Trnkoczyjevo ogledalo turizmu v Piranu

Ko kamnita klopca na Tartinijevem trgu postane postelja, ko Piran preplavijo tangice, ko se ponev iz kuhinje preseli na ulico in nastane prav poseben piranski street food ... To so samo nekateri prizori, ki jih je v objektiv ujel fotografski mojster Ubald Trnkoczy.

Turistov počitek v urbani senci Foto: Ubald Trnkoczy
Turistov počitek v urbani senci Foto: Ubald Trnkoczy

PIRAN > V prostorih Mestne knjižnice Piran so v petek odprli izjemno fotografsko razstavo Trenutki, ki je privabila ogromno Pirančanov. Pred dvema letoma je Ubald Trnkoczy začel loviti v objektiv prizore, povezane s turisti in turističnim utripom v mestu, ki je po upokojitvi postalo njegov dom. Nastal je niz 30 fotografij, s katerimi želi na humoren način pokazati, kako smo različni in drugačni v doživljanju turizma.

“Turizmu nastavljam ogledalo,” pravi Trnkoczy. “Vsak človek, ki pride v mesto, prinese s sabo svoje navade, svojo kulturo. In to se včasih na zelo spektakularen način sooča z načinom življenja, kot ga živimo mi. V tem vidim problem. To je eksplozija, ki ji ne sledimo - ne z resursi ne z odločnostjo.” Čeprav so se nekatere stvari v Piranu obrnile na bolje, bo treba še veliko delati, in to brez odlašanja.

Ubald Trnkoczy

fotografski mojster in avtor razstave

“To je eksplozija, ki ji ne sledimo - ne z resursi ne z odločnostjo.”

Ob odprtju razstave, ki je bilo ravno na svetovni dan turizma, so gostje - piranski podžupan Robert Fakin, predsednica KS Piran Sandra Martinčić Loboda in direktorica Turističnega združenja Portorož Patricija Gržinič - izmenjali tudi poglede na turizem v mestu in na izzive, ki jih prinaša. V razpravo pa se je vključilo tudi občinstvo. Kar nekaj posameznikov je opozorilo, da pravila sicer imamo, a da kršenje mine brez posledic. “Če odlok predvideva kazni, kaj pomaga, da nekdo dobi prvi, drugi, tretji ... peti opomin? Kaj delajo občinske službe, zakaj ne reagirajo?,” so se spraševali.

“Če se turistke sprehajajo po mestu v tangicah ali malone gole, koliko opominov bo potrebnih, da se to spremeni?! Dejstvo je, da ne razumejo, da niso na plaži, ampak v mestu. To pa pomeni, da Piran z ničemer ne daje vtisa, da je mesto, kjer se pričakuje spoštovanje sprejetih pravil in predpisov. Seveda je to v domeni občinske oblasti, ki upravlja z mestom. Če vse občinske službe delujejo in zagotavljajo spoštovanje pravil, potem mesto s svojo urejenostjo dokazuje, da je res mesto, ne pa kraj, kjer vsak lahko dela, kar se mu zljubi. Tisti, ki upravlja z mestom, očitno ne čuti, da je Piran mesto, predvsem pa ga, ob velikem številu turistov, ne zna upravljati,” je bila kritična domačinka Daniela Paliaga Janković in požela močan aplavz.

Da je nekaj zelo narobe, se strinja tudi Slobodan Simič - Sime. “Če bi bili Pirančani zadovoljni, jih ne bi toliko odšlo drugam. Zdaj nas je 800, čez dve leti nas bo 700. In ko nastane vakuum za tako masovno kulturo, dobimo rezultanto, ki jo imamo pred sabo,” je ob fotografijah z razstave opozoril Sime. 


Najbolj brano