Milanović ne pristaja na sodelovanje Hrvaške v Natovi misiji podpore Ukrajini
Pri sosedih
02. 10. 2024, 11.37
, posodobljeno: 02. 10. 2024, 11.41
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je zavrnil soglasje za sodelovanje pripadnikov hrvaške vojske v Natovi misiji varnostne pomoči in usposabljanja za Ukrajino (NSATU). Sodelovanju Hrvaške v misiji nasprotuje, ker da lahko škoduje njenim nacionalnim interesom. Milanović je še obsodil rusko agresijo na Ukrajino, a opozoril, da vojni ni videti konca.
ZAGREB
> “Kot vrhovni poveljnik hrvaške vojske ne bom dopustil sodelovanja Hrvaške v takšni misiji, ki lahko škoduje nacionalnim interesom Hrvaške,” je v torek v izjavi za javnost sporočil Zoran Milanović. Poudaril je še, da je naloga predsednika republike zaščititi Hrvaško pred vojno in sprejeti vse ukrepe, da bi ostala zunaj vojnih spopadov.
Milanović: Vojni ni videti konca
Ruska agresija na Ukrajino je po njegovih besedah nedopustna in Hrvaška bi morala Ukrajini zagotoviti vso možno humanitarno pomoč. A kot je dodal, vojni kljub ogromni vojaški pomoči, ki jo prejema Ukrajina, ni videti konca, temveč obstaja nevarnost, da se bo razširila zunaj njenih meja.
Pojasnil je, da ga je vlada zaprosila za predhodno soglasje za skupno 13 sklepov, ki se nanašajo na sodelovanje hrvaške vojske v misijah, operacijah in aktivnostih Nata, Evropske unije in Združenih narodov. Soglasje je dal za vse razen za sodelovanje v misiji NSATU, o kateri so članice zveze sprejele dogovor na vrhu Nata julija v Washingtonu.
Hrvaški premier Andrej Plenković je Milanovića v odzivu na njegovo odločitev v torek zvečer obtožil politikantstva in manipulacij. Zanikal je, da bi sodelovanje v tej misiji Hrvaško lahko vpletlo v konflikt, ter poudaril, da v okviru misije NSATU v Ukrajino ne bo odšel niti en vojak, zagotovo pa ne hrvaški.
Plenković: Milanović na julijskem vrhu Nata ni izrazil nasprotovanja
Plenković je v izjavi za medije še spomnil, da Milanović na julijskem vrhu Nata, na katerem je zastopal Hrvaško, ni izrazil nasprotovanja tej misiji. “Če bi menil, da Hrvaška s sodelovanjem prevzema preveliko tveganje, bi lahko dvignil roko in izrazil nasprotovanje, a je molčal,” je dodal.
Po hrvaški ustavi vladne odločitve, h katerim mora predsednik republike dati predhodno soglasje, sprejema hrvaški sabor z večino glasov vseh poslancev. Če predsednik republike soglasje odreče, lahko sabor takšne odločitve sprejme le z dvotretjinsko večino.
Pri NSATU gre sicer za posebno Natovo poveljstvo za usklajevanje zahodne pomoči Ukrajini in urjenje njenih vojakov. Voditelji so pobudo ustanovili s ciljem zagotoviti, da bo pomoč Kijevu bolj predvidljiva, vzdržna in usklajena.