Aktivistični organizaciji zasedli ruski paviljon na beneškem bienalu
Zaradi glasnega protestnega performansa je bila policija prisiljena zapreti vrata ruskega paviljona na beneškem bienalu. Več kot 50 članic Pussy Riot je protestno vdrlo v ruski paviljon, kjer so predvajale svojo pesem DISOBEY, posvečeno dogodku. Aktivistke skupine FEMEN so medtem poleg razvijanja ukrajinskih zastav prižgale goreče bakle, ki so prostor pred paviljonom prekrile z modro-rumenim dimom.
Protest Pussy Riot na beneškem bienalu
Foto: Max AvdeevBENETKE • Pussy Riot je vzniknil kot dekliški punk band in prerasel v rusko aktivistično skupino, ki organizira kontroverzne proteste proti ruski vladi Vladimirja Putina. Protestirajo proti kršitvam človekovih pravic, nepoštenim volitvam in seksizmu. Njihova akcija širših razsežnosti je bil zagotovo protestni nastop na OI v Sočiju. Na prizorišču v Benetkah so se jim pridružile aktivistke skupine FEMEN, mednarodne radikalne feministične skupine, ki se bori za zaščito pravic žensk.
“Ruske državljane zapirajo zaradi protirežimskih in proukrajinskih dejanj, ali pa jih ubijajo v zaporu, medtem pa Evropa odpira svoja vrata Putinovim uradnikom in propagandistom,” je pojasnila protest osrednja članica Pussy Riot Nadya Tolokonnikova. “Če naj bi umetnost na Beneškem bienalu predstavljala vsako državo posebej - kot olimpijske igre umetniškega sveta - potem so umetniki, ki so zaprti zaradi svojega protivojnega stališča, pravi obraz sodobne Rusije,” je dodala.
“Pietrangelo Buttafuoco pozdravlja svoje ruske goste s šampanjcem, medtem ko balistične rakete padajo v Ukrajini in v ruskih celicah sedi na tisoče vojnih ujetnikov in političnih zapornikov. Njihova življenja niso abstrakcija in ne bodo izbrisana, kot upajo doseči kremeljski služabniki,” je do organizatorjev ostra Tolokonnikova.