V objektiv skuša ujeti trpljenje posameznikov
V Parku vojaške zgodovine je odprta razstava Vojne zgodbe - Ukrajina od blizu, na kateri so na ogled črno-bele fotografije večjih formatov, ki jih je nizozemski fotograf Eddy van Wessel posnel med vojno v Ukrajini. Obenem so predstavili tudi zgodbo sirotišnice ukrajinskih otrok v Slavini, ki se nahaja le pet kilometrov od Pivke.
PIVKA
> “Fotografije, ki so nastale ob van Wesslovih obiskih neposrednega zaledja frontnih črt in notranjosti Ukrajine, so pretresljiv vpogled v razdejanje, ki ga je povzročila ruska agresija, in neskončno trpljenje prizadetega prebivalstva,” so zapisali v muzeju.
Fotografska razstava Vojne zgodbe - Ukrajina od blizu je nastala v sodelovanju z nizozemskim Nacionalnim vojaškim muzejem. Odprl jo je Vojko Volk, državni sekretar za mednarodne zadeve v uradu predsednika vlade, ki je zbrane opomnil, da smo Slovenci podobno situacijo, kot jo že več kot tisoč dni prestaja ukrajinski narod, izkusili med drugo svetovno vojno in med osamosvojitvijo. Dodal je, da bo Slovenija s ciljem dolgoročnega miru v Evropi Ukrajini nudila pomoč, dokler jo bo ta potrebovala.
V Slavini od predlani
V začetku maja 2022 je iz Lvova na zahodu Ukrajine v Slavino pripotovalo in tam našlo zatočišče 29 otrok, osem medicinskih sester in varušk ter tri zdravnice. Nekaj otrok je bilo od takrat že posvojenih ali so odšli v rejništvo.
Eddy van Wessel, ki se je iz Ukrajine vrnil pred nekaj dnevi, je izrazil hvaležnost, da so njegove fotografije, ki nikogar ne pustijo ravnodušnega, na ogled tudi v tem delu Evrope. Pod vtisi zadnjega potovanja v Ukrajino je opozoril, da države ne smemo nikakor pozabiti, saj jo čaka dolgo okrevanje, tudi ko se bodo boji končali.
Odprtja sta se udeležila tudi nizozemski veleposlanik Johan Verboom in ukrajinski veleposlanik Andrij Taran. Oba sta izrazila občudovanje poguma, s katerim se van Wessel odpravlja na vojna območja in svetu prinaša fotografije oziroma zgodbe, zaradi katerih je treba ukrepati.
Čeprav fotografije govorijo o grozotah same zase, jih je fotograf opremil s krajšimi opisi. Ob eni izvemo, da je uničena hiša prizorišče zbombardirane picerije, kamor sta štirinajstletni dvojčici prišli obiskat mamo, ki je tam delala, v napadu pa obe izgubili življenje. Ob fotografiji vojakov in topov je pripis, ki pravi, da vojski primanjkuje streliva, a da so ga ravno takrat dobili dovolj, da bodo lahko odgovorili na ruske napade.
Van Wessel je svetovno priznan fotograf, ki je bil tudi na bojiščih Čečenije, Iraka in Sirije. Kot so zapisali v muzeju, se na svojih poteh na vojnih območjih ne posveča vojaško-strateškim vidikom vojn, ampak skuša v objektiv ujeti trpljenje posameznikov, ki jih je zajel vrtinec vojne.
Ob odprtju razstave so predvajali dokumentarni film Eddyjeva vojna, ki ga je o fotografovem delovanje v Ukrajini posnel Joost van der Valk. Van Wessel je sicer sodeloval tudi z več svetovnimi časopisi, za svojo dokumentarno fotografijo pa prejel vrsto nagrad.
V Parku vojaške zgodovine so van Wesslovi razstavi dodali še predstavitev sirotišnice ukrajinskih otrok v vasi Slavina, ki so jo naslovili Ena od zgodb. Na ogled je krajši dokumentarni film, v katerem vodja ustanove Katerina Dontseva pripoveduje zgodbo sirotišnice od leta 2001, ko je tam postala glavna zdravica, do selitve v Slavino le nekaj mesecev po začetku vojne. Dontseva se je tudi udeležila otvoritve, dokumentarni film pa je na voljo na youtubu.