Po Žalcu je na potrebo najlepše iti v Piranu

Ne, ne gre za šalo. Občina Piran dosega vrhunske rezultate pri čistoči stranišč. Letos je v akciji Naj javno stranišče 2024 osvojila drugo mesto med 98 slovenskimi občinami. Občina Ankaran se je uvrstila šele na 36. mesto, Mestna občina Nova Gorica pa je med mestnimi občinami tretja.

Za javne sanitarije  nasproti avtobusne postaje v Piranu, ki so 
dobile najvišjo oceno v občini, že šest let skrbi Ajša. 

   Foto: Sonja Ribolica
Za javne sanitarije nasproti avtobusne postaje v Piranu, ki so dobile najvišjo oceno v občini, že šest let skrbi Ajša.  Foto: Sonja Ribolica

PIRAN > Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen (KVČB) je podelilo nagrade in priznanja za najbolj urejena javna stranišča v Sloveniji za leto 2024. Nagrado za najlepše urejena javna stranišča v kategoriji mestnih občin je prejela občina Novo mesto, v kategoriji občin je prvi Žalec, drugi pa Piran.

Letos stopili še stopničko višje

“Ponosni smo na novo priznanje,” so ob razglasitvi rezultatov zapisali na facebook profilu komunalnega podjetja Okolje Piran. To je že drugo priznanje za njihov stalni trud.

Člani komisije so v poletnih mesecih prevozili kar 6298 kilometrov po vsej Sloveniji in opravili terensko ocenjevanje na več kot 180 lokacijah. Preverili so stanje javnih stranišč v 12 mestnih občinah, v 98 občinah in na 56 bencinskih servisih ob avtocestah.

Občina Piran se je namreč že leta 2021 po čistoči javnih sanitarij uvrstila na tretje mesto med slovenskimi občinami. “Letos smo še stopničko višje,” so se pohvalili v komunalnem podjetju in dodali, da prihodnje leto merijo še stopničko višje, torej na sam vrh. Zato bodo prenovili sanitarije na Zelenjavnem trgu, ki so še edine v stari podobi. Ocena, ki jo podeljuje komisija, je skupna za vse sanitarije v občini. Najboljšo oceno so si sicer prislužile sanitarije nasproti avtobusne postaje v Piranu, 4,78. Za njihovo čistočo že šest let skrbi Ajša: “Poleti imamo res veliko ljudi, spomladi in jeseni je precej skupin obiskovalcev. Trudimo se, da so prostori vedno urejeni in čisti.” Za piranskimi sanitarijami so se uvrstile prenovljene sanitarije pri avtobusni postaji v Portorožu (4,57), slabša pa je bila ocena sanitarij na Zelenjavnem trgu v Piranu (4,09).

Brez javnih stranišč kar 54 občin

Kako pa so se v tej konkurenci izkazale preostale primorske občine? Mestna občina Nova Gorica je tretja, medtem ko je Mestna občina Koper šele sedma med dvanajstimi slovenskimi mestnimi občinami.

Občina Izola se je v kategoriji občin povzpela na osmo mesto, Sežana na 22., občina Ankaran pa zgolj na 36. mesto. Nekatere občine, kot so Divača, Ilirska Bistrica, Brda, Tolmin in Hrpelje-Kozina, še vedno nimajo javnih stranišč, zato jim je društvo tudi letos v spodbudo pri gradnji le-teh podelilo simbolični zidak. Prejelo ga je kar 54 slovenskih občin.

Prevozili 6298 kilometrov, ocenjevali na 180 lokacijah

Komisija Društva za kronično vnetno črevesno bolezen je ocenjevala dostopnost, označenost dostopa, urejenost in opremljenost sanitarij, prilagojenost za invalide, zadostno število sanitarij in higienski material.

V ta namen so člani komisije v poletnih mesecih prevozili kar 6298 kilometrov po vsej Sloveniji in opravili terensko ocenjevanje na več kot 180 lokacijah. Preverili so stanje javnih stranišč v 12 mestnih občinah, v 98 občinah in na 56 bencinskih servisih ob avtocestah.

Kdo je prejel straniščno metlico?

Letos so si tri občine prislužile straniščno metlico zaradi neustrezne skrbi za svoja javna stranišča, ki so bila med prihodom komisije zaprta oziroma zaklenjena, čeprav bi po urniku morala biti odprta. Te občine so Lendava, Lenart in Gornja Radgona.

Straniščno metlico za najslabše urejena javna stranišča leta 2024 so med mestnimi občinami podelili Velenju. Med bencinskimi servisi je straniščno metlico prejel bencinski servis Petrol Lom (smer Koper), z najbolj čistimi sanitarijami pa se lahko pohvali bencinski servis Petrol Grabonoš (smer Maribor).


Najbolj brano