Kraški in istrski vinarji v Šepuljah

Praznik terana in pršuta, ki se je začel v soboto s svečanostjo v Sežani, bo v teh dneh postregel z več butičnimi gastronomskimi dogodki. Sinoči je bila na grajskem dvorišču v Štanjelu prireditev Pršut&Vino, v nedeljo pa na Turkovi domačiji Rdeča zemlja, naša zemlja, na kateri so predstavili pršute in vina iz treh držav severnega Jadrana.

Vinarji iz treh držav na Turkovi domačiji (z leve): Žiga Ferlež 
(Renčel), Elvio Zani (Faedis), Moreno Coronica (Umag), Sebastjan 
Štemberger, Evan Kraljević (Cuj, Sv. Marija na Krasu) in Sandi 
Škerk (Praprot). Foto: Sašo Dravinec
Vinarji iz treh držav na Turkovi domačiji (z leve): Žiga Ferlež (Renčel), Elvio Zani (Faedis), Moreno Coronica (Umag), Sebastjan Štemberger, Evan Kraljević (Cuj, Sv. Marija na Krasu) in Sandi Škerk (Praprot). Foto: Sašo Dravinec

ŠEPULJE > Minula večera sta na Krasu ponudila dve izvrstni priložnosti za okušanje in primerjavo pršutov iz več pršutarsko razvitih regij. Ob kraških pršutih so bili v stojalih še briški, vipavski, istrski, čigar značilnost je, da mu odstranijo večino maščobe med pripravo za sušenje, pa furlanski iz San Danieleja, parmski in celo španski. V Štanjelu so sinoči k pršutom in drugim dobrotam ponujali vina s celotnega Krasa, iz Brd in Vipavske doline, v Šepuljah pa je šlo za domala zgodovinsko degustacijo, saj so po dolgih letih s svojimi vini, tudi z istrskim teranom, na Krasu gostovali vinarji iz hrvaške Istre. K Sebastjanu Štembergerju so prišli iz kleti Coronica, Cuj in Lunika, Kras so ob gostitelju zastopali Renčel in Tauzher ter Škerk in Zidarich z italijanske strani, iz Furlanije je bila klet Zani iz Faedisa.

Dobro sodelovanje s hrvaško Istro

“Iti moramo naprej in dvigovati raven Praznika terana in pršuta. Dobro sodelujemo s kolegi iz hrvaške Istre, zlasti občino Tinjan, kjer je v ospredju pršutarstvo, in občino Višnjan, kjer imajo praznik penin. Prav je, da se družimo in dajemo skupni poudarek našim pridelkom,” je na borjaču Turkove domačije v Šepuljah povedal sežanski župan Andrej Sila. “Danes je tudi priložnost, da ugotovimo, kateri teran je boljši, istrski ali kraški. No, zame ni dileme,” se je namuzal župan. Gostiteljica Loredana Štemberger je poudarila pomen druženja in povezovanja za boljše medsebojno poznavanje in razumevanje, publicist Toni Gomišček pa je nanizal nekaj zgodovinskih dejstev in poti vina v severnem Jadranu pa tudi izvore poimenovanj vin, ki so bila včasih generična, danes pa so vezana na posamezne sorte.

Andrej Sila

župan Sežane

“Prav je, da se družimo in dajemo skupni poudarek našim pridelkom.”

Kraški teran je nazaj

“Vesel sem tega dogodka. Kot župan in državljan sem bil na liniji v 'bitki za teran', čeprav sem vedel, da je več teranov, a samo naš je kraški teran. Danes, ko je v pokušini tudi teran iz Istre, me radosti, da spet dobivamo kraški teran, brez da bi s tem komu kaj vzeli,” je povedal Davorin Terčon, nekdanji dolgoletni župan Sežane, ki je bil v tej vlogi spremljevalec sage o teranu. V njej je Bruselj z diplomatskim plesom po zaščiti terana zgolj na Krasu uporabo tega imena omogočil tudi vinarjem iz hrvaške Istre, ki so venomer zagovarjali, da ima to poimenovanje tudi pri njih domovinsko pravico.

Vrhunec bo konec tedna

Praznik terana in pršuta se nocoj nadaljuje s pokušino penin s Krasa v Bunčetovi domačiji v Dutovljah, v četrtek zvečer bodo tam predstavili terane Konzorcija kraških pridelovalcev terana, v petek pa bo na dvorišču Vinakrasa v Sežani gastronomski dogodek Kras brez meja. Vrhunec praznika bo v soboto in nedeljo z nizom dogodkov v Dutovljah.


Najbolj brano