Dimnikarji po novem z licencami?
Slovenija
08. 01. 2014, 14.51
, posodobljeno: 31. 10. 2017, 03.06
Z novelo zakona o varstvu okolja se obetajo spremembe, ki bodo privedle do konkurenčnosti na trgu in do izboljšanja kakovosti dimnikarskih storitev.
Dosedanji osemletni rok trajanja dimnikarske koncesije za opravljanje meritev, pregledov in čiščenje kurilnih naprav je minuli konec tedna, na prvi letošnji seji, Vlada RS tako rekoč ukinila in skrajšala veljavnost do konca leta 2015
PRIMORSKA
> Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so z dopolnilom v noveli zakona predvideli, da bodo do konca leta 2015 prenehale veljati dimnikarske koncesije. Te sedaj določajo po enega izvajalca za vsako občino. “Z letom 2016 se bo lahko vsak občan sam odločil, kdo bo pri njem opravljal dimnikarske storitve,” je nedavno ob sprejemanju novele v državnem zboru napovedal minister Dejan Židan.
Vsiljeni dimnikarji so posegali v svobodo
Nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič je v analizi zakonodaje s področja dimnikarstva ocenil, da je ta protiustavna. Potrdil je, da državljani nimajo možnosti izbirati izvajalcev dimnikarske službe, da lokalni monopol s koncesijo preprečuje konkurenco in vodi do slabe kakovosti storitev, višjih cen in neprimernega odnosa dimnikarjev do uporabnikov. Po njegovem gre pri tem za kršitev človekovih pravic in svoboščin, saj dimnikarji posegajo v nedotakljivost stanovanja, varstvo zasebnosti, pravico do doma in mirnega uživanja lastnine, varstvo osebnih podatkov, razumno pričakovano zasebnost in splošno svobodo ravnanja.
“Pripombam civilnih združenj so prisluhnili le na računskem sodišču, v protikorupcijski komisiji in v državnem svetu, ne pa tisti, ki so imeli v rokah škarje in platno glede zakonske ureditve in izvrševanja. Prejšnja vlada je tudi v odgovoru na uradni opomin iz evropske komisije iz leta 2011 v celoti branila veljavno ureditev kot nujno in edino sprejemljivo ter se pri tem sklicevala predvsem na zaostalost Slovenije in neozaveščenost njenega prebivalstva, nič pa ni povedala o nezadovoljstvu uporabnikov in zlorabah, ki jih zakrivijo izvajalci,” je pred nedavnim povedal Ribičič. Prepričan je, da je minister Židan prvi, ki je sprejel dialog s civilno družbo in pristal na novo ureditev, katere bistvo bo prosta izbira dimnikarja.
Po dolgoletnih prizadevanjih in opozorilih državljanov ter civilnih iniciativ o nepravilnostih in nedemokratičnosti načina izvajanja dimnikarske službe so se namreč na ministrstvu za okolje na podlagi letošnjega revizijskega poročila računskega sodišča vendarle odločili za spremembe. Po navodilih sodišča so tako že začeli s postopki presoje ustreznosti dosedanjega načina izvajanja storitev in presoje ustreznosti drugih bolj svobodnih sistemov, denimo, licence ali kombiniranega sistema.
Košarica sežanskemu podjetju
“Kakšna bo nova ureditev, za zdaj še ni znano, bo pa bolj liberalna v smislu proste izbire izvajalca te storitve, kar bo, po vzoru primerljivih sistemov v ostalih zahodnoevropskih državah, privedlo tudi do večje konkurenčnosti na trgu in izboljšanja kakovosti storitev,” pravijo na ministrstvu.
Vlada je tako minuli konec tedna že zavrnila zahtevo sežanskega Dimnikarskega energetskega servisa, ki čisti dimnike v občini Ilirska Bistrica, po obnovi postopka podelitve koncesije za nadaljnjih osem let, torej 15 let.
Sicer pa isti uradniki že skorajda leto dni pripravljajo javni razpis za podelitev (dvoletne) koncesije za dimnikarsko službi v občini Pivka. Zaradi dolgotrajne priprave razpisa so lahko Pivčani že v tej kurilnih sezoni svobodno izbirali dimnikarja, ki jim je pred letošnjo, bolj milo zimo, pregledal in očistil kurilne naprave in dimnike ter izvedel meritve dimnih emisij.
LORI FERKO