Skriti čari netopirjev
V sredo 8. septembra so v Predjamskem gradu in Jami pod gradom pripravili srečanje z naslovom Evropska noč netopirjev. Zanimivo predavanje z naslovom Netopirji Predjamskega sistema in okolice je imel Primož Presetnik, biolog in aktivni član Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev ter velik poznavalec in ljubitelj teh živalic.
POSTOJNA>Primož Presetnik je poslušalcem predstavil značilnosti netopirjev, toplokrvnih živali in edine vrste sesalcev s sposobnostjo letenja.
Netopirji so nadvse koristni
Nočne živalce, ki tradicionalno zbujajo strah in s katerimi je povezano veliko bajk, so pravzaprav zelo koristne – prehranjujejo se z žuželkami, njihovi iztrebki pa so znani kot visoko kakovostno gnojilo. Svetli del dneva preživijo navadno združeni v kolonijah v zatočiščih, kjer so varni pred plenilci. Zimo netopirji preživijo v globokem zimskem spanju in za to jim najbolj ustrezajo jame ali kakšni hladnejši predeli zgradb, kjer je konstantno nizka temperatura ter visoka vlažnost.
Jama pod gradom nudi netopirjem zimsko zatočišče
V Predjamskem sistemu, ki velja za enega največjih prezimovališč, prezimuje več kot deset vrst netopirjev, med njimi tudi precej redki dolgokrili netopirji in veliki podkovnjaki. Prav zato je zelo pomembno, da jih v tem času ne motijo, česar se v Predjami že dolgo zavedajo in zato je Jama pod gradom v času prezimovanja netopirjev zaprta za turistični ogled.
Po predavanju je sledil še sprehod do vhodnega dela Jame pod Predjamskim gradom, imenovanega Konjski hlev, kjer je bilo moč v najmanjši možni osvetlitvi opaziti preletavanje netopirjev, s posebnimi senzorji, ki so ojačali njihovo oglašanje, pa tudi slišati različne zvoke, ki so značilni za različne vrste.
NR