izhodišče, da si ogledajo še druge slovenske znamenitosti, kot so Bled, Postojnska jama in drugo. “Največ gostov je od maja do konca septembra, v preostalih mesecih pa imajo goste predvsem zidanice, ki npr. ponujajo tudi savno ali jacuzzi,” je dejala. Največ jih nastanitev rezervira preko Bookinga, Airbnb in portala zidanice.si.

Pogoj za vključitev v projekt je, da zidanica izpolnjuje pogoje za trizvezdično nastanitev. Naloga lastnika je, da nastanitev pripravi za goste, vse ostalo (rezervacije, plačilo, usmerjanje gosta) opravi center, ki dobi tudi določeno provizijo, je povedala Badovinac.

Glasne zabave niso dovoljene

Običajno so zidanice registrirane za štiri osebe, nekatere tudi za pet ali šest. Glasne zabave niso dovoljene, gostje morajo med 22. uro in 6. uro upoštevati nočni mir. Najem zidanice za dve osebi stane od 80 do 150 evrov na noč.

Slovenija ni edina država na svetu, ki pozna zidanice, so pa slovenske edinstvene v svoji tradicionalni obliki in funkciji. Uradnih podatkov, koliko jih je pri nas, ni, jih pa je mogoče najti ob mnogih vinogradih. Po podatkih statističnega urada je bilo leta 2020 v Sloveniji 32.044 vinogradov.

Na območju Dolenjske je največ zidanic na Trški gori. Novomeška občina v Sevnem ureja izhodiščno točko, kjer bo mogoče parkirati ob obisku. Izposoditi si bo mogoče tudi električno kolo ali pa svoje kolo pustiti v kolesarnici in se na Trško goro odpravili peš.


Najbolj brano