Delavcem v Orehku predstavili možnosti, ki jim jih nudi Slovenija

Srednja Primorska
, posodobljeno:

Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je danes ponovno obiskal delavce Yapi Merkezija v Orehku, kjer jim je s predstavniki Infotočke za tujce Zavoda za zaposlovanje predstavil možnosti, ki jih nudijo v Sloveniji.

Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je danes 
ponovno obiskal delavce Yapi Merkezija v Orehku, kjer jim je s 
predstavniki Infotočke za tujce Zavoda za zaposlovanje predstavil 
možnosti, ki jih nudijo v Sloveniji.
Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je danes ponovno obiskal delavce Yapi Merkezija v Orehku, kjer jim je s predstavniki Infotočke za tujce Zavoda za zaposlovanje predstavil možnosti, ki jih nudijo v Sloveniji.Sijan Pretnar

OREHEK “Potekata dva postopka, eden je inšpekcijski, ki ga vodita inšpektorat za delo in policija, drugi pa poteka v sodelovanju z ministrstvom za delo in Infotočko za tujce, s katerim jih skušamo informirati o tem, kakšne so njihove pravice. Ti delavci so v zelo zagonetni situaciji. Po eni strani jim Yapi Merkezi ponuja sporazumne odpovedi pogodbe o zaposlitvi z relativno dobro ponudbo, a delavci se bojijo, da ta ponudba nima nobene garancije,” je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. Če je podpišejo, izgubijo vse pravice, to je do nadomestila in do bivanja za naslednje tri mesece in s tem tudi pravico, da bi našli drugo službo v Sloveniji, je dodal. “Mi te delavce v Sloveniji potrebujemo in zavod za zaposlovanje jim je pripravljen pomagati in najti službo. Po besedah delavcev imajo informacije, da tisti, ki so podpisali sporazumne odpovedi pogodbe, niso dobili še obljubljenega denarja. Tega naj bi jim izplačevali po obrokih do avgusta. V primeru, da ne podpišejo odpovedi, smo jim razložili, da bodo lahko v Sloveniji v naslednjih treh mesecih prejemali nadomestilo v višini od 600 do 700 evrov, legalno prebivali v Sloveniji in v tem času iskali novo zaposlitev.

Juvan, kot je povedal, si bo prizadeval, da bi v tem času iskanja nove zaposlitve, delavci lahko še naslednje tri mesece ostali v Orehku. “Po pravici povedano, tu niso najboljši pogoji bivanja. Resda imajo klime, hrano, elektriko, internet ... Toda v času, ko so delali, so imeli avtobus, ki jih je v prostem času kam odpeljal. Od 21. marca so ostali brez dela in prevoza ter so tu po 24 ur na dan, kjer nimajo, kaj početi. Napetost narašča, psihološki pritisk in prav tako negotovost glede njihove prihodnosti,” je dodal še sekretar.

Izjava Nade Senade Plestenjak iz Infotočke za tujce: