Slovenija in ZDA podpisali izjavo o varnosti omrežij 5G

Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je danes obiskal Slovenijo, kar je bil prvi ameriški obisk na tako visoki ravni po letu 2008. Pomen tega so izpostavili tudi njegovi slovenski gostitelji. V ospredju njegovega obiska je bil predvsem podpis skupne izjave o varnosti omrežij 5G, zlasti pred kitajskim varnostnim aparatom, kot je dejal Pompeo.

Slovenski zunanji minister Anže Logar in ameriški državni sekretar 
Mike Pompeo sta  podpisala izjavo o varnosti omrežij 5G. Foto: STA
Slovenski zunanji minister Anže Logar in ameriški državni sekretar Mike Pompeo sta podpisala izjavo o varnosti omrežij 5G. Foto: STA

BLED > Visoki ameriški gost Mike Pompeo je to izjavo podpisal s slovenskim zunanjim ministrom Anžetom Logarjem po pogovorih s premierjem Janezom Janšo na Bledu. Izjava opredeljuje več varnostnih pogojev pri vzpostavljanju telekomunikacijskega omrežja prihodnje generacije, predvsem da je treba natančno preveriti ponudnike in njihove dobavitelje ter zagotoviti spoštovanje intelektualne lastnine.

Kot je poudaril Pompeo, je namen izjave v tem, da pri gradnji teh omrežij ne bi mogla sodelovati podjetja, ki “niso vredna zaupanja”. Čeprav izjava o tem ne govori izrecno, je uperjena predvsem proti kitajskemu telekomunikacijskemu gigantu Huawei, ki da vohuni za Kitajsko.

“Vem, da Slovenci, Evropejci cenite svojo zasebnost, da so informacije zaščitene, in zato potrebujemo zaupanja vredna omrežja,” je dejal.

V Huaweiju prepričani, da podpis te izjave ne bo pripomogel k varnosti telekomunikacijskih omrežij

Z Janšo sta se strinjala, da se bosta s podpisom te izjave okrepili nacionalna varnost in blaginja naših držav. Pompeo pa je poudaril še, da se bo tako omejilo Kitajsko pri njenih prizadevanjih za omejevanje svobode in nadzor toka informacij med našimi gospodarstvi.

Podpis te izjave, da bo Slovenija “5G varna država”, bo tudi pomagal slovenskim tehnološkim podjetjem pri njihovem razvoju in odpiranju poslovnih priložnosti, je prepričan Pompeo.

Na zunanjem ministrstvu pa so izpostavili še, da je ta izjava tudi v skladu z zavezami zvezi Natu o varnosti medsebojnih komunikacij, pa tudi v skladu s tovrstnimi prizadevanji v okviru Evropske unije. Podobno izjavo so sicer že podpisale tudi druge, predvsem vzhodnoevropske države, med njimi tudi Češka in Poljska.

V Huaweiju so sicer prepričani, da podpis te izjave ne bo pripomogel k varnosti telekomunikacijskih omrežij ali izboljšal kibernetske varnosti države, temveč bodo omejitve negativno vplivale na proces uvajanja 5G v Sloveniji. Poleg tega v Huaweiju zavračajo vse obtožbe ZDA in opozarjajo, da Washington ni ponudil še nobenih dokazov.

Kritični v Levici, zaskrbljeni v SD

Kritični so bili tudi v stranki Levica, ki so izjavo označili za “bianco menico za ameriški nadzor in zlorabe IK tehnologij v vojaške, ekonomske in politične namene”. V SD pa so zaskrbljeni zaradi možnosti poslabšanja odnosov s Kitajsko.

Pompeo in Janša sta sicer danes na Bledu potrdila dobre odnose med državama in skupne vrednote. “Naše prijateljstvo in strateško partnerstvo raste,” je zatrdil Pompeo. Izrazil je tudi prepričanje, da bo njegov obisk okrepil gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in ZDA.

Premier Janša je na skupni novinarski konferenci po pogovorih podčrtal izjemen pomen, ki ga imajo ZDA v svetu in v odnosu do Rusije in Kitajske. “ZDA vidimo kot edino silo zahodne civilizacije, ki se je sposobna soočiti” z novimi oblikami varnostnih groženj, je poudaril in se ZDA tudi zahvalil za podporo med osamosvajanjem in v boju proti komunističnemu totalitarizmu, za svobodo, demokracijo in človekove pravice.

Pompeo pa je poudaril, da je kontrast med svobodnim in nesvobodnim svetom danes vse večji. “Svobodne države morajo sodelovati v soočanju s totalitarnimi grožnjami,” je dejal.

Janša in Pompeo sta govorila o nizu tem, tudi o pandemiji novega koronavirusa, pri čemer je Janša izrazil solidarnost z ZDA, ki so najbolj prizadeta država zaradi covida-19 na svetu.

Po besedah Pahorja z obiskom zelo zadovoljen tudi Pompeo

Pompeo je tudi pohvalil Slovenijo za povečanje obrambnega prispevka in s tem krepitev izpolnjevanja zavez do zveze Nato. Janša pa je zatrdil, da Slovenija v Natu vidi “najbolj trden temelj evropsko-ameriških odnosov”.

Pompea je potem na pogovorih in kosilu gostil tudi predsednik Borut Pahor, ki je obisk ameriškega državnega sekretarja označil za zelo pomembnega. Po njegovih besedah je bil z obiskom zelo zadovoljen tudi Pompeo.

“Najbolj pomembno je bilo, da nismo našli nekega zelo odprtega, delikatnega vprašanja, ki bi nas razdvajalo,” je še povedal Pahor. Glede vrste vprašanj imata državi zelo sorodne poglede. Dodal je, da imajo ZDA v Sloveniji iskrenega in odprtega sogovornika.

Pompeo se je sestal tudi z vodilnimi predstavniki slovenskih energetskih družb. Kot je povedal, niso govorili o specifičnih projektih, temveč bolj o tem, kaj Amerika lahko ponudi s ciljem diverzifikacije energetskih virov in za to, da bi bili ti čim bolj cenovno dostopni.

Prvi obisk ameriškega državnega sekretarja v Sloveniji po letu 1997

O tem je govoril tudi na novinarski konferenci z Janšo. Izpostavil je, da je diverzifikacija energetskih virov zelo pomembna in da ZDA svetujejo proti preveliki odvisnosti od ruskih energentov. Z Janšo sta spomnila na pobudo Tri morja, ki je usmerjena prav v to in za kar so ZDA obljubile znatno finančno podporo. Po besedah Pompea bodo za digitalne, energetske in infrastrukturne projekte v okviru te pobude namenili milijardo evrov.

Pompeo se je zahvalil tudi za slovenska stališča in poglede glede položaja na Zahodnem Balkanu. Kot je dejal, so ti pogledi za ZDA zelo dragoceni.

Pompeov obisk je bil sicer prvi obisk ameriškega državnega sekretarja v Sloveniji po letu 1997, ko je bila tu Madeleine Albright. Bil pa je tudi prvi tako visok obisk po udeležbi predsednika ZDA Georgea Busha mlajšega na vrhu EU-ZDA na Brdu pri Kranju med slovenskim predsedovanjem Svetu EU leta 2008.


Najbolj brano